Aglaonema

Ilustracja aglaonema

Aglaonema – roślina tropikalna z rodziny obrazkowatych. Rodzaj ten obejmuje 24 gatunki o zróżnicowanych cechach. W Polsce zwykle uprawia się aglaonemę zmienną i jej odmiany. Aglaonema pochodzi z tropikalnych lasów Azji południowo-wschodniej. Lubi dość wysoką temperaturę i dużą wilgotność powietrza. Mimo to należy do stosunkowo łatwych w uprawie roślin egzotycznych. Główną atrakcją są duże liście, na długich ogonkach i o wydłużonym kształcie. Często kolorowe (zwłaszcza u kultywarów) lub z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Kwiaty kolbowe, otoczone pochwą kwiatostanu (jak u skrzydłokwiatu i innych obrazkowatych). Różne gatunki i odmiany aglaomeny mogą być niskie, średnie lub wysokie (do 2 m).

Aglaonema - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Aglaonema - opis, wymagania, uprawa, rozmnażanie

Aglaonema to idealna roślina ozdobna do biura, gabinetu i oczywiście do mieszkania. Jej kolorowe liście, z odcieniami srebra, bordo lub różu są niezwykle dekoracyjne. Największą zaletą są dość łatwe zasady uprawy przy wysokich walorach estetycznych. Dlatego chętnie wybiera się ją do zazieleniania poczekalni, pomieszczeń biurowych i innych miejsc pracy.

Aglaonema – charakterystyka i odmiany

Aglaonema jest rośliną z rodziny obrazkowatych i wiele cech ma podobnych do innych przedstawicieli tej rodziny. Łatwo można ją zidentyfikować po wydłużonych liściach. Kwiat jest kolbowy, z pochwą kwiatostanową (jak u anturium, skrzydłokwiatu czy monstery). Owoce drobne, wyrastają wzdłuż kolby.

Minusem może być to, że jest rośliną toksyczną, dlatego powinna być trzymana z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Jak większość obrazkowych aglaonema jest uprawiana jako kwiat doniczkowy dla swoich ozdobnych liści. W Polsce popularne są zwłaszcza liczne odmiany aglaomeny zmiennej. Niektóre z nich to:

  • Silver Queen – chętnie wybierana odmiana o dużych (do 15 cm), srebrzystych liściach z zielnym obrzeżem i plamkami wzdłuż unerwienia. Kwitnie latem lub jesienią.
  • Silver King – Liście soczyście zielone, ze srebrnymi plamami zwłaszcza wzdłuż głównego nerwu.
  • Red Dragon – jedna z nowszych i modniejszych odmian. Liście są zielone na obrzeżach i różowe (malinowe) w środku. Kształt liści bardziej sercowaty niż u pozostałych odmian.
  • Light Pink Star – liście zielone z różowymi przebarwieniami, łodygi jasnoróżowe.
  • Cherry Baby – liście różowe, z ciemnozielonym obrzeżem. Mają kształt lancetowaty, zwężając się wyraźnie ku górze.

Wiele odmian aglaonemy to rośliny kolekcjonerskie, dlatego nie należą do najtańszych. Za to są niezwykłe i modne, więc mogą być pięknym pomysłem na prezent dla osoby uprawiającej egzotyczne kwiaty doniczkowe.

Aglaonema jako kwiat doniczkowy

Jak w przypadku wszystkich obrazkowatych aglaonemie trzeba stworzyć warunki podobne do tych w tropikalnym lesie. Nie powinna stać w pełnym słońcu. Najlepiej postawić ją w wilgotnym, ciepłym (optymalnie 20-25 stopni) i lekko oświetlonym miejscu.

W przeciwieństwie do wielu roślin egzotycznych nie jest za bardzo wrażliwa na drobne niedopatrzenia. Jeżeli jednak chcemy, żeby dobrze rosła warto zapewnić jej odpowiednie podłoże. W sklepach ogrodniczych można kupić ziemię specjalnie dedykowaną do aglaonemy. Jednak możemy ją też przygotować samodzielnie. Ziemia musi być przepuszczalna, żyzna. Powinna zawierać kwaśny torf. Jeżeli robimy mieszankę na bazie ziemi uniwersalnej, to dobrze rozrzedzić ją, mieszając z perlitem lub piaskiem. Jak dla wszystkich roślin, które nie lubią przelania, najlepiej będzie na dno doniczki wysypać keramzyt.

Podlewanie nie może być zbyt częste. Najlepiej podlewać po prostu wtedy, kiedy podłoże zaczyna przesychać.

Od wiosny do jesieni zasila się aglaonemę nawozem. Można wybrać do tego celu odżywkę do roślin zielonych albo roślin o ozdobnych liściach. Jeżeli używamy nawozu w płynie, to mieszamy go z wodą do podlewania (zgodnie z instrukcją) i używamy co dwa tygodnie. Nawóz w aplikatorze przenika powoli do ziemi i działa dłużej. Dlatego możemy go spokojnie zostawić w doniczce i czekać aż cały się zużyje.

Ze względu na umiarkowany wzrost, roślinę przesadza się raz na 2-3 lata. Można wtedy przeprowadzić rozmnażanie przez podział bryły korzeniowej.

Pielęgnacja i choroby

Pielęgnacja Aglaonemy jest prosta, jeżeli wiemy czego oczekuje. Można oczywiście zwrócić na nią szczególną uwagę, żeby mieć długoletni, piękny okaz i zdrowe sadzonki do dalszego rozmnażania. Aglaonema jest rośliną cenioną wśród hodowców. Ładnie odchowana sadzonka może stanowić niebanalny prezent lub dodatkowe źródło dochodów.

Żeby zapewnić roślinie dobre nawilżenie, zwłaszcza w pokoju z centralnym ogrzewaniem, dobrze jest postawić doniczkę na podstawce ze zmoczonymi kamieniami. Można ją też ustawić w kąciku z mini dżunglą, gdzie większa ilość roślin egzotycznych będzie utrzymywać wilgoć i oczyszczać powietrze.

Nawet najtroskliwsza pielęgnacja może nie wystarczyć i czasem pojawiają się choroby. Co wtedy robić?

  • Wodniste plamy, które z czasem brązowieją – antraknoza czyli zgorzel. To choroba wywołana przez grzyba. Należy pozbyć się zarażonych liści. Można jej zapobiegać, spryskując liście roztworem wody z czosnkiem. Jednocześnie trzeba unikać spryskiwania liści wodą podczas podlewania.
  • Żółknięcie liści, zahamowanie wzrostu – jest to oznaka zgnilizny korzeni. Oprócz żółtych liści i wodnistych plam pojawia się charakterystyczny zapach zgnilizny. Niestety roślinę zaatakowaną przez bakterie gnilne trzeba będzie zniszczyć.
  • Szarawe, brązowiejące, pierścieniowe plamy na liściach – to może być pierścieniowa plamistość liści. Wywołuje ją grzyb. Niestety najczęściej jest już za późno dla rośliny i trzeba ją zniszczyć. Jeżeli choroba dopiero się pojawiła można spróbować usunąć zainfekowane liście, a resztę spryskać preparatem przeciw grzybowi.

Aglaonema to piękna, ceniona roślina doniczkowa. Jest stosunkowo odporna na choroby, chociaż trzeba spełnić pewne wymagania zdrowej uprawy. Warto ozdobić nią mieszkanie, biuro i każde wnętrze, któremu chcemy nadać stylowy wygląd.

Aglaonema jest modną rośliną ozdobną. Zobacz jakie odmiany wybrać i jak ją pielęgnować, żeby długo cieszyła oko pięknymi liśćmi.

Aglaonema to roślina o bardzo ciekawym pokroju. Jej wspaniałe, barwne i pstrokate liście pięknie się prezentują, więc często dumnie zdobi mieszkania i półcieniste półki. Na dodatek ten gatunek nie wymaga szczególnej opieki. Dowiedz się, na czym polega pielęgnacja aglaonemy.

Aglaonema – kilka słów o gatunku

Gatunki aglaonemy

Aglaonema (Aglaonema Schott) to rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych. Obejmuje aż 23 gatunki, z których wszystkie można spotkać w tropikalnych rejonach południowo-wschodniej Azji, od Indii aż do Papui-Nowej Gwinei. Jej nazwa oznacza ze starogreckiego piękną nić i ma odnosić się do budowy męskich kwiatów.

A kwiat jest naprawdę niezwykły, typowy dla roślin obrazkowatych, czyli podobny do tego, jak wytwarza skrzydłokwiat czy anturium. Są kolbiaste w kształcie i najczęściej białe, chociaż niektóre odmiany i gatunki mają żółte kwiaty. Wszystkie gatunki mają lancetowate liście, z reguły dość ozdobne, dlatego w ogóle aglaonema pojawia się w uprawie. Mogą mieć bardzo różne kolory.

Na uwagę zasługuje także A. crispum, gatunek o szarych liściach i ciemnozielonych brzegach. Ciekawie prezentuje się także czerwona A. rotundum i biała A. Costantum, która dodatkowo jest ozdobiona białymi żyłkami, które wspaniale się prezentują. W uprawie doniczkowej w domu najczęściej jednak pojawia się aglaonema zmienna Commatum. Podstawowy gatunek ma często liście dwubarwne, zielone z szarawymi wzorami, ale pojawiają się liczne odmiany o ciekawym kolorze blaszek.

Aglaonema zmienna – opis

Chociaż w swoim naturalnym środowisku aglaonema zmienna wytwarza pień i może osiągnąć nawet 2 metry wysokości, w mieszkaniach rzadko rośliny dorastają do 80 cm. Najczęściej mają także kępiasty pokrój – składają się z łodyg, na których pojawiają się przepiękne liście.

Są duże, owalne i wydłużone. Najczęściej dość grube i mięsiste, lekko się wznoszą. Mogą przypominać trochę liście, które ma diffenbachia lub sagowiec, ale są o wiele bardziej atrakcyjne. Wszystko dzięki ozdobnym plamom na obu stronach blaszki liściowej. Aglaonema jest bardzo dekoracyjna właśnie ze względu na srebrzyste smugi, które dodają jej atrakcyjności.

W mieszkaniu czasami roślina zakwita, wytwarzają dość interesujący kwiatostan, który jednak nie ma szczególnych walorów dekoracyjnych. Białe lub żółte kwiaty są niepozorne, otoczone przez zieloną pochwę liściową. Zbierają się w kolby i są zupełnie bezwonne. Czasami kwitnąca aglaonema owocuje, wytwarzając czerwone jagody.

Jest to naprawdę bardzo piękny kwiat doniczkowy, ale nie można zapomnieć, że Aglaonema jest silnie trująca. Soki rośliny są bardzo drażniące, dlatego powinna zostać poza zasięgiem dzieci i kotów. Zatrucie może zakończyć się silnym paraliżem układu nerwowego, a ryzyko śmierci jest dość duże. Nie powinno się także wsadzać jej do terrariów zwierząt roślinożernych.

Odmiany aglaonemy zmiennej

Aglaonema doczekała się stworzenia ciekawych odmian i kultywarów, które lepiej radzą sobie w warunkach domowych. Najnowsze warianty są maksymalne odporne na suche powietrze, więc nie przeszkadza im centralne ogrzewanie. Najbardziej popularnym z nich jest ‘Sliver Queen’ o nietypowych liściach, prawie całych srebrzystych z zielonymi smugami.

Ciekawie prezentuje się także ‘Crete’. To odmiana czerwona, także o blaszkach pokrytych plamkami i pstrych. Intensywny kolor pięknie prezentuje się na tle mebli, a dobrym towarzystwem dla rośliny jest zielony sagowiec lub obrazkowaty skrzydłokwiat. Ciekawym pomysłem jest także mix odmian, na przykład wraz z ‘First Diamond’ o kremowo-zielonych liściach w jednej dużej donicy lub postawionych obok siebie. To naprawdę niezwykły widok.

Aglaonema w uprawie doniczkowej – wymagania

Wymagania rośliny

Uprawa aglaonemy nie jest trudna, a będzie minimalnie absorbująca, jeśli spełnisz jej wszystkie wymagania. Ten niezwykły kwiat lubi miejsca półcieniste i jasne, ale nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Dlatego duża ilość światła jest możliwa wyłącznie w rozproszeniu. Pełne zacienienie także jej nie służy. Optymalna temperatura do uprawy to 20-25 stopni Celsjusza, dlatego dobrze sprawdza się w mieszkaniu.

Niemalże każdy sklep ogrodniczy prowadzi sprzedaż agaonem. Warto sprawdzić, czy podłoże w pojemnikach jest dostosowane do ich potrze. Wszystkie odmiany potrzebują żyznego, próchniczego podłoża. Wystarczy ziemia doniczkowa uniwersalna wymieszana z piaskiem w stosunku 2:1. Agaonema nie potrzebuje nawozu startowego w podłożu.

Aglaonema zmienna – przesadzanie

Aglaonema powinna być przesadzana co roku, najlepiej wiosną. Wtedy także można przeprowadzić rozmnażanie poprzez podział kęp. Młode rośliny, tak jak starsze powinny trafić do próchniczego podłoża. Bardzo ważne jest także to, by na dnie doniczki stworzyć warstwę drenażową (na przykład z drobnego żwirku).

Przesadzanie robi się tak często, by dać przestrzeń korzeniom. Dlatego co roku wymienia się doniczkę na większą o jeden rozmiar. System korzeniowy jest jednak dość płytki, dlatego można zastosować niskie misy, koszyki czy skrzynki. Warto także obejrzeć korzenie po wyciągnięciu rośliny z pojemnika. Mają one tendencję do gnicia, więc wszystkie czarne lub ciemne elementy trzeba odciąć. Nie powinno to zaszkodzić roślinie. Uwaga: alaonema jest trująca, dlatego wszelkie prace przy przesadzaniu należy wykonywać w rękawiczkach!

Aglaonema – pielęgnacja krok po kroku

Aglaonema – podlewanie

Jedyna trudność w uprawie aglaonemy to podlewanie. Latem, kiedy jest ciepło, należy nawadniać ją nawet codziennie! Na dodatek należy pamiętać o zamgławianiu i zraszaniu rośliny, ponieważ ten gatunek naprawdę lubi wodę. Mix odmian w donicy także nawadniamy bardzo często. Uprawa zimą jest mniej wymagająca - roślina wchodzi w stan spoczynku, dlatego należy podlewać ją tylko raz w tygodniu.

Wykorzystuje się wyłącznie miękką, odstaną wodę, by na pięknych liściach aglaonemy nie powstały szpecące plamy. Po podlaniu trzeba odczekać około 15 minut i wylać wodę pozostałą na podstawce. Aglaonema nie lubi mieć mokrych nóg i nadmiar wody szkodzi jej korzeniom.

Pielęgnacja aglaonemy: pozostałe zabiegi

Nawożenie aglaonemy przeprowadza się regularnie przez cały sezon od marca do września. Należy stosować preparaty do roślin o ozdobnych liściach, ale uniwersalne. Każdy sklep ogrodniczy oferuje ich co najmniej kilka i wszystkie zawierające potas i fosfor dobrze się sprawdzą. Nawozy płynne stosuje się co dwa tygodnie, pałeczki nawozowe czy aplikatory żelowe zgodnie z zaleceniami producenta.

Niedobór składników odżywczych może sprawić, że liście będą żółknąć lub blednąć. Warto przy tym jednak wiedzieć, że ten gatunek ma tendencję do zrzucania dolnych liści i jest to zupełnie normalne. Dopóki nie dzieje się to nagminnie i aglaonema nie łysieje, dopóty wszystko w porządku. Jeśli tak się stanie, warto obejrzeć jej korzenie lub przyjrzeć się, czy nie ma na niej śladów żerowania. Najczęściej winowajcami są czerwce.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto