Przywrotnik

Ilustracja przywrotnik

Przywrotnik jest rośliną zielną, rozrastającą się z kłączy. Rośnie głównie na półkuli północnej w klimacie umiarkowanym. W ogrodzie uprawiany jest jako roślina okrywowa lub dekoracja rabatek. Jest rośliną o dekoracyjnych liściach i niepozornych kwiatach. Przywrotnik jest łatwy w uprawie i niewymagający. Przywrotnik pospolity stanowi surowiec zielarski i ma bogate właściwości lecznicze. Herbata z przywrotnika pomaga na problemy kobiece, żołądkowe, nietrzymanie moczu, stany zapalne jamy ustnej i inne.

Przywrotnik - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Przywrotnik - opis, uprawa, właściwości, zastosowanie, porady

Jakie ziele zwane jest “przyjacielem kobiet”? Herbaty i nasiadówki z tego ziela pomagają na choroby kobiece, bolesne miesiączki, a nawet nietrzymanie moczu? Tym zielem jest przywrotnik pospolity, uprawiany w ogródku jako roślina okrywowa o dekoracyjnych liściach. Doradzamy jak uprawiać przywrotnik oraz jak wykorzystać ziele, aby wspomóc zdrowie.

Przywrotnik - uprawa i zastosowanie

Jak wygląda przywrotnik

Przywrotnik jest rośliną z rodziny różowatych. Na świecie występuje około 300 gatunków przywrotnika, które rosną w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce wschodniej. Jest to nieduża roślina zielna, dorastająca do wysokości 75 cm. Ma on szarozielone liście i niepozorne kwiaty.

Przywrotnik jest niewielką rośliną rozrastającą się z kłączy. Jako roślina dekoracyjna w ogrodzie, uprawiany jest głównie jako roślina okrywowa. Elementem dekoracyjnym są zielone liście. Ciekawą cechą tej rośliny jest fakt, że rano lub przed opadami deszczu gromadzą się na liściach kropelki wody, co dodatkowo upiększa ogród. Liście przywrotnika są okrągłe lub klapowate. Mają palczasto powycinaną blaszkę. Kwiaty przywrotnika są niepozorne, zielono żółte. Kwiatostany pojawiają się od maja do września.

Uprawa i zastosowanie przywrotnika

Przywrotnik naturalnie rośnie na łąkach i nieużytkach, zaś jego uprawa w ogrodzie nie nastręcza trudności. Roślina ta nie ma dużych wymagań uprawowych. Najlepiej udaje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Lubi próchniczą, żyzną i lekką glebę o odczynie lekko kwaśnym. Przywrotnik jest mrozoodporny i nie wymaga okrywania na zimę. Rozmnaża się przez podział kęp, z sadzonek lub z nasion.

Wymagania uprawowe przywrotnika:

  • stanowisko słoneczne lub półcieniste,
  • gleba żyzna lekko kwaśna lub obojętna,
  • gleba lekko wilgotna,
  • nie wymaga podlewania ani nawożenia.

Gatunki i odmiany przywrotnika mają podobne wymagania uprawowe, lecz jako ziele wykorzystywany jest przywrotnik pospolity, który ma właściwości lecznicze. Odmiany przywrotnika:

  • przywrotnik pospolity,
  • przywrotnik miękki lub ostroklapowy,
  • przywrotnik zrosłolistny.

Przywrotniki najczęściej znajdują zastosowanie w ogrodzie jako rośliny okrywowe, zadarniające. Świetnie wypełniają przerwy między innymi roślinami. Na rabatach sprawdzają się także jako wypełnienie obrzeży i przestrzeni między kwiatami. Drobne kwiaty przywrotnika dodaje się również jako wypełnienie bukietów kwiatów ciętych. Jednak główne zastosowanie ma przywrotnik pospolity jako surowiec zielarski.

Ziele przywrotnika - zastosowanie, właściwości lecznicze

Działanie lecznicze przywrotnika

Działanie lecznicze przywrotnika pospolitego znane było od wieków. Nazywano go przyjacielem kobiet, gdyż stosowany był na problemy kobiece, jak bolesne miesiączki, obfite krwawienia, objawy menopauzy. Ponadto przywrotnik wzmacnia więzadła macicy, dlatego też zapobiega poronieniom. Nasiadówki z ziela przywrotnika pomagają na stany zapalne pochwy. Przywrotnik stymuluje pracę mięśni, dlatego też zalecany jest osobom z nietrzymaniem moczu.

Herbata z przywrotnika zawiera witaminy, głównie witaminę C, składniki mineralne, garbniki i antyoksydanty, jak również luteinę i krzemionkę. Działanie przywrotnika jest:

  • przeciwzapalne,
  • rozkurczowe,
  • ściągająco,
  • moczopędne.

W jakich dolegliwościach warto stosować ziele przywrotnika:

  • dolegliwości kobiece,
  • problemy żołądkowe, jak na biegunki, wzdęcia, nadkwasota,
  • przyspiesza przemianę materii,
  • nietrzymanie moczu,
  • łagodzi stany zapalne jamy ustnej,
  • zapalenie spojówek,
  • przyspiesza regenerację blizn.

Jak zrobić herbatę z przywrotnika

Ziele wykorzystuje się zewnętrznie i wewnętrznie. Zewnętrznie stosuje się go do okładów, parówek, nasiadówek, płukanek i kąpieli leczniczych. Wewnętrznie ziele przywrotnika stosuje się jako herbatę, nalewkę, soki lub napary.

Najłatwiejszym sposobem przyjmowania ziela przywrotnika jest herbata. Wystarczy wsypać czubatą łyżkę ziela do szklanki, zalać gorącą wodą i odczekać 10 - 15 minut, aż się zaparzy. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki. Z przywrotnika robimy również nalewkę.

Przywrotnik jest niedużą rośliną zielną, uprawianą jako roślina zadarniająca, łatwa w uprawie. Roślina stanowi surowiec zielarski i ma bogate właściwości lecznicze, szczególnie pomaga na problemy kobiece.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto