Tawułka

Ilustracja tawułka

Tawułka jest wieloletnią byliną, która w naturze rośnie w Azji Wschodniej i Ameryce Północnej. Ozdobne odmiany tej rośliny powstały dopiero w XX wieku wskutek krzyżówek. Jej elementem dekoracyjnym są kwiaty zebrane w duże, kolorowe kłosy i wiechy. Dla tawułek niezbędne jest stanowisko półcieniste i wilgotna gleba. Roślina ta nie znosi suszy. Obsadza się nią rabaty kwiatowe tworząc ciekawe kompozycje kwiatowe złożone z tawułek o różnej wysokości i kolorach, zaś obok sadzi się niskie funkie i paprocie. Tawułki sprawdzają się do obsadzania oczek wodnych oraz do cienistych zakątków.

Tawułka - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Tawułka - odmiany, uprawa, stanowisko, kwitnienie, zimowanie

Podziwiamy piękne, strzeliste kwiatostany o kolorowych wiechach złożonych z mnóstwa małych kwiatuszków. Białe, czerwone, fioletowe i różowe kwiatostany wyglądają wspaniale na ogrodowych rabatach ułożone w ciekawe, kwiatowe kompozycje. Te kolorowe, wieloletnie byliny noszą nazwę tawułek i są łatwe w uprawie, pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednio wilgotne stanowisko. Opisujemy wymagania uprawowe tawułki i wyjaśniamy kiedy sadzić tawułki oraz jak wygląda ich podlewanie, cięcie i zimowanie.

Tawułka - uprawa i zastosowanie

Jak wygląda tawułka?

Tawułk (Astilbe) jest rośliną z rodziny skalnicowatych. Rodzaj ten obejmuje 21 gatunków rosnących w Azji Wschodniej i 1 rosnący w Ameryce Północnej. Ponadto wyhodowano szereg odmian i mieszańców, które uprawia się w ogrodzie jako rośliny ozdobne.

Tawułka jest byliną, a niektóre jej gatunki rozmnażają się przez rozłogi. Tworzy ona duże kępy o wysokości do 1.5 metra. Elementem ozdobnym tawułki są kwiaty. Są one małe i niepozorne, lecz zebrane w duże, wielokwiatowe grona lub kłosy wyglądają bardzo dekoracyjnie. Tawułki sadzi się w ogrodzie jako rośliny ozdobne. W tym celu wyhodowano wiele odmian i mieszańców o różnym pokroju, wielkości i kolorach kwiatów. Występuje także odmiana tawułki o ozdobnych, pomarszczonych liściach, tawułka kędzierzawa.

Ciekawe odmiany tawułki i zastosowanie w ogrodzie

Co ciekawe, ozdobne odmiany tawułek powstały dopiero w XX wieku, kiedy to zaczęto je krzyżować, aby uzyskać piękne, kolorowe kwiatostany. W latach 20-tych XX wieku krzyżowaniem tawułek zajmował się ogrodnik o nazwisku Arends, którzy stworzył najciekawsze, kolorowe odmiany. Najpopularniejszą odmianą, chętnie sadzoną w ogrodzie, jest obecnie tawułka Arendsa.

Najchętniej uprawiane odmiany tawułki:

  • tawułka arendsa,
  • tawułka japońska,
  • tawułka chińska,

Tawułka chińska jest wieloletnią byliną o nieregularnym pokroju. Dorasta do 2 m wysokości. Kwiaty utrzymują się do lipca do października i przybierają kolory od jasnoróżowej do jasno fioletowej.

Tawułka japońska jest niższa, gdyż dorasta do wysokości około 1 matra. Kwitnie wiosną od maja do czerwca, zaś kwiaty przybierają kolory: biały, purpurowy i różowy.

Najdłużej kwitnie tawułka Arendsa, gdyż od czerwca do października. Osiąga różną wysokość, lecz bardzo bogate są kolory kwiatów. Tawułka Arendsa występuje w kolorach: białym, różowym, czerwonym i liliowo-czerwonym.

Tawułka ogrodowa świetnie sprawdza się jako roślina rabatowa, którą sadzi się na środku rabaty lub w tle. Niskie odmiany wykorzystuje się na obrzeżach rabat. Z racji zapotrzebowania na wodę, tawułki świetnie sprawdzają się jako otoczenie oczek wodnych. Pięknie wyglądają kompozycje kwiatowe w ogrodzie złożone z kęp tawułek o różnej wysokości i kolorach. Do tawułek pasuje sąsiedztwo takich roślin jak funkia, wiązówka czy paprocie.

Tawułki nadają się do sadzenia w cieniu, dlatego też można nimi obsadzić zacienione zakątki ogrodu. Można je wykorzystać do obsadzenia pustych miejsc pod drzewami, o ile nie jest tam zbyt sucho. Tawułka ogrodowa nadaje się również na kwiaty cięte, choć w wazonie dość szybko się osypuje.

Tawułka ogrodowa - uprawa i wymagania

Wymagania uprawowe tawułki - stanowisko, gleba, podlewanie

Uprawa tawułek uchodzi za stosunkowo łatwą. Jednak roślina ta ma swoje wymagania i jej uprawa nie wszędzie się udaje. Odmiany tawułek mają podobne wymagania uprawowe.

Wymagania uprawowe:

  • stanowisko półcieniste, osłonięte od wiatru,
  • żyzna, próchnicza gleba,
  • gleba przepuszczalna,
  • ziemia wilgotna a nawet bagnista,
  • odczyn gleby kwaśny lub słabo kwaśny.

Tawułka lubi stanowisko półcieniste, a nawet cieniste, najlepiej o świetle rozproszonym. Może rosnąć w pełnym słońcu, lecz wymaga wtedy starannego podlewania, tak aby gleba była cały czas wilgotna. Roślina ta najlepiej czuje się w wilgotnej ziemi i nie znosi suszy. Więdnie w przypadku niedoboru wody, dlatego też w czasie upałów wymaga regularnego podlewania. Deszczowy maj i czerwiec zapewniają bujne kwitnienie tawułek.

Tawułki sadzimy na wiosnę lub we wrześniu. Podłoże dla tawułki musi być bogate w składniki pokarmowe i lekko kwaśne. Przed sadzeniem warto pomieszać ziemię z kompostem. Podczas sadzenia należy ostrożnie obchodzić się z korzeniami, które są delikatne. Cięcie korzeni jest niewskazane.

Co 4 - 5 lat należy tawułki przesadzić na inne miejsce. Dobrze znoszą przesadzanie, lecz należy to robić z bryłą ziemi. Przy okazji można rozmnożyć tawułkę przez podział kęp. Tawułki nie wymagają nawożenia, chyba że gleba jest uboga w składniki mineralne. W takim przypadku nawozimy obornikiem lub humusem. Nie wskazane jest nawożenie mineralne, szczególnie azotem. Tawułki są odporne na szkodniki. Jednak mogą je atakować choroby, jak mączniak rzekomy lub bakteryjna plamistość liści.

Tawułka jest rośliną mrozoodporną, dlatego jej zimowanie nie sprawia trudności. Jednak młode okazy należy zabezpieczyć na zimę grubą warstwą ściółki. Należy również uważać na wiosenne przymrozki. Najmniej odporna na mróz jest tawułka Arendsa, którą należy na zimę przykryć kopczykiem z torfu lub kory.

Cięcie tawułek warto przeprowadzić wiosną, gdyż kwiaty nie więdną, lecz zasychają i w czasie zimy stanowią kolorową ozdobę ogrodu. Problem jest z liśćmi, które żółkną po pierwszych przymrozkach. Dlatego od nas zależy, czy chcemy roślinę przyciąć na zimę czy zostawić. Jednak w przypadku mniej mrozodopornych tawulek, jak odmiana Arendsa, jesienią roślinę przycinamy przy gruncie. Z reguły odcina się przekwitnięte kwiatostany, lecz cięcie nie wpływa na intensywność kwitnienia.

Czy można sadzić tawułki w donicach

Tawułki mogą rosnąć zarówno na rabacie jak i w donicach. Do uprawy w donicach wybieramy niższe odmiany. Najbardziej odporna na mróz jest tawułka japońska, która najlepiej nadaje się do uprawy w donicach. Warto jednak pamiętać, że w uprawie w donicach trudniej jest zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność, tak aby nie było za mokro ani za sucho.

W przypadku uprawy w donicach problemem staje się zimowanie rośliny. Donice można pozostawić na zewnątrz, na przykład na balkonie lub tarasie. Najlepiej, aby stały pod zadaszeniem,  w miejscu osłoniętym od wiatru. Donice należy zabezpieczyć przed zimnem owijając je chochołem słomianym, warstwami agrowłókniny lub kartonu. Najlepiej postawić je na desce lub styropianie, aby oddzielić je od zimnego podłoża. Roślinę należy od czasu do czasu podlewać korzystając z cieplejszej pogody.

Tawułki to nieduże byliny uprawiane z uwagi na piękne kwiaty zebrane w kolorowe wiechy. Jest to roślina łatwa w uprawie, lecz wymaga wilgotnego stanowiska. Uprawiamy ją jako ozdobną roślinę rabatową lub na kwiaty cięte.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto