Warzywa dyniowate

Ilustracja warzywa dyniowate

Warzywa dyniowate należą do rodziny roślin dyniowatych. W naturze można je znaleźć rosnące dziko w klimacie subtropikalnym i tropikalnym. Mała część warzyw dyniowatych rośnie w strefie umiarkowanej. Uprawia się je na różnych krańcach świata. Warzywa złożone są z gatunków mających długie łodygi – wspinające się lub płożące. Do ich jadalnych części należą nadziemne owoce, m.in. w dyni, cukinii czy ogórku.

Warzywa dyniowate - najpopularniejsze rośliny

Warzywa dyniowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Warzywa dyniowate – opis, wymagania, uprawa, wykorzystanie

Warzywa dyniowate są jednymi z najpopularniejszych w Polsce. Lista warzyw jest długa, ponieważ dzielą się na zróżnicowane gatunki. Czym charakteryzuje się rodzina warzyw dyniowatych? Jak dokładnie wygląda ich klasyfikacja? Sprawdź najważniejsze informacje na temat warzyw dyniowatych i dowiedz się, czy warto hodować je w ogrodzie.

Czym wyróżniają się warzywa dyniowate? Nazwy, rodzina i gatunki w Polsce

Charakterystyka, klasyfikacja i uprawa warzyw dyniowatych, krok po kroku

Warzywa dyniowate należą do grupy roślin dyniowatych. W naturze spotkać je można w strefie subtropikalnej oraz tropikalnej. Rodzina warzyw rozwija się również w wielu innych miejscach na świecie. Złożona jest z roślin, które mają wspinające się lub płożące łodygi. Na podporach wspinają się dzięki pędom bocznym, które czynią warzywa dyniowate wyjątkowymi. Warzywa mają nadziemne owoce, które są jadalne. W Polsce istnieje mnóstwo warzyw dyniowatych, które cieszą się mniejszą lub większą popularnością. Najbardziej znane nazwy to kabaczek, ogórek, dynia i cukinia. Bardzo chętnie hodujemy je w swoich ogrodach, wykorzystując do różnych potraw. Warzywa dyniowate to rośliny jednoroczne, będące tolerancyjnymi w kwestii przedplonu. Uprawiać je można w glebie po większości gatunków roślin. Trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach związanych z uprawą warzyw dyniowatych:

  1. Doskonale rosną m.in. po sałacie, rzodkiewce i cebuli. Bardzo ważna jest jednak regularność uprawy wszystkich warzyw dyniowatych. Należy zmieniać im stanowisko co rok. Nie można hodować warzyw w tym samym miejscu częściej niż co 4 lata.
  2. Warzywa dyniowate pochodzą z tropikalnych zakątków świata, więc do prawidłowego rozwoju powinny mieć zapewnione ogromne ilości światła i dużo ciepła. Najlepiej czują się w temperaturze od 20 do 28 st. C. Nie przepadają za gwałtownymi spadkami temperatury.
  3. Ziemia pod uprawę warzyw dyniowatych powinna być próchnicza i żyzna. Postaraj się, aby nie była podmokła lub ciężka.
  4. Nie doprowadzaj do spadków temperatury, uprawiając warzywa dyniowate. Mogą zostać przez to poważnie uszkodzone. Gdy temperatura spadnie poniżej 0 st. C, warzywa mogą umrzeć.

Pielęgnacja warzyw dyniowatych – o tym warto pamiętać!

Aby móc prawidłowo się rozwijać, warzywa dyniowate muszą mieć zapewnioną dużą ilość wody. Tylko wtedy będą mogły bez przeszkód rosnąć. O potrzebie silnego nawodnienia decyduje ich specyficzna budowa. Warzywa dyniowate mają liście w nadziemnych częściach. Wytwarzają też mnóstwo owoców, które do rozwoju potrzebują wody. W ziemi mają niewielki system korzeniowy, który nie rozrasta się tak jak u innych roślin. Właśnie dlatego warzywa dyniowate mają duże zapotrzebowanie na podlewanie. Należy robić to regularnie, najlepiej w całym okresie wegetacji. Roślinom trzeba dostarczać też jak największej ilości składników odżywczych, dzięki którym będą mogły prawidłowo się rozwijać. Warzywa dyniowate potrzebują żyznej ziemi, więc w pierwszym roku powinno się je uprawiać w ziemi po oborniku. Jeśli uda się spełnić te wymagania, należy systematycznie nawozić warzywa. Możesz to robić za pomocą np. nawozów mineralnych, którymi zasila się warzywa przez okres wegetacyjny. Gdy zastosujesz się do wymagań roślin, plony z pewnością będą udane i obfite.

Warto pamiętać o tym, że warzywa dyniowate chorują. Nawet najbardziej błaha z pozoru choroba może poważnie im zaszkodzić. Największe problemy stwarza mączniak rzekomy. Zwykle „dopada się” do melonów i ogórków. Jego obecność zauważysz po fioletowo-szarym nalocie, który pojawia się pod spodem liści. Na górze liści i pędach robią się z kolei bardzo specyficzne plamy. Choroba pojawia się w momencie, gdy panuje duża różnica temperatur (między dniem a nocą). Inną poważną dla warzyw dyniowatych chorobą może być antraknoza, a także kanciasta plamistość ogórków. Obie choroby również objawiają się plamami na liściach.

Charakterystyka warzyw dyniowatych – sprawdź najważniejsze informacje

Lista warzyw dyniowatych, które warto mieć w swoim ogrodzie

Warzywa dyniowate są jednymi z najpopularniejszych roślin jednorocznych w naszym kraju. Właśnie dlatego Polacy chętnie sadzą je w ogrodach. Rośliny wyróżniają się długimi łodygami, a także pożytecznymi właściwościami. Wśród najpopularniejszych warzyw dyniowatych wyróżnić można:

  • Ogórka
  • Cukinię
  • Dynię
  • Arbuz
  • Melon
  • Patison

W Polsce rzadziej uprawiamy arbuzy lub melony, ponieważ do prawidłowej uprawy wymagane są osłony. W przydomowych ogródkach bardzo rzadko pojawiają się również patisony. Ich owoce zwykle są żółte lub białe. Rośliny mogą urosnąć na maksymalnie metr wysokości. Patisony uwielbiają wilgoć i słońce – ostatniego w naszym kraju często brakuje, stąd trudność w uprawie warzyw. Patisony mają bardzo ciekawy smak. Całe szczęście jest mnóstwo innych warzyw, które również możemy uprawiać w naszych ogrodach. Należą do nich m.in. cukinia i kabaczek. Są spokrewnione z dynią, jednak nie smakują tak jak ona. Nie mają również takich samych właściwości. Warto podkreślić, że kabaczki i cukinie to nie to samo. Kabaczek jest dojrzałą cukinią, natomiast cukinia młodym i delikatnym warzywem. Kabaczek może być nawet kilka razy większy od cukinii.

Jak rozmnażać warzywa dyniowate? Lepiej z siewu czy z rozsady?

Jak już wiesz, warzywa dyniowate to rośliny jednoroczne. Nie mają specjalnych wymagań, jeśli chodzi o przedplon. Uprawiać je możesz po większości roślin bez obaw, że coś stanie się ogórkom, cukiniom lub dyniom. Warzywa dyniowate uprawiać można zarówno z siewu, jak i z rozsady. Uprawę z siewu najlepiej znoszą cukinie, ogórki i dynie. Uprawę z rozsady preferują z kolei melony, patisony i arbuzy, jednak pozostałe rośliny też dadzą radę rozwijać się przez rozsadę. Co warto wiedzieć na temat rozmnażania warzyw dyniowatych?

  1. Rozsadę powinno się założyć w kwietniu. Czas produkcji rozsady to ok. 35 dni.
  2. Nasiona należy wysiać po 15 maja, gdy miną przymrozki.
  3. Do rozsady należy zapewnić warzywom stałą temperaturę, a także wysoką wilgotność powietrza. Za dnia powinno to być ok. 25 st. C, a wieczorem od 15 do 20 st. C.
  4. Arbuzy i melony zawsze uprawia się pod osłonami.
  5. Nasiona warzyw dyniowatych powinno się kupować na przełomie lutego i stycznia. Nie kupuj ich jednak na wagę! Szukaj nasion u rekomendowanych sprzedawców i sprawdzonych producentów. Idealnie, gdy będą zapakowane w torebeczki lub worki, na których widoczna będzie nazwa gatunku, odmiana, wielkość, termin wysiewu, informacje na temat pielęgnacji czy terminie zbioru.
  6. Rozsadę powinno się kupować w sprawdzonych szkółkach zielarskich lub centrach ogrodniczych. Można też produkować ją samodzielnie. Nie kupuj rozsady z niejasnych źródeł, np. na targu. Nie będziesz mieć wówczas pewności co do jej odmiany, wymagań lub zasad pielęgnowania rośliny.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto