Rośliny komelinowate

Ilustracja rośliny komelinowate

Rośliny komelinowate (Commelinaceae) - rośliny zielne jednoroczne, wieloletnie byliny, a nawet sukulenty, które zaliczają się do rzędu komelinowców. Rodzina ta obejmuje 650 gatunków przypisanych do 40 rodzajów. Naturalne występowanie odnotowane jest głównie na terenie Afryki, Azji, a także Ameryki Północnej. Chociaż w Europie nie są spotykane rośliny komelinowate w stanie dzikim, to jednak są bardzo chętnie uprawiane jako okazy ozdobne. Niektóre gatunki posiadają właściwości lecznicze lub też są wykorzystywane do wyrobu papieru “awobana”.

Rośliny komelinowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny komelinowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny komelinowate - opis, gatunki, występowanie, uprawa

Rośliny doniczkowe bardzo często wykazują się pewną egzotyką. Jeżeli zależy nam na pięknych kwiatach, to doskonale sprawdzą się rośliny komelinowate, które wykazują niebanalny wygląd. Warto dowiedzieć się, jakie wymagania posiadają kwiaty z tej rodziny, a także jakie gatunki są najczęściej uprawiane w naszych mieszkaniach.

Rośliny komelinowate - opis

Rośliny z rodziny komelinowatych najczęściej porastane są przez skrętoległe liście. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty w formie wiechów lub groniastych kwiatostanów. Zazwyczaj składają się z trzech listków zewnętrznych oraz wewnętrznych. Ich kolor jest uzależniony od konkretnego gatunki, a nawet odmiany.

Po przekwitnięciu kwiatów, na ich miejscu pojawiają się owoce w postaci wielonasiennych torebek lub jagód. Ciekawostką na pewno jest to, że często rośliny komelinowate, które rosną w warunkach naturalnych, są traktowane jako chwasty. Dlatego na uprawach ryżowych lub trzciny cukrowej walczy się z ich obecnością. Natomiast inne gatunki traktowane jest jako pokarm dla zwierząt.

Popularne gatunki roślin komelinowatych

Chcąc sprawdzić, jakie gatunki cieszą się największą popularnością, to do nich należy zaliczyć między innymi takie okazy jak:

  • Smużyna wyniosła (Callisia gentlei) - której występowanie jest zauważalne głównie na terenie Ameryki Środkowej. W Polsce jest popularną rośliną ozdobną określaną mianem trzykrotki, co jest błędnym nazewnictwem. Zdjęcia tej rośliny wskazują na liście wyróżniające się jasnymi paskami. Natomiast po spodniej stronie liście są przebarwione na fioletowo.
  • Smużyna płożąca (Callisia repens) - bylina, której występowanie odnotowywane jest głównie na terenie Ameryki Południowej. Zdjęcia tego przedstawiciela z rodziny komelinowatych wskazują na drobne liście, które osadzone są na fioletowych pędach. W okresie kwitnienia pojawiają się drobne kwiaty o białym zabarwieniu.
  • Cyanotis somalijski (Cyanotis somaliensis) - są to rośliny, których opis, wskazuje na niewielkie płożące rośliny, które najczęściej wyróżniają się bardzo dekoracyjnymi liśćmi. Ich cechą charakterystyczną są białe włoski, które wyrastają spod spodu liści. W okresie kwitnienia pojawiają się różowo-niebieskie kwiaty o niewielkich rozmiarach.
  • Trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina) - zdjęcia pokazują na roślinę o wyjątkowo dekoracyjnych liściach, które wyróżniają się jasnymi paskami przebiegającymi przez ich całą długość. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty o białym, różowym lub niebieskim zabarwieniu.

Wymagania roślin z rodziny komelinowatych

Już widzimy, w jaki sposób prezentuje się opis roślin z rodziny komelinowatych. Pamiętajmy również o tym, że ich wymagania względem uprawy nie pozwalają na to, by cieszyć się nimi w swoim ogrodzie. Rośliny komelinowate są całkowicie nieodporne na mróz. Dlatego w naszych warunkach rosną wyłącznie jako kwiaty ozdobne w mieszkaniach. Oczywiście każdy gatunek może mieć nieco inne preferencje, które warto spełnić, aby móc się cieszyć pięknymi roślinami.

Jednymi z najpopularniejszych przedstawicieli, jakie rosną w doniczkach w naszych domach, są trzykrotki. Cenimy je ze względu na dekoracyjny wygląd przez cały rok. Warto roślinie zapewnić jasne stanowisko. Ważne jest jednak, żeby na pewno nie była to bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne. Trzykrotce powinniśmy zapewnić podłoże, które będzie odpowiednio żyzne. Chociaż teoretycznie zachowa ona swój niebanalny wygląd również na uniwersalnym podłożu.

Podobne warunki należy spełnić wobec smużyny wyniosłej. Również podłoże dla tej rośliny powinno być nie tylko odpowiednio żyzne, ale również umiarkowanie wilgotne, a także przepuszczalne. Jednak podłoże nie może być zbyt mokre, ponieważ korzenie zaczną gnić. Cyanotis somalijski jest rośliną, którą bardzo często myli się z trzykrotką. Rzeczywiście jest to roślina, która posiada bardzo podobny wygląd. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jej uprawa jest bliższa sukulentom niż kwitnących roślin doniczkowych.

Rośliny komelinowate jako gatunki kwiatów ozdobnych do mieszkania. Zobacz, jakie wymagania uprawowe, a także występowanie posiadają rośliny z rodziny komelinowatych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto