Lobularia

Ilustracja lobularia

Lobularia stanowi rodzinę roślin obejmującą 5 gatunków pochodzących z rejonu Morza Śródziemnego. Są to małe rośliny zielne, które w naturze porastają suche, nadmorskie tereny. Najbardziej znaną z nich jest lobularia nadmorska, zwana popularnie smagliczką. Ta nieduża roślina zdobyła powodzenie na świecie jako roślina ozdobna do ogrodu i na balkony czy tarasy. Zdobi bakony jako roślina zwisająca lub ogrody jako kwiat na klomby, skalniaki lub roślina zadarniająca. Jej uprawa należy do łatwych. Warto tę roślinę przycinać, aby pobudzić ją do kwitnienia.

Lobularia - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Lobularia - charakterystyka, wymagania, uprawa, porady

Na wielu balkonach zachwyt budzi piękna roślina zwisająca z burzą białych kwiatków zebranych w kuliste kwiatostany. Roślinka ta rośnie także w ogrodach tworząc piękne kępy lub jako roślina zadarniająca. Tą rośliną jest lobularia, popularnie zwana smagliczką. Dowiedz się jak uprawiać tę roślinę i jak znaleźć dla niej zastosowanie w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie.

Lobularia - piękna i łatwa w uprawie roślina na balkon i do ogrodu

Lobularia należy do rodziny kapustowatych. Występuje tylko 5 gatunków tej rośliny, które wywodzą się z regionu śródziemnomorskiego, Wysp Kanaryjskich i Wysp Zielonego Przylądka. Porastają głównie suche i piaszczyste tereny nadmorskie. Lobularie są bylinami lub roślinami jednorocznymi.

Najbardziej popularnym gatunkiem jest lobularia nadmorska, czyli smagliczka nadmorska. W naturze występuje w rejonie Morza Śródziemnego i we Francji. W Polsce rośnie jako roślina jednoroczna uprawiana w ogrodzie oraz w doniczkach jako roślina balkonowa. Szczególnie pięknie wygląda jako roślina zwisająca posadzona w wiszącej donicy. Uprawia się ją także w ogrodzie, gdzie może pełnić także funkcję rośliny okrywowej, gdyż rzadko wyrasta wyżej niż na 20 cm.

Smagliczkę zazwyczaj uprawia się ją jako roślinę jednoroczną, jednak można ją utrzymać w ogrodzie przez kilka sezonów. Ponadto smagliczka sama się wysiewa, a nasiona mogą przetrwać zimę w gruncie. Dlatego też sama wyrasta w następnym sezonie.

Smagliczka nadmorska ma drobne liście, mocno rozgałęzione gałązki, zaś jej ozdobą jest kwiat, a raczej bogactwo małych kwiatków tworzących nieduże, okrągłe kwiatostany. Kwiat lobularii występuje najczęściej w kolorze białym. Wyhodowano także odmiany w kolorze fioletowym, liliowym lub różowym. Roślina kwitnie od wiosny do późnej jesieni.

W ogrodzie smagliczka sprawdzi się w nasadzeniach dywanowych, na obrzeżach rabat kwiatowych, jako obwódka lub na skalniakach. Sprawdzi się do zapełnienia miejsc po przekwitłych kwiatach. Jest rośliną miododajną.

Uprawa lobularii nadmorskiej - sadzonki, podlewanie, nawożenie

Sadzonki lobularii pojawiają się w sklepach ogrodniczych każdej wiosny i są dość tanie. Lobularię można rozmnożyć również z nasion. Najlepiej wysiać nasiona do inspektów w marcu, a następnie w maju przesadzić sadzonki do gruntu.

Kwiat ten uchodzi za łatwy w uprawie i ma niewielkie wymagania. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, zaś w półcieniu wydaje mniej kwiatów. Lubi wilgotną ziemię, lecz jest w stanie przetrwać krótkie okresy suszy. Nie wymaga przycinania, lecz dobrze je znosi. Warto po pierwszym kwitnieniu przyciąć roślinę, aby zakwitła ponownie w drugiej połowie lata.

Wymagania uprawowe labularii:

  • stanowisko słoneczne lub półcieniste,
  • gleba średnio żyzna i średnio wilgotna,
  • odczyn lekko kwaśny,
  • podlewanie umiarkowane,
  • podłoże lekko wilgotne,
  • nie wymaga nawożenia,
  • odporna na szkodniki.

Lobularia nadmorska pochodzi z regionu Morza Śródziemnego i jest rośliną jednoroczną porastającą suche tereny nadmorskie. Uprawiana jest głównie jako mała, silnie kwitnąca roślina na obwódki, rabaty kwiatowe, skalniaki oraz jako roślina zadarniająca. Sprawdza się jako roślina balkonowa uprawiana w donicach i skrzynkach.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto