Rośliny niecierpkowate

Ilustracja rośliny niecierpkowate

Rośliny niecierpkowate należą do rodziny z rzędu wrzosowców. Zaliczyć można do niej dwa rodzaje – monotypowy (z jednym gatunkiem) i niecierpek z ok. 1 tys. gatunków. Rośliny niecierpkowate najczęściej spotkać można w Eurazji, Afryce i Ameryce Północnej. W Polsce wyróżnia się wyłącznie jeden gatunek niecierpka, mianowicie niecierpek pospolity. Mamy też jednak kilka zdziczałych, zawleczonych i uprawianych roślin niecierpkowatych – tylko mniej się o nich mówi.

Rośliny niecierpkowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny niecierpkowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny niecierpkowate – opis, występowanie, wymagania, uprawa

Rośliny niecierpkowate wbrew pozorom są dość znane w naszym kraju. Co prawda w ogrodzie hoduje się główne niecierpki, jednak Polacy je uwielbiają. Jakie wymagania mają ozdobne niecierpki? Czy możliwa jest ich uprawa w pojemnikach? Sprawdź najważniejsze informacje o roślinach niecierpkowatych.

Jakie wymagania mają ozdobne rośliny niecierpkowate? Uprawa w ogrodzie

Niecierpek – czym tak naprawdę wyróżnia się ta roślina?

Rośliny niecierpkowate są dość popularnym gatunkiem, jeśli chodzi o uprawę w ogrodzie. W naszym kraju zdecydowanie najbardziej znaną rośliną jest niecierpek. Uprawia się go jako roślinę jednoroczną na ogrodowych rabatach. Bez problemu hodować go można w pojemnikach lub skrzynkach okiennych. W zależności od gatunku niecierpki mogą mieć małe kwiatki lub naprawdę duże, ozdobne kwiaty. Preferują cieniste, ewentualnie półcieniste miejsca. Hodując niecierpki, powinieneś poznać o nich jeszcze wiele innych, bardzo przydatnych informacji:

  1. Niecierpki hodowane są w Polsce głównie jako odmiany ozdobne. Czasami pojawiają się u nas odmiany naturalnie rosnące – jednak jest ich znacznie mniej niż ozdobnych niecierpków.
  2. Cechą szczególną niecierpków jest sposób ich rozsiewania. Wypuszczają torebki nasienne – te pod ciśnieniem wyrzucają na odległość nasiona. Mówi się o tym procesie „autochoryzm”. Do wyrzutu nasion czasami prowadzi np. podmuch wiatru.
  3. Rośliny niecierpkowate pojawiają się w formie niskiej oraz wysokiej. Poszczególne odmiany rozróżniają się m.in. liśćmi. Znaczna większość ma jednak liście ząbkowane i lancetowate.
  4. Kwiaty przypominają kolorowe różyczki, a płatki korony mają specyficzną budowę. Jeden płatek zawsze jest nieco większy od innych. Mogą być pełne lub pojedyncze – znajdują się niemal na całej roślinie. Niecierpki kwitną przez cały sezon wegetacyjny.

Polecane gatunki niecierpka – możliwe jest sadzenie w pojemnikach?

Niecierpki dzielą się na ciekawe gatunki, które jak najbardziej sadzić można w pojemnikach. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje waleriana. Roślina pochodzi z Zanzibaru i Afryki. Właśnie tam może osiągnąć wysokość nawet do 60 cm. W Polsce uprawa jest łatwa i popularna. Roślina może mieć różowy, czerwony, biały, łososiowy, pomarańczowy, lawendowy lub karminowy kolor. Może kwitnąć przez cały rok. Odmiana waleriana najbardziej lubi umiarkowanie wilgotną, średnio-zwięzłą i żyzną glebę. Świetnie rozwija się w słonecznym stanowisku – właśnie tam najobficiej kwitnie. Nasiona wysiewać należy w marcu – koniecznie do ciepłej szklarni. Można również uprawiać niecierpka w pojemniku, jednak latem trzeba nawozić go bogatym w potas nawozem.

Polecaną rośliną niecierpkowatą jest niecierpek nowogwinejski. Jego uprawa jest niezwykle prosta. Wystarczy go systematycznie podlewać i nawozić. Usuwać też trzeba przekwitłe kwiatostany. Niecierpek nowogwinejski świetnie czuje się w półcieniu. Powinieneś również zadbać o jak najlepszą dla niego glebę. Musi być przepuszczalna i żyzna.

Najciekawsze rośliny niecierpkowate – opis i wymagania, krok po kroku

Niecierpek drobnokwiatowy i pospolity – co warto o nich wiedzieć?

Niecierpek drobnokwiatowy to roślina, która dziko występowała m.in. we wschodniej Europie i północno-wschodniej Azji. W Polsce najpierw wprowadzono ją do ogrodów botanicznych, gdzie zaczęła wysiewać się dziko. Dziś przez to wielu rodaków traktuje niecierpek jako chwast. Roślinę spotkać można bowiem przy ulicy, a także wzdłuż pieszych traktów. Lubi liściaste lasy, ale też pojawia się w parkach miejskich i na cmentarzach. Roślina nie należy do najozdobniejszych – ze względu na to nie hoduje się jej np. w kilku odmianach. Najlepsze stanowisko dla niecierpków drobnokwiatowych jest zacienione lub półcieniste. Wystawiona na pełne słońce szybko uschnie. Maksymalna wysokość niecierpków to 60 cm.

Jeśli chodzi o niecierpek pospolity, występuje na dziko prawie na każdym kontynencie. Jego uprawa nie jest skomplikowana również w naszym kraju. Jednoroczna roślina osiąga maksymalną wysokość ok. 180 cm. Łodyga jest zgrubiała i silna. Gatunek rzadko się ukorzenia. Żółte kwiaty mierzą od 2 do 3 cm. Niecierpki rozmnażają się poprzez wyrzucanie nasion z owoców. Najlepiej czują się w lasach liściastych, ale też iglastych. Uwielbiają cieniste miejsca, ale są wrażliwe na mróz. Niecierpek zamiera całkowicie, gdy tylko nadejdą pierwsze przymrozki.

Chcesz hodować rośliny niecierpkowate? Zwróć uwagę na te kwiaty!

Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce niecierpki nowogwinejskie. Za granicą rosną na Wyspach Salomona i w Nowej Gwinei. Roślina jest wyłącznie ozdobna. Można ją uprawiać w pomieszczeniach. Łodyga niecierpków jest krótka – rośnie tylko do kilku centymetrów wysokości. Niecierpki są mocno wybarwione. Można wybierać między czerwonym, pomarańczowym, różowym a białym. Każdy znajdzie więc odpowiednią roślinę niecierpkowatą dla siebie.

Nie można też zapomnieć o niecierpku balsamina. Na dziko rośnie m.in. w Indiach i Chinach. Może tam osiągnąć maksymalnie 70 cm wysokości. Charakteryzuje się soczystymi i grubymi łodygami. Kwiaty są różowe i mają 2-3 cm średnicy. Kwitną na przełomie lipca-sierpnia. Mają podobne wymagania jak waleriana. Niecierpki balsamina nie nadają się jednak do uprawy w mieszkaniu. Znacznie lepiej poradzą sobie na tarasie lub balkonie.

Rośliny niecierpkowate są dość znane w naszym kraju. Jakie wymagania mają ozdobne niecierpki? Sprawdź najważniejsze informacje o roślinach niecierpkowatych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto