Rośliny ostrojowate

Ilustracja rośliny ostrojowate

Występowanie roślin ostrojowatych obejmuje Afrykę, południową Europę i Azję. Rosną one w regionach tropikalnych jako krzewy lub byliny. Żaden gatunek nie występuje w Polsce. Nie są mrozodoprne, dlatego też nie można ich uprawiać w ogrodzie. W Polsce wykorzystanie tych roślin jest bardzo szerokie jako kwiatów doniczkowych uprawianych w mieszkaniu. Jednak ich uprawa jest dość trudna. Ich charakterystyczną cechą są piękne, kolorowe kwiaty. Najpopularniejszym przedstawicielem tej rodziny jest popularny i obficie kwitnący fiołek afrykański hodowany w doniczce w wielu domach.

Rośliny ostrojowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny ostrojowate - opis, rodzaje, występowanie, zastosowanie

Fiołek afrykański, gloksynia, achimenes czy skrętnik, to tylko niektóre doniczkowych zdobiących nasze mieszkania. Mają piękne, kolorowe kwiaty i ozdobne liście. Uprawa roślin ostrojowatych w doniczce jest dość trudna i ważne jest, aby ich nie zalać nadmiernym podlewaniem. Przedstawiamy opis najciekawszych roślin ostrojowatych i doradzamy jak je pielęgnować w uprawie doniczkowej.

Rośliny ostrojowate - opis, występowanie i wykorzystanie

Występowanie roślin ostrojowatych obejmuje regiony tropikalne i subtropikalne w Afryce, Południowej Europie i w Azji. Porastają głównie lasy deszczowe oraz regiony górskie, jako krzewy lub rośliny zielne. W Polsce naturalnie nie występują. Uprawiane są natomiast jako rośliny ozdobne, doniczkowe i szklarniowe. Najpopularniejszą z nich jest sępolia, zwana fiołkiem afrykańskim.

Najpopularniejsze rośliny ostrojowate (Gesneriaceae) uprawiane jako kwiaty doniczkowe:

  • sępolia, zwana fiołkiem afrykańskim,
  • skrętnik,
  • gloksynia doniczkowa, czyli syningia okazała (Sinningia speciosa),
  • episcia,
  • kohleria,
  • eszynantus,
  • columnea,
  • achimenes wielkokwiatowy,
  • primulina,
  • chirita,
  • nematanthus płożący, zwany też całuskiem lub złotą rybką.

Rośliny te mają różny kształt i pokrój, jednak ich charakterystyczną cechą są piękne, kolorowe kwiaty. Wyhodowano też liczne odmiany o różnych kolorach kwiatów i liści. Uprawa tych roślin w mieszkaniu nie jest łatwa, gdyż mają one skomplikowane wymagania co do polewania i zimowania. W przypadku tych roślin doniczkowych, ważne jest, aby ich nie zalać, gdyż korzenie lub cebule zgniją. Nie lubią też zraszania i moczenia liści. Rośliny te żyją naturalnie w wilgotnych lasach, dlatego też większość gatunków preferuje stanowiska cieniste i nie lubi bezpośredniego wystawienia na słońce.

Uprawa roślin ostrojowatych - gatunki, odmiany i ich wymagania uprawowe

Jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych jest sępolia, czyli fiołek afrykański. Ta niewielka bylina pochodzi z Tanzanii i zachwyca grubymi, okrągłymi liśćmi i pięknymi kwiatami. Najczęściej kwitnie w kolorach niebieskim i fioletowym. Roślina ta jest tak popularna, że ciągle pojawiają się nowe odmiany o różnych kolorach kwiatów, z płatkami pojedyńczymi, pełnymi, pierzastymi i inne.

Fiołek afrykański jest długoletni, łatwy w uprawie i ma małe wymagania. Lubi dobre oświetlenie, lecz nie może stać bezpośrednio na słońcu. Wymaga dużej wilgotności powietrza i regularnego podlewania. Ważne jest jednak, aby nie moczyć liści i nie zalać rośliny.

Kolejną piękną rośliną o okazałych kwiatach jest syningia okazała, czyli gloksynia doniczkowa

(sinningia speciosa), roślina cebulowa pochodząca z Brazylii. Właściwy gatunek rzadko jest uprawiany w doniczkach, gdyż hoduje się odmiany o bardziej okazałych kwiatach. Uprawa tej rośliny jest dość trudna i pracochłonna. Kwitnie latem i wymaga wtedy słonecznego stanowiska i regularnego, lecz umiarkowanego podlewania. Gloksynię podlewamy do podstawki, nigdy zaś na liście lub na cebulę, gdyż mogą zgnić. Jesienią gloksynia zaczyna zasychać. Można ją potraktować jako roślinę jednoroczną lub przezimować doniczkę lub samą bulwę w chłodnym, suchym pomieszczeniu. W lutym sadzimy ją ponownie w doniczce.

Skrętek jest rośliną z Afryki Południowej lub Madagaskaru, który od czerwca do września wydaje białe, purpurowe, różowe, niebieskie, fioletowe kwiaty nieco podobne do fiołków. W uprawie doniczkowej spotykamy tylko jego odmiany hodowlane. Skrętek dobrze wygląda w wiszących doniczkach. Roślina lubi ciepło i dużą wilgotność powietrza, ale nie lubi zraszania.

Rośliny ostrojowate występują w regionach tropikalnych, dlatego też ich wykorzystanie w Polsce ogranicza się do uprawy w domu w doniczce. Są to nieduże, obficie kwitnące rośliny o ozdobnych liściach i pięknych, kolorowych kwiatach. Uprawa tych kwiatów wymaga uważnego podlewania, tak aby ich nie zalać.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto