Rośliny wierzbowate

Ilustracja rośliny wierzbowate

Rośliny wierzbowate (Salicaceae Mirb.) - rodzina roślin obejmująca krzewy i drzewa, które zaliczają się do rzędu malpigiowców. Rodzinie tej przypisane są 54 rodzaje, wśród których wymienia się około 1200 gatunków. Wierzbowate występują niemalże na całym świecie. Ograniczona ilość gatunków spotykana jest na terenie Australii. Na terenie Polski powszechne są dwa rodzaje w stanie naturalnym. Do nich zalicza się topola oraz wierzba. Poszczególne gatunki wykorzystuje się na drewno opałowe. Ponadto wiele krzewów i drzew wykorzystywane są jako ozdobne rośliny w parkach i ogrodach.

Rośliny wierzbowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny wierzbowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny wierzbowate - gatunki, opis, zdjęcia, występowanie, uprawa, ciekawostki

Jeżeli wydaje nam się, że topola oraz wierzba jest jedynymi przedstawicielami roślin wierzbowatych, to możemy zadziwić się bogactwem tej rodziny. Warto zobaczyć, jakie okazy można uprawiać w swoim ogrodzie jako krzewy i drzewa ozdobne. Wtedy też przekonamy się o tym, jakie posiadają one wymagania.

Rośliny wierzbowate - charakterystyka

Do roślin wierzbowatych zaliczają się rośliny, które dorastają nawet do kilkudziesięciu metrów wysokości. Rośliny z tej rodziny posiadają skrętoległe liście, które posiadają postrzępione obrzeża. Najbardziej charakterystyczne dla tych gatunków są kwiaty, które często są zebrane w tzw. kotki. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci torebek.

Niektóre gatunki wyróżniają się niezwykłą dekoracyjnością, szczególnie ze względu na kwiaty, które pojawiają się na pędach. Niektóre okazy można spotkać w Ameryce Południowej, a także w Ameryce Środkowej. Większość z drzew zrzuca liście na zimę, nawet gatunki, które są spotykane w tropikalnej strefie klimatycznej. W tamtych gatunkach drzew można doczekać się nawet całkiem okazałych owoców.

Popularne gatunki ozdobne i użytkowe z rodziny wierzbowatych

Różnorodność gatunków jest na tyle duża, iż nie będzie problemu ze znalezieniem gatunku ozdobnego do swojego ogrodu. Do najpopularniejszych rodzajów zalicza się topola, wierzba, dowialis, Azara, czy też Laetia. Różnią się one przede wszystkim obszarem, w którym występują, a także tym, czy są wykorzystywane jako drzewa ozdobne lub użytkowe. Chociażby rośliny wierzbowate z rodziny Laetia występują głównie w klimacie równikowym. Wyróżniają się zimozielonymi liśćmi, a także pojawieniem się ozdobnych kwiatów.

Do znanych gatunków drzew zalicza się między innymi:

  • Wierzba śniada (Salix starkeana Wild.) - jest to krzew dorastający do 1 metra wysokości. Wierzby śniade występują na terenie Polski głównie na Pomorzu, a także na Południowym-Wschodzie. Gatunek ten wyróżnia się podłużnymi liśćmi, które mają najczęściej pełne brzegi. To, co je wyróżnia, to głównie lekkie owłosienie. W okresie kwitnienia, które przypada od kwietnia do maja, pojawiają się kotki.
  • Topola osika (Populus tremula) - jest to gatunek drzewa niezwykle popularnego w Polsce, którego charakteryzuje szybki wzrost i duże rozmiary. Topola osika osiąga maksymalnie nawet do 30 metrów wysokości. Liście wyróżniają się zaokrąglonym kształtem, a także tym, że dość mocno szeleszczą. Na przełomie kwietnia i maja pojawiają się kotki. Warto dodać, że tylko na jednym drzewie mogą być kwiaty żeńskie lub męskie. Najczęściej osikę traktuje się jako drzewo użytkowe do pozyskiwania drewna opałowego. Ponadto niektóre odmiany hoduje się typowo jako gatunki ozdobne.
  • Topola kalifornijska (Populus trichocarpa) - gatunek, który przybył do nas z Ameryki Północnej. Tak jak pozostałe topole, ten gatunek również wyróżnia szybki wzrost, a także osiągane bardzo duże rozmiary. Ponieważ w warunkach naturalnych osiąga on wysokość nawet do 70 metrów, natomiast w Polsce do 40 metrów. Topola kalifornijska wyróżnia się dość długimi liśćmi o owalnym lub sercowatym kształcie.

Uprawa roślin wierzbowatych

Decydując się na uprawę drzew lub krzewów z rodziny wierzbowatych, warto zastanowić się, czy zależy nam na tym, aby wybrany gatunek charakteryzował szybki wzrost i duże rozmiary, czy jednak wolimy karłowate odmiany. Wymagania wierzby nie są zbyt duże. Warto zapewnić drzewom stanowisko słoneczne, a także dość żyzne podłoże. Należy sprawdzić, czy nasz gatunek wykazuje się mrozoodpornością, czy jednak wymaga on specjalnego okrycia na zimę.

Natomiast topole zdecydowanie łatwiej przystosowują się do mniej sprzyjających warunków. Jednak warto, aby podłoże wykazywało się odczynem lekko kwaśnym lub obojętnym. Tak jak w przypadku wierzby, topola powinna mieć zapewnione odpowiednie nawodnienie. Zarówno wierzby, jak i topole można przycinać w okresie wiosennym. Wtedy warto zadbać o tak zwane cięcie sanitarne, podczas którego pozbędziemy się uszkodzonych i przemarzniętych pędów.

Rośliny wierzbowate użytkowe i ozdobne. Zobacz, jak wyglądają drzewa z rodziny wierzbowatych, czym się wyróżniają, a także w jakich miejscach występują poszczególne gatunki.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto