Niskie iglaki na rabaty

Ilustracja niskie iglaki na rabaty

Niskie iglaki na rabaty – niskie i płożące krzewy iglaste, nadające się do uprawy w ogrodzie. Mogą mieć pokrój kolumnowy, kulisty lub stożkowy, często są też rozłożyste i spełniają funkcję roślin okrywowych. W małych ogrodach niskie iglaki zapewniają zieleń przez cały rok. Do popularnych gatunków należą cis pospolity, jałowiec płożący, tuja wschodnia (żywotnik wschodni), jodła koreańska, cyprysik groszkowy. Są to krzewy naturalnie niskie lub odmiany niskie i wolno rosnące.

Filtry0

Niskie iglaki na rabaty

Niskie iglaki na rabaty - pozostałe

Niskie iglaki na rabaty - popularne, niewysokie iglaki do małego ogrodu

Niskie iglaki doskonale nadają się do małego ogrodu. Nie tylko pięknie się prezentują w ciepłym sezonie, ale są w większości zimozielone. Niskie iglaki, w zależności od pokroju, można wykorzystać jako rośliny okrywowe, solitery lub element żywopłotu. Oto popularne gatunki i odmiany niewysokich krzewów iglastych.

Niewysokie solitery

Spośród licznych krzewów iglastych wiele nadaje się na pojedyncze ozdoby lub centralne elementy klombu czy kompozycji rabatowej. Nadają ogrodowi uporządkowany wygląd, a zimą można je przyozdobić zamiast domowej choinki.

Iglaste solitery to doskonały wybór do małego ogrodu. Jakie niewysokie iglaki wybrać na pojedyncze ozdoby ogrodu? Oto przykładowe odmiany:

  1. Jodła Koreańska „Brevifolia” – Krzew o nieregularnym, stożkowatym pokroju, dorasta do 1,5 m (wzrost ok. 5-10 cm na rok). Ma krótkie, szerokie igły, wyrastające promieniście z pędu. Kolor zielony. Jest odporna na zanieczyszczenie powietrza, więc sprawdzi się nawet w miejskim ogródku czy działce.
  2. Cyprysik groszkowy „Sungold” – jako soliter sprawdzi się przede wszystkim odmiana szczepiona na pniu. Sam krzew jest malutki, po 10 latach osiąga ok. 0,5 m wysokości. Atrakcyjny ze względu na złocisto-zielony kolor igieł i półkolisty kształt. Cyprysiki tej odmiany mogą też służyć jako niskie iglaki na rabaty w bardziej złożonych kompozycjach. Będą dobrze kontrastować z iglakami ciemnozielonymi i srebrzystymi.
  3. Sosna czarna „Green Tower” – odmiana kolumnowa, dorastająca do 2,5 m wzwyż i 1 m wszerz. Chociaż nie należy do najniższych, można ją spokojnie sadzić jako soliter nawet w bardzo małym ogródku. Ma długie, błyszczące, ciemnozielone igły.
  4. Świerk serbski „Cinderella” – szeroko-stożkowa, wolno rosnąca odmiana świerka serbskiego. Dorasta do 1m. Jest atrakcyjny, bo nie zajmuje wiele miejsca, a ma charakterystyczny kształt „choinki”. Można też kształtować pokrój przez obcinanie co jakiś czas części szczytowej. Wówczas kształt będzie bardziej kolumnowy.
  5. Cis japoński „Dwarf Bright Gold” – krzew o krzaczastym pokroju. Dorasta do 1,5 m, ale rozrasta się dość szeroko na boki (do 3 m). Ma dekoracyjne igły o złoto-zielonej barwie. Można go wkomponować między inne krzewy lub posadzić jako soliter.

Na solitery do małych ogrodów nadają się też liczne odmiany jałowca, żywotnika, a szczególnie widowiskowe są modrzewie szczepione na pniu.

Niskie iglaki jako wypełnienie na rabaty

Wiele krzewów iglastych nadaje się na rośliny okrywowe w kompozycjach rabatowych lub ogródkach skalnych. Najlepiej sprawdzają się w tej roli cisy, jałowce, niektóre odmiany świerków. Dobrą rośliną okrywową jest też kosodrzewina (sosna górska). Oto wybrane odmiany:

  1. Cis pospolity „Repandens” – sztywne pędy główne rozrastają się prawie poziomo. Po 10 latach dorasta do 0,5 m wysokości i około 3 m średnicy. Jest to więc roślina, która zajmie trochę więcej miejsca na rabacie.
  2. Jałowiec płożący „Golden Carpet” – to zdecydowanie mniejszy krzew płożący. Rozrasta się po ziemi prawie płasko (około 10 cm wysokości po 10 latach). Wiosną i latem igły są złote, na jesień przyjmują kolor rudawy. Doskonała roślina okrywowa do ogrodu skalnego i na rabaty. Ponieważ ma dość jasny, wyrazisty kolor, to można go łączyć z ciemniejszymi, pionowo rosnącymi odmianami jałowca.
  3. Jałowiec płożący „Blue Forest” – nazwa tego krzewu mówi sama za siebie. Jest to płożący, powoli rozrastający się jałowiec, o lekko wzniesionych pędach. Z daleka wygląda jak srebrzysto-niebieski dywan, ale z bliska kojarzy się z lasem widzianym z lotu ptaka. Jesienią igły nabierają lekko fioletowego koloru. Po 10 latach dorasta do ok. 20 cm wysokości i 1,5 m średnicy.
  4. Świerk pospolity „Pusch” – niesamowita odmiana wolno rosnąca, o szyszkach wyrastających na końcach pędów. Szyszki mają charakterystyczny, czerwony kolor i ładnie kontrastują z jasnozielonymi igłami. Pokrój ma dość zwarty. Po 10 latach dorasta do 30 cm wysokości, ale tylko ok. 60 cm szerokości (docelowo do 1 m wysokości).

Istnieją też niskie, rozłożyste odmiany rabatowe, które nie do końca są roślinami okrywowymi. Dorastają do 1-1,5 metra wysokości i wypełniają dość dużą część przestrzeni w ogrodzie. Można nimi ozdabiać małe ogrody, ale pamiętając, że nie zostanie zbyt wiele miejsca na inne rośliny.

Małe żywopłoty z iglaków

Na żywopłoty najlepiej wybrać odmiany kolumnowe, chociaż nieco wyższe (do 1-1,5 m) krzewy o pokroju kulistym lub krzaczastym też sprawdzą się w tej roli.

  1. Żywotnik zachodni „Brabant” – szybko rosnąca tuja o kolumnowym pokroju. Dorasta do 4 metrów wysokości i jest bardzo gęsta. Dzięki tym właściwościom można z niej zrobić zielone ogrodzenie, po prostu sadząc krzaczki obok siebie. Jasno i intensywnie zielone łuski zostają na drzewie przez cały rok. Wykazuje dużą odporność na mrozy.
  2. Cis pospolity „Fastigiata” – jedna z najbardziej popularnych odmian cisów kolumnowych. Rośnie powoli i osiąga 1,5-2 m wysokości. Poza tym rozrasta się wszerz, również w górnej części. Na gałęziach pojawiają się ozdobne, czerwone owoce.
  3. Jałowiec pospolity „Hibernica” – gęsty, wąski o pokroju kolumnowym. Dorasta do 2-3 metrów wysokości po około 10 latach. To bardzo popularne jałowce na żywopłoty i szpalery. 

Iglaki ogrodowe to bardzo duża grupa. Trudno opisać choćby połowę z nich. Powyższe zestawienie jest więc tylko prezentacją możliwości roślin iglastych. Warto przyjrzeć się też innym ciekawym odmianom.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto