Sposoby aranżacji grillowiska

Grill to nieodłączny element wielu ogrodów. Stanowi nie tylko miejsce wspólnych posiłków, gdy jego otoczenie jest również przestrzenią, dzięki której można się zrelaksować i przyjemnie spędzić czas.

Wiele osób stoi przed dylematem związanym z tym, w jaki sposób wykonać zabudowę grilla, by był on trwały i funkcjonalny, a jednocześnie atrakcyjny pod względem wizualnym. Niektórzy decydują się na cegłę lub kamień naturalny. Inni korzystają z betonowej kostki brukowej. (Więcej o kostce brukowej TUTAJ) Najważniejsze zalety z nią związane to:

  • wytrzymałość na oddziaływanie różnych czynników – bruk, jeśli jest odpowiednio ułożony i zabezpieczony, ma ochronę przed deszczem, mrozem czy uszkodzeniami mechanicznymi, dzięki czemu można z niego korzystać przez wiele lat,
  • łatwość użytkowania – kostka brukowa nie wymaga długotrwałych zabiegów pielęgnacyjnych, ponadto, w razie potrzeby, można ją łatwo rozebrać, bez konieczności skuwania (jest to przydatne na przykład wówczas, gdy chcemy zmienić aranżację grillowiska),
  • różne sposoby aranżacji – materiał można dobrać pod względem zróżnicowanej kolorystyki czy powierzchni (szorstka i gładka), co zapewnia atrakcyjne walory wizualne.

Decydując się na bruk, należy pamiętać, by miał on spójną fakturę oraz by był barwiony w identyczny sposób z każdej, nie tylko wierzchniej, strony. Zapewni to estetyczną kompozycję niezależnie od kształtu grillowiska.

Etapy budowy grilla

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca. Grillowisko powinno być zlokalizowane w miejscu możliwie oddalonym od zabudowań, by dym wydobywający się z paleniska nie przeszkadzał mieszkańcom. Grill może znajdować się na tarasie, jednak rozwiązanie to jest polecane jedynie wówczas, gdy taras ma dużą powierzchnię.

Następnie konieczne jest dobranie materiału, z jakiego zostanie wykonany grill. Dzięki wykorzystaniu kostki brukowej można stworzyć konstrukcję, która nie tylko będzie miała duży, wygodny ruszt, ale również kominowy odpływ powietrza, półki do stawiania tacek czy schowki do przechowywania akcesoriów i węgla. Takie rozwiązania zwiększają komfort użytkowników.

Do budowy grilla warto zastosować wytrzymałą kostkę brukową. Dobrym wyborem, który znajduje się w ofercie niektórych producentów, takich jak SUPERBRUK, jest bruk betonowy. Dzięki niewielkiej zawartości wody i poddaniu technice wibroprasowania, czyli zagęszczenia w masie, gwarantuje wysoką trwałość oraz zachowanie właściwości estetycznych na długie lata.

Ostatni etap to wykonanie podłoża i nawierzchni wokół grilla. Można ją dowolnie komponować, przy czym ważne jest stosowanie trwałych kruszyw, takich jak żwir, tłuczeń czy żużel, oraz prawidłowy dobór podbudowy w zależności od stanu gruntu. Jeśli nie przepuszcza on wody, konieczne jest wykonanie warstwy rozsączającej, na przykład za pomocą geowłókniny.

Ciekawe dodatki

Grillowisko może zostać uzupełnione o wiele ozdobnych elementów, także wykonanych z kostki brukowej. Chodzi między innymi o murki oporowe czy płotki ażurowe, dzięki którym przestrzeń przeznaczona na przygotowanie posiłków zostanie efektownie oddzielona od innych części ogrodu.

Bruk może posłużyć również do zbudowania rzeźb, donic oraz mebli ogrodowych (stołów, ław, siedzisk). To ciekawe propozycje, aby dopasować aranżację do własnych potrzeb. Dzięki kostce brukowej grillowisko może nabrać wyjątkowego charakteru.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej