Latarka ręczna, czy czołowa?

Latarka czołowa, to rewelacyjne rozwiązanie podczas długotrwałego korzystania z urządzenia, a także zawsze wówczas, gdy potrzebne są wolne ręce. Możesz ją zabierać na piesze wędrówki, lecz również do pracy w ogrodzie, czy przy aucie, kiedy zaskoczy cię zmierzch. Kupując czołówkę, koniecznie sprawdź najpierw, ile waży oraz czy wartość tego parametru uwzględnia wagę baterii. Latarka, którą będziesz nosił na głowie, powinna być lekka, a jej obsługa intuicyjna. Najlepiej, by ewentualne tryby podawania światła można było zmieniać jednym kliknięciem, bez zdejmowania latarki z czoła.

Latarki LED

Zwykłe żarówki marnują nawet do 90% energii na produkowanie ciepła. Diody LED są znacznie bardziej wydajne i ekologiczne. Urządzenie tego rodzaju może pracować nawet 30-50 tysięcy godzin! Jest przy tym lekkie, bardziej odporne na uderzenia, wstrząsy, co ma ogromne znaczenie w przypadku, gdy zamierzasz używać go w terenie oraz nosić w pełnym plecaku.

Jaką wartość lumenów wybrać?

Lumeny są podstawowym parametrem, który trzeba rozważyć przy zakupie latarki. Ich wartość uzależniona powinna być od przeznaczenia oraz warunków, w jakich planujesz korzystać z produktu. Najsłabsze latarki, do 20 lm sprawdzą się do czytania, czy rozglądania się np. po ciemnym pomieszczeniu, kiedy nie chcemy nikogo budzić. Do poruszania się, po łatwym, znajomym terenie, wystarczy 20-100 lm. 100-300 lm poleca się sportowcom, pokonującym trudniejsze, obce trasy. Latarki posiadające 300-1000 lm to już urządzenie do precyzyjnego oświetlenia obszaru w promieniu kilku metrów lub wysyłania sygnałów nawet na kilkaset metrów. Mocniejszymi lampami posługują się specjalne służby ratunkowe.

Tryby działania latarki

Najprostsze modele dają jeden rodzaj jednostajnego światła. To jednak nie wystarcza modelom bardziej rozbudowanym. Wiele z nich ma do zaoferowania możliwość zmiany strumienia światła ze 100% na 50%, 10% lub stroboskop. To ostatnie, szybko zmieniające się światło, może być przydatne podczas jazdy na rowerze lub poruszania się po poboczu nieoświetlonej drogi. Doskonale zasygnalizujesz innym użytkownikom drogi swoją obecność. Stroboskop może się także przydać podczas survivalowej wędrówki, gdy przyjdzie ci stanąć oko w oko z dzikim zwierzęciem. Dzięki latarce możesz je zdezorientować i spłoszyć.

Zanim zakupisz latarkę, dobrze przemyśl cele, do jakich planujesz jej używać. Jeśli wybierasz się na łono natury, koniecznie zaopatrz się w kilka sztuk na wypadek awarii lub zgubienia.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej