Dżemy domowe - najlepsze przepisy na domowe dżemy krok po kroku

Domowe dżemy to świetne przetwory na zimę. Znacznie lepsze od tych, które możemy znaleźć w sklepach. Odmiany produkowane na szeroką skalę zawierają konserwanty i sztuczne barwniki. Samodzielnie stworzone konfitury są pozbawione tych dodatków. Sami decydujemy, co dodajemy. Nie każdy jednak wie jak się robi domowe dżemy. Prześledzimy, więc przepisy i opiszemy krok po kroku proces gotowania.

Przetwory na zimę – domowe dżemy

Domowe dżemy to niezwykle popularne przetwory na zimę, ale nie tylko. Równie dobrze można je jeść przez cały rok. Dżemy przygotowuje się z całych owoców lub też ich części. Mogą być przy tym już nieco rozgotowane. By powstała ta smaczna masa, owoce należy gotować ze sporą ilością cukru. Domowy dżem z aronii czy wiśni nie powstaje w skomplikowany sposób. Opiszemy ten proces krok po kroku w dalszej części artykułu. To między innymi dzięki łatwości przygotowania te przetwory zyskały taką popularność. Warto też dodać, że dżemy nie powstają wyłącznie z owoców. Jako główny składnik mogą też posłużyć warzywa. Dla przykładu, narodowym produktem portugalskim jest dżem marchewkowy. Popularnością cieszy się też dżem z dyni.

Nie istnieje jeden, najlepszy przepis na konfitury. W każdym domu wykonuje się je nieco inaczej. Do tego, opisywane przetwory powstają z najróżniejszych owoców. Możemy samodzielnie przygotować dżem z malin, dżem z wiśni itp. Najważniejsze by były to składniki hodowane w sposób naturalny. Bez pestycydów i innych groźnych środków. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasze dzieci będą bezpieczne jedząc dżem z aronii lub czereśni. Warto też zastanowić się, jakie zastosowania kulinarne może mieć wspomniany smakołyk. Nie jest to wyłącznie słodki dodatek do kanapek.

Konfitury z jabłek czy dżem truskawkowy to świetne nadzienie do naleśników. Inne owoce wywołują równie interesujący efekt. Opisywane przetwory są jadane również z goframi czy rogalikami. Sprawdzają się, jako nadzienie różnych ciast, ciasteczek i innych wypieków. Jak widać możliwości zastosowania jest wiele. Czasem warto też poeksperymentować, zbaczać z utartych szlaków. To, co odnajdziemy może nas bardzo miło zaskoczyć. Na przykład dżem z aronii będzie czymś więcej niż tylko frykasem. Wstęp już za nami teraz możemy przejść dalej. Najpierw wyjaśnimy krok po kroku jak powstają dżemy na zimę. Następnie prześledzimy różne, ciekawe przepisy.

Jak powstaje dżem z czereśni – prosta instrukcja krok po kroku

Niezależnie od tego czy będzie to dżem z dyni czy konfitury z jabłek, sposób przygotowania jest prawie zawsze taki sam. Owszem istnieją różne przepisy, skupiają się jednak bardziej na rożnych składnikach i dodatkach. Technika wykonania pozostaje od lat bez zmian. Klasyczny dżem z wiśni nie jest skomplikowany do przygotowania. Podobnie jak inne wersje. Potrzebne będą oczywiście wybrane owoce. Nie musi to być jeden gatunek, możliwe są mieszanki kilku. Nie obędziemy się też bez cukru. Możemy się natknąć na jakieś inne substancje słodzące, ale i tak najlepiej użyć cukru. Gdy już zbierzemy wszystkie niezbędne elementy, można zabrać się do pracy.

Jak powstaje, przykładowo, dżem z czereśni? Na początku musimy wydrylować i dokładnie umyć czereśnie. Ewentualnie mogą być owoce już nieco rozgotowane. Byleby nie miały żadnych oznak nadgnicia. Następnie kroimy je drobno i wsypujemy do płaskiego garnka. Tak samo postępujemy z każdymi innymi owocami, tu przepisy są ze sobą zgodne. Kolejny krok to dolanie wody i gotowanie do momentu aż czereśnie puszczą soki. Nadmiar płyny trzeba po tym odparować. Następnie dodajemy cukier i kontynuujemy gotowanie. Kiedy nasz dżem z malin, czereśni czy z jabłek będzie gotowy? Odpowiedź jest prosta, gdy masa znajdująca się w garnku zgęstnieje. I tym właśnie charakteryzuje się najlepszy przepis, jest bardzo prosty do wykonania.

Najlepszy przepis na dżem – dżem z malin, dżem z aronii i inne

Nie istnieje jeden, najlepszy przepis na dżem. Każda receptura jest niepowtarzalna. Tak jak chociażby konfitury z jabłek wyhodowanych we własnym sadzie. Co ważne każda ich odmiana odznacza się nieco innym smakiem. Dzięki temu przetwory będą się różnić między sobą. Tymczasem dżem z malin będzie zawierał sporo witamin, nawet po gotowaniu. Tym samym może pochwalić się dżem truskawkowy. Co ciekawe, podobnie jak przetwory z jabłek, każda jego partia może smakować inaczej. W sadach i ogrodach znajdziemy też inne plony. I dzięki temu będziemy w stanie przygotować dżem z czereśni i dżem z wiśni.

Dżem truskawkowy to klasyka znana od lat. Chyba każdy miał okazję jeść go, choć raz. Tymczasem dżem z dyni może być dla wielu osób niespodzianką. Jego przygotowanie nie różni się od metody podanej powyżej. Główny składnik zapewnia niepowtarzalny smak i co ważne z łatwością można go zdobyć. Dżem z dyni może zawierać też inne składniki, na przykład pomarańcze. Wprowadzą do przetworów bardzo przyjemne akcenty smakowe. Powyższe przykłady pokazują jak wiele opcji mamy do wyboru. Wystarczy tylko trochę zapału by z nich skorzystać. Zachęcamy, zatem do poszukiwań receptur i wybierania tych najlepszych.