Skupmy się właśnie na możliwości odpowiedniego połączenia pomieszczeń z otaczającą dom działką. Podstawą będzie tutaj wybranie projektu domu z tarasem przy pokoju dziennym, a może nawet z takim w kształcie litery L, przylegającym do dwóch ścian zewnętrznych. Zaletą drugiego rozwiązania jest łatwość podzielenia tarasu na kilka stref o nieco różnym przeznaczeniu. Przy wyjściu z kuchni lub z jadalni aż prosi się o postawienie stołu do spożywania posiłków w słoneczne dni, a przed głównym wyjściem z salonu możemy ustawić klasyczny ogrodowy komplet wypoczynkowy z niskimi, wygodnymi siedziskami oraz stolikiem. Łatwo dobierzemy odpowiadające nam i pasujące stylistycznie do ogólnej aranżacji domu meble. Wybierać możemy wśród propozycji z drewna, także egzotycznego, z rattanu lub jego imitacji, a dla wielbicieli bardziej współczesnych klimatów znajdą się też nowoczesne meble ogrodowe z tworzyw sztucznych, w śmiałych kolorach i formach, w których szczególnie przodują włoscy producenci i designerzy.

Powiązanie optyczne i funkcjonalne pokoju dziennego z ogrodem jest możliwe tylko w przypadku domu z dużymi oknami w salonie, a doskonałym przykładem mogą być tu gotowe projekty domów Studia Krajobrazy. Nie bójmy się w tym punkcie też odrobiny szaleństwa. Nawet duże przeszklenia, dzięki ciepłym profilom i niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła szyb, nie spowodują wzrostu kosztów ogrzewania, jeżeli zamontujemy jej od południowej strony. Co więcej, w słoneczne, zimowe dni w naturalny sposób dogrzejemy wnętrze, nie wydając na to nawet złotówki. Aby jednocześnie zabezpieczyć pokoje przed przegrzewaniem w lecie, wystarczy zamontować rolety wewnętrzne albo zewnętrze – one także bez problemu spełnią to zadanie jednocześnie będąc zabezpieczeniem antywłamaniowym.

Jak odpowiednio powiązać wnętrze domu jednorodzinnego z ogrodem?
Jak odpowiednio powiązać wnętrze domu jednorodzinnego z ogrodem?

Do korzystania z tarasu zachęcimy domowników zadaszając jego część przy samym domu, albo budując pergolę. Zadaszony taras pozwoli na korzystanie z niego także w pochmurne i deszczowe dni. Dzięki niemu możemy pozostawić też otwarte okna balkonowe nawet w czasie deszczu nie obawiając się o przemoczenie podłogi w środku. Drugim pomysłem na uatrakcyjnienie tarasu jest pergola. Wykonana może być zarówno w stylu bardziej klasycznym, całkowicie z drewna, albo jako nowoczesna, tynkowana rama jedynie z ażurem drewnianym na górze. Żeby chroniła nie tylko przed słońcem, warto rozważyć możliwość rozpięcia na niej wodoodpornej tkaniny. Taki dodatkowy „żagiel” oprócz funkcji parasola będzie stanowić na pewno ciekawy akcent na elewacji budynku.

Postarajmy się, a by nasz taras stanowił w miarę płynne przejście od wnętrza domu do ogrodu. Pomocnym zabiegiem będzie ustawienie prostopadłych do fasady niskich murków lub donic wychodzących nieco w trawnik, a także zmiękczenie samej krawędzi tarasu poprzez doprowadzenie do niej dróżki wysypanej żwirem, położenie w trawie belek w stylu podkładów kolejowych, czy wręcz ustawienie niewielkiego podestu z desek drewnianych lub kompozytowych. Całość można wykonać zarówno w stylu bardzo tradycyjnym, jak i zainspirować się architekturą modernistyczną lub amerykańskimi rezydencjami w formie niskich bungalowów, gdzie częstym pomysłem było wyjście z wolnostojącymi murkami i ścianami w głąb ogrodu. W ten sposób dom z jednej strony jawi się jako optycznie mocno powiązany z otaczającym go terenem, a z drugiej strony to zieleń niejako podchodzi w jego stronę i eksponowana jest właśnie na tle białych lub kamiennych zazwyczaj wystających ścian.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej