Biophilic design - poznaj cenne korzyści roślin w biurze

Biuro urządzone zgodnie z zasadami biofilicznego designu, korzystny wpływ roślin na pracowników biurowych
Nowoczesny sposób urządzania biurowców przy wykorzystaniu idei biophilic design, fot. ParinApril
ikona podziel się
Opublikowano: 12.02.2024 r., 11:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Praca biurowa, to bardzo często wiele godzin spędzonych przy biurku w zamkniętym pomieszczeniu. Jednak dzięki temu prostemu trikowi, możesz nie tylko zwiększyć wydajność swojej pracy, ale również zadbać o lepsze samopoczucie, a nawet zdrowie. Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na rośliny w swoim biurze, a także, jakie korzyści wynikają z zieleni w miejscu pracy.

Nowy trend w urządzaniu przestrzeni biurowych - biophilic design

Podejście ekologiczne nie jest jedynym powodem, dla którego decydujemy się na rośliny w swoim biurze. Chociaż oczywiście w ostatnim czasie możemy zauważyć, że design biofiliczny (biophilic design) jest uwzględniany w nowoczesnych projektach biurowców coraz częściej, Warto zrozumieć samą ideę, która została zapoczątkowana przez biologa Edwarda. O. Wilsona.

Według naukowca, który stara się zarazić innych miłością do natury, a także zjednoczyć człowieka z przyrodą. Biofiliczny design ma być rozwiązaniem na rozpędzającą się cywilizację, przez co człowiek nie ma czasu na obcowanie z naturą. Jest to idea, która opiera się nie tylko na wprowadzeniu do biura doniczek z roślinami. Cała idea opiera się na 5 podstawowych zasadach, do których zalicza się m.in. budowa biurowców z widokiem na naturalny krajobraz. Ponadto kluczową zasadą jest wyposażenie biura wykonane z naturalnych materiałów, a także zastosowanie kolorów zgodne z żywiołem ziemi.

W idealnym biurowcu, który jest urządzony według biophilic design, powinna być także wydzielona strefa relaksu dla pracowników. Oczywiście w takim miejscu również musi znajdować się naturalna zieleń. To, co również jest niezgodne z ideą Wilsona, to sztuczne światło. W przestrzeniach biurowych, w których ma panować harmonia, powinien być dostęp do jak największej ilości naturalnego światła, najlepiej rozproszonego.

Korzyści zieleni w biurze

Zdecydowanie się na naturalną zieleń w biurze niesie ze sobą wiele cennych korzyści. Nie od dziś wiadomo jest, że zieleń uspokaja oraz poprawia koncentrację. Jednak takich korzyści jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim roślinność w miejscu pracy korzystnie wpłynie na redukcję stresu, a także pozwala zharmonizować i ukoić emocje. Zatem już sama obecność zieleni może mocno wpłynąć na poprawę nastroju, a co za tym idzie, zdecydowane zmniejszenie konfliktów między pracownikami.

Rośliny oddziałują także na zdrowie człowieka. W procesie fotosyntezy pochłaniane są cząsteczki dwutlenku węgla, natomiast uwalniany jest tlen. Oprócz tego, rośliny ustawione w biurze, zdecydowanie poprawiają poziom nawilżenia powietrza. Zaletą, jaką wykazują się również oraz rośliny ozdobne w biurze, to minimalizowanie zanieczyszczeń powietrza. Dzięki czemu według Wilsona zauważalna jest większa frekwencja pracowników, a mniejszy odsetek osób idących na zwolnienia chorobowe.

W biurze nie brakuje urządzeń elektronicznych, które są odpowiedzialne za powstawanie jonów dodatnich. W naturze jony są kształtowane nieustannie, dlatego panuje równowaga pomiędzy jonami dodatnimi, a ujemnymi. Warto pamiętać o tym, iż prawidłowy stosunek jonów dodatnich do jonów ujemnych powinien utrzymywać się na poziomie od 1,2 do 1,0. Niestety zaburzone proporcje są przyczyną zmęczenia, rozdrażnienia i braku koncentracji u pracowników. Ponadto przeprowadzono badania naukowe na pracownikach banku, którzy mieli pracować w pomieszczeniu bez regulacji poziomu jonów dodatnich. Okazało się, że chorowali oni na choroby układu oddechowego aż 8 razy częściej w porównaniu do drugiej grupy bankowców pracujących w pomieszczeniach, w których była zadbana wymiana powietrza. Naturalne wytwarzanie jonów ujemnych jest możliwe dzięki wyładowaniom atmosferycznym. Ponadto sprzyjającym czynnikiem normującym poziom jonów są właśnie rośliny.

Roślinność w biurze, korzystne działanie roślin w pomieszczeniach takich jak biuda
Sprzyjająca zieleń w biurze, jako sposób na zwiększenie wydajności i poprawy samopoczucia u pracowników, fot. SunShower Shots

Jakie rośliny warto mieć w swoim biurze?

Tak naprawdę na wagę złota jest każda roślina w przestrzeni biurowej. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby dobroczynne działanie zieleni było jeszcze efektywniejsze, to warto zdecydować się m.in. na poniższe gatunki:

  • Sansewieria (Sansevieria) - jest to roślina, która wykazuje się minimalnymi wymaganiami uprawami. Jednak za słoneczne stanowisko odwdzięczy się jeszcze lepszym oczyszczaniem powietrza z zanieczyszczeń. Zobacz, jak dbać o sansewierię gwinejską.
  • Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) - jedna z najczęściej uprawianych roślin w biurach i pomieszczeniach użytkowych. Doskonale pochłania promieniowanie elektromagnetyczne. Ponadto oczyszcza powietrze z dymu tytoniowego.
  • Palma areka (Dyspis Lutescens) - roślina, która jest łatwa w uprawie. Doskonale oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, a także podnosi poziom nawilżenia.

Takich gatunków roślin jest zdecydowanie więcej. Niestety bardzo częstym problemem wielu pomieszczeń biurowych, jest całkowity brak dostępu do światła dziennego. Na szczęście również tutaj można uprawiać rośliny, które rozwijają się bez dostępu do promieni słonecznych. Do nich zaliczają się paprocie, kalatea, monstery, czy też skrzydłokwiaty. Zobacz, jakie wymagania uprawowe ma monstera dziurawa. Należy jednak pamiętać o dostosowaniu odpowiedniej gleby, a także wilgotności powietrza. Niektóre z gatunków potrzebują częstego spryskiwania liści wodą.

Źródła:

  • https://zielonalinia.gov.pl/-/zielen-w-biurze
  • https://projektinwestor.pl/publikacja/rosliny-w-biurze-jak-zielone-biuro-wplywa-na-efektywnosc-pracownikow#
  • https://4naturesystem.com/pl/blog/bid-188-kluczowe-zalozenia-biophilic-designu
  • https://www.aleeko.pl/blog/319,jonizatory-powietrza-i-rosliny-doniczkowe-recepta-na-smog.html
  • https://dom.wp.pl/12-gatunkow-roslin-ktore-nie-potrzebuja-swiatla-idealne-do-ciemnego-mieszkania-6509494499657345a
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto