Czy warto posadzić sumaka w ogrodzie? Dobrze się zastanów

Kolorowe liście sumaka octowca
Sumak octowiec pięknie się przebarwia, fot. Robert A. Witkowski
ikona podziel się
Opublikowano: 18.05.2024 r., 9:06 | Autor: Justyna Sterczewska
Sumak octowiec jest rośliną, która jesienią zachwyca swoimi liśćmi, przebarwiającymi się na czerwono, żółto i pomarańczowo, co czyni go atrakcyjnym wyborem do ogrodu. Jednak mimo swojej urody, niektórzy specjaliści odradzają jego sadzenie. Powodem jest jego tendencja do szybkiego rozprzestrzeniania się, co może być problematyczne w niektórych przestrzeniach ogrodowych.

Jak wygląda sumak octowiec?

Sumak octowiec to roślina, która może osiągać formę dużego krzewu lub małego drzewa, dorastającego do 5–8 metrów wysokości. Charakterystyczne dla niego jest tworzenie niewysokiego pnia, który już na niewielkiej wysokości rozdziela się widlasto na grube i sztywne konary i gałęzie, formując parasolowaty kształt korony. Młode pędy są pokryte włoskami, a po ich złamaniu wydziela się mleczny, kremowy sok.

Liście sumaka pojawiają się bardzo późno wiosną, wyrastają tylko na młodych pędach, natomiast starsze gałęzie są ich pozbawione. Są one duże, mają od 30 do 60 cm długości, są pierzaste z pojedynczymi listkami o zaostrzonych wierzchołkach i zaokrąglonej nasadzie. Jesienią liście przemieniają się w spektakularną paletę czerwieni, żółci i pomarańczy, a zimą opadają z drzewa.

Kwitnienie sumaka octowca ma miejsce na przełomie czerwca i lipca. Jest to roślina dwupienna z drobnymi, żółtawozielonymi kwiatami zebranymi na końcach pędów w owłosione, stożkowate wiechowate kwiatostany. Na roślinach żeńskich, po kwitnieniu, te kwiatostany przekształcają się w okazałe, bordowe owocostany, które zachowują swój dekoracyjny wygląd na roślinie nawet do następnego roku.

Jakie są popularne odmiany sumaka octowca?

Niektóre odmiany sumaka octowca są bardziej przystosowane do mniejszych przestrzeni, ponieważ rosną wolniej i osiągają mniejsze rozmiary w porównaniu do gatunku. Również produkują mniej odrostów korzeniowych, co czyni je idealnym wyborem do mniejszych ogrodów, a także umożliwia uprawę w donicach.

Sumak octowiec 'Dissecta' wyróżnia się wolniejszym tempem wzrostu oraz mniejszymi rozmiarami, dorastając tylko do 3-4 m wysokości. Jego korona jest bardziej rozłożysta, a pień często pochylony. Liście tej odmiany są głęboko pierzasto powycinane i jesienią przybierają jaskrawopomarańczowe zabarwienie. Jest to odmiana polecana zarówno do małych ogrodów, jak i do uprawy pojemnikowej.

Sumak szkarłatny 'Laciniata' posiada mniej powycinane liście niż 'Dissecta'. Jest to małe, niskopienne drzewko, które rośnie bardzo powoli i osiąga wysokość 2-3 m. Natomiast odmiana TIGER EYES 'Bailtiger' charakteryzuje się bardzo wolnym wzrostem, dorastając do zaledwie 2 m wysokości. Jego młode liście są głęboko wcinane, wiosną są jasnozielone, a w sezonie zmieniają kolor na żółty, by jesienią przebarwić się na intensywnie szkarłatny. Czerwono owłosione pędy dodają dodatkowego uroku tej odmianie, która jest znacznie mniej inwazyjna niż gatunek, ponieważ bardzo powoli rozprzestrzenia się poprzez odrosty korzeniowe.

Kwitnący sumak octowiec
Kwitnący sumak octowiec, fot. vicspacewalker

Co warto wiedzieć przed posadzeniem sumaka octowca w ogrodzie?

Decydując się na posadzenie sumaka w ogrodzie, warto uwzględnić, że jest to roślina, która łatwo i szybko się rozprzestrzenia dzięki odrostom korzeniowym. Ten proces jest szczególnie intensywny, gdy ziemia wokół drzewka jest przekopywana, co może uszkodzić korzenie sumaka. W wyniku tego wokół drzewa mogą wyrastać liczne młode odrosty, które czasem rozprzestrzeniają się na odległość ponad 10 metrów.

Z czasem te młode odrosty zagęszczają się, co uniemożliwia wzrost innym roślinom posadzonym w pobliżu. Taka ekspansywna natura sumaka może sprawiać, że jest on uważany za roślinę uciążliwą i trudną do zwalczenia, a nawet za inwazyjny chwast na niektórych obszarach, gdzie rozprzestrzenia się poza swoim naturalnym zasięgiem.

Aby ograniczyć ekspansję sumaka, kluczowe jest usuwanie powstałych już odrostów, najlepiej jak najszybciej po ich pojawieniu się. Efektywne usunięcie wymaga wykopania korzeni, z których odrosty wyrastają, a nie tylko ich przycinania. Ponieważ uszkodzenie korzeni może dodatkowo stymulować roślinę do tworzenia nowych odrostów, konieczne jest dokładne usunięcie korzeni z ziemi.

Jedną z metod ograniczenia rozprzestrzeniania się korzeni sumaka jest zastosowanie specjalnych barier korzeniowych, podobnych do tych używanych dla bambusów drzewiastych. Bariera wkopana głęboko w ziemię może skutecznie zablokować ekspansję korzeni poza wyznaczony obszar. Alternatywnie, niższe odmiany sumaka octowca można uprawiać w dużych, plastikowych donicach zadołowanych w ogrodzie, co ograniczy rozrost korzeni do wnętrza donicy.

O tym warto pamiętać

Sumak octowiec może być atrakcyjnym dodatkiem do każdej części ogrodu, ale warto mieć na uwadze jego ekspansywną naturę oraz potencjalną zdolność do szybkiego rozrastania się. Szczególnie problematyczne może być sadzenie tej rośliny w niewłaściwych miejscach, takich jak blisko płotów, kostki brukowej czy innych konstrukcji, które mogą być uszkadzane przez silne odrosty korzeniowe sumaka. Taka lokalizacja może prowadzić do konieczności późniejszych interwencji i napraw, dlatego przy wyborze miejsca dla sumaka warto przemyśleć potencjalne konsekwencje jego obecności.

Źródła:

  • https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/sumak-octowiec-drzewo-zachwycajace-jesiennymi-kolorami-ale-trzeba-na-niego-uwazac-aa-4qQ5-Zf6F-R4Nx.html
  • https://szkolkaczwarno.pl/sumak-octowiec-rhus-typhina.html
  • http://www.gdansk.pzd.pl/aktualnosc/3405-jakich-roslin-nie-sadzic-na-dzialce
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto