Opublikowano: 26.03.2024 r., 15:00
|
Autor:
Justyna Sterczewska
Białą kiełbasę można podawać na rozmaite sposoby. Niezależnie od wybranego przepisu, ważne jest, aby była delikatna, pełna soczystości i aby pozostała w całości, nie pękając podczas gotowania. Co zrobić, by przy parzeniu kiełbasy nie popękała? Wykorzystaj ten prosty trik.
Gotowanie to najczęściej wybierana i najprostsza metoda przyrządzania białej kiełbasy. Aby nadać mięsu głębszy smak, możesz dodać do wody garść przypraw: kilka ziaren ziela angielskiego, parę liści laurowych oraz szczyptę majeranku. Pamiętaj, aby dosolić wodę – zapobiegnie to wytrąceniu soli z kiełbasy i utracie jej smaku. Warto również wrzucić do garnka ząbek czosnku, co dodatkowo wzmocni smak i aromat kiełbasy.
Jeżeli ważne jest dla ciebie zachowanie jasnego koloru kiełbasy, dodanie kilku kropli soku z cytryny do gotującej się wody będzie dobrym rozwiązaniem. Inną interesującą metodą jest gotowanie białej kiełbasy w piwie, co szczególnie sprawdza się, gdy kiełbasa jest nadmiernie przyprawiona lub zbyt słona. Słodkawy smak piwa pomoże zbalansować intensywny smak kiełbasy.
Jeśli zależy ci, aby kiełbasa nie pękała podczas przygotowania skorzystaj z poniższych wskazówek:
- Nie należy wrzucać chłodnej kiełbasy bezpośrednio do wrzącej wody, gdyż to niemal gwarantuje jej pękanie.
- Ważne jest, aby dać kiełbasie czas na osiągnięcie temperatury otoczenia, wyjmując ją z lodówki z odpowiednim wyprzedzeniem.
- Przed rozpoczęciem parzenia, delikatnie nakłuj kiełbasę w kilku miejscach przy użyciu widelca lub wykałaczki, co umożliwi odpływ soków i zapobiegnie rozerwaniu osłonki.
- Kiełbasę umieszczamy w garnku z wodą, którą powoli podgrzewamy na niskim ogniu przez około 20 minut, starając się nie dopuścić do wrzenia.
Biała kiełbasa jest kluczowym składnikiem tradycyjnych dań wielkanocnych, takich jak żurek i biały barszcz, a także stanowi cenny dodatek do bigosu. Jej pieczenie w piwie zyskuje na popularności, przynosząc głębię smaku i aromatu. Idealnie komponuje się z obfitym dodatkiem cebuli, zarówno w postaci pieczonej, jak i smażonej, a także z konfiturą cebulową, która podkreśla jej delikatny smak. Ćwikła, chrzan czy sos chrzanowy to inne smaczne dodatki.
Wspomniane metody i dodatki doskonale uzupełniają wskazówki na temat parzenia białej kiełbasy, aby była ona soczysta, miękka i uniknęła pękania podczas gotowania, co jest istotne dla zachowania jej najlepszych walorów smakowych w wielu tradycyjnych i nowoczesnych potrawach.