Nie przesadzaj roślin zimą! Poza tymi kilkoma wyjątkami

Przesadzanie rośliny doniczkowej zimą i w innych porach roku
Przesadzanie roślin zimą jest możliwe tylko pod niektórymi warunkami, nie zawsze można to zrobić, fot. Karol
ikona podziel się
Opublikowano: 08.02.2024 r., 15:16 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak-Milewska
Na co dzień pamiętamy tylko o podlewaniu i nawożeniu roślin doniczkowych. Jednak przesadzanie to też jest bardzo ważny element pielęgnacji. Młode rośliny powinno się przesadzać raz w roku, starsze i duże okazy co 3-4 lata. Najlepszym momentem na przesadzanie to wiosna i lato. Nie zaleca się przesadzania ich zimą. Niekiedy jednak jest to konieczne.

Nie przesadzaj roślin zimą

Chociaż są w domu, z daleka od chłodu, mrozu i śniegu, zimą roślinom doniczkowym też nie jest łatwo. Słońce świeci krócej i w naszych mieszkaniach jest ciemniej, a one to bardzo odczuwają. Na dodatek słońca jest po prostu mniej, ponieważ świeci niżej.

Ogrzewanie centralne dla roślin także nie jest przyjemne. Mocno wysusza powietrze, a dla wielu popularnych gatunków to złe warunki. Pochodzą z miejsc, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza. Przy ogrzewaniu jest to dla nich bardzo trudne.

Kwiaty domowe potrzebują okresu spoczynku, by w kolejnym sezonie pięknie wyglądać i intensywnie rosnąć. Przy wysokiej temperaturze w mieszkaniach nie mogą wejść w stan spoczynku. Ciągle rosną, nie mając czasu na wytchnienie.

Warto wiedzieć, że przesadzanie jest dla roślin doniczkowych prawdziwym stresem. Niektóre rośliny nie lubią w ogóle dotykania, a co dopiero przesuwania, intensywnego czyszczenia korzeni. Potrzebują czasu, by zaaklimatyzować się w nowym podłożu i doniczce. Zimą i tak mają trudne warunki, więc proces aklimatyzacji może być po prostu trudniejszy. Dlatego przesadzanie roślinlepiej zostawić sobie na letnie miesiące.

Kiedy można przesadzać rośliny zimą

Chociaż przesadzanie zimą jest ryzykowne, jest kilka sytuacji, w których nie ma na co czekać. Należy od razu zmienić im podłoże i doniczkę, jeśli zauważysz kilka niepokojących objawów:

  1. Wyraźne żerowanie szkodników.
  2. Objawy choroby grzybowej.
  3. Pleśń w podłożu lub na ściankach doniczki.

Bardziej trzeba się zastanowić, jeśli rośliny marnieją bez przyczyny. Zimą czasami niektóre gatunki gubią liście, żółkną i mają zaschnięte końce. To bywa naturalny proces. Zamiokulkasy na zimę żółkną, liście fiołków afrykańskich pękają i opadają, draceny mogą wydawać się lekko podsuszone. To może nie wymagać żadnej interwencji. Sprawdź, czy rośliny mają dostatecznie dużo światła i czy wilgotność w pokoju nie jest za mała.

Jeśli zadbasz o nie bardziej, ale sytuacja się nie zmieni, to znak, że może coś dzieje się w korzeniach. Wtedy warto przesadzić rośliny. Przy okazji obejrzyj bryłę korzeniową i usuń zgniłe lub uszkodzone fragmenty. Sprawdź, czy w ziemi nie było szkodników.

Przelane rośliny wymagają przesadzenia

Jeśli zdarzy ci się przelać roślinę lub okaże się, że z jakiegoś powodu woda w doniczce stoi, natychmiast ją przesadź do świeżej ziemi. To konieczne, jeśli chcesz, by roślina przetrwała.

Przesadzanie roślin w momencie przelania jest konieczne niezależnie od pogody, temperatury czy pory roku. Wiele roślin lepiej znosi suszę niż przelanie. Zostawienie zbyt mokrego podłoża w doniczce to gwarancja, że korzenie zaczną gnić. A tym samym roślina… uschnie. Uszkodzony system korzeniowy nie będzie w stanie pobierać wody. To tak zwana susza fizjologiczna.

Rośliny można umieścić znów w tej samej doniczce. Trzeba tylko dokładnie usunąć całą ziemię z bryły korzeniowej. Należy robić to bardzo delikatnie, by nie uszkodzić wiotkich korzeni. Wszelkie gnijące lub uszkodzone elementy należy wyciąć.

Rośliny doniczkowe gotowe do przesadzania krok po kroku
Przesadzanie roślin zimą może im poważnie zaszkodzić, ale czasami trzeba je wykonać, fot. 7monarda

Przesadzanie nowych roślin ze sklepu

Zimą można przesadzać także nowe rośliny, przyniesione ze sklepu. Powinno się to robić za każdym razem. Na początku kwiat trzeba odizolować od innych roślin, by przypadkowo nie zarazić ich chorobą grzybową lub szkodnikami. Po mniej więcej  2 tygodniach nowy nabytek można przesadzić. Jeśli zauważysz, że roślina ma szkodniki, przesadź ją jak najszybciej.

Podłoże produkcyjne nie jest najlepsze do rozwoju kwiatów. Dlatego warto usunąć je z doniczki i wsypać nowej, świeżej ziemi. Może być uniwersalna, ale niektóre gatunki, jak kaktusy czy storczyki, mogą potrzebować specjalnego podłoża.

Źródła:

  • https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/14962-czy-mozna-przesadzac-rosliny-doniczkowe-zima#google_vignette
  • https://bros.pl/porady/czy-zima-mozna-przesadzac-rosliny-domowe/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto