Jak przechowywać truskawki, by długo były świeże? Na pewno nie w lodówce!

Sezon truskawkowy to czas radości dla smakoszy owoców. Czekamy na niego cały rok, zarówno na te, które pojawiają się na straganach, jak i te, które w końcu zbieramy we własnym ogrodzie. Są pyszne, ale niestety nietrwałe. Jak je przechowywać, by były smaczne, soczyste i w świetnym stanie nawet po kilku dniach?
Z tego artykułu dowiesz się:
Gdzie nie przechowywać truskawek
Kluczem do sukcesu jest mądry wybór już na etapie zakupu. Wybieraj tylko owoce intensywnie czerwone, bez uszkodzeń i z zielonymi szypułkami. Truskawki nie dojrzewają po zerwaniu, więc jeśli mają białe końcówki – nie liczymy na „dojrzeją w domu”. Zielona, sprężysta szypułka to znak świeżo zerwanego owocu i gwarancja, że truskawka nie leżała długo w skrzynce.
Zasada numer jeden: nie myj owoców od razu i nie odrywaj szypułek. Woda i brak naturalnej ochrony sprzyjają pleśni. Najlepiej przechowywać truskawki w jednej warstwie, na papierowym ręczniku, w przewiewnym pojemniku. Ręcznik będzie zbierał nadmiar wilgoci i ochroni owoce przed pleśnieniem. Trzeba go jednak często wymieniać.
Pojemnik dla truskawek powinien być uchylony lub mieć otwory w pokrywce, by owoce miały dostęp do powietrza. Nie powinno się ich wkładać także do hermetycznie zamykanych pojemników. Nienajlepszym rozwiązaniem jest także miska. Wbrew powszechnym opiniom owoce wcale nie muszą być przechowywane w lodówce! Możesz oczywiście to zrobić (w temperaturze około 4 stopni), ale wtedy owoce tracą na jędrności. O wiele lepiej sprawdzają się drewno lub karton – te materiały nie zatrzymują wilgoci i pozwalają owocom „oddychać”. Regularnie zaglądaj do pojemnika – jeden zepsuty owoc może zniszczyć całą resztę.
Czytaj także o tym, jak uzyskać piękne i zdrowe truskawki w ogrodzie tutaj.
Przedłuż świeżość truskawek
Jeśli zależy Ci na przedłużeniu świeżości truskawek o kilka dni, warto zastosować sprawdzony trik z moczeniem w occie. Zanurz owoce na minutę w roztworze octowym (1 szklanki octu na 3 szklanki wody). Następnie wylej wodę, a truskawki osusz papierowym ręcznikiem. Ocet zmniejszy ryzyko pojawienia się pleśni.
Truskawki warto zostawić do wyschnięcia po octowej kąpieli. Potem rozłóż je warstwami i przechowuj przygotowanym z 1 części octu i 3 części wody (np. 1 szklanka octu na 3 szklanki wody), a potem delikatnie osusz papierowym ręcznikiem. Taki zabieg ogranicza rozwój pleśni, nie zmieniając smaku owoców. Po kąpieli przechowuj truskawki zgodnie z poprzednimi zaleceniami. Pamiętaj też o codziennej kontroli, sprawdzaj owoce i wyrzucaj te, które wyglądają podejrzanie. Zadbaj o detale, a ich słodycz zostanie z Tobą na dłużej.

Mrożenie truskawek na dłużej
Jeśli masz większą ilość truskawek i nie zdążysz ich zjeść, pomyśl o mrożeniu. Warto jednak trzymać się kilku zasad, by nie zbiły się w zamrażarce w jedną truskawkowo-lodową kulę. Zanim więc wrzucisz owoce do zamrażarki, dobrze je przygotuj.
Najlepiej usunąć szypułki, umyć owoce i osuszyć je ręcznikiem. Zostaw je do przeschnięcia, żeby nie było na nich kropli wody – to przez nią owoce sklejają się ze sobą. Ułóż owoce jedną warstwą, jeden obok drugiego na tacy. Możesz zastosować na przykład aluminiowe tace do grilla. Następnie wstaw tace do zamrażalnika. Po 2-3 godzinach owoce będą wstępnie zamrożone i można przesypać je do woreczków do mrożenia. Nie powinny się posklejać, dzięki czemu łatwiej będzie je poporcjować.