W wielu krajach już ich zakazano, ale w Polsce wciąż są popularne. Te zioła na trawienie są niebezpieczne

Herbata ziołowa nalewana do filiżanki
Niektóre herbaty ziołowe są stosowane leczniczo, jednak mają szkodliwe działanie, fot. Nitr
ikona podziel się
Opublikowano: 13.09.2024 r., 9:48 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak-Milewska
Co chwilę pojawiają się informacje, że niektóre zioła stosowane przez wieki niekoniecznie są dobre dla naszego zdrowia. Wszystko dlatego, że naukowcy dysponują coraz lepszymi narzędziami i sposobami na przebadanie składników zawartych w roślinach. Teraz na cenzurowanym znalazło się popularne ziele, które Polacy piją litrami. To senes. U naszych zachodnich sąsiadów jest już zakazany.

Zakazane herbaty z senesu – dlaczego powinniśmy uważać?

W wielu krajach, takich jak Nowa Zelandia, Australia, Kanada, czy Niemcy, herbatki na bazie senesu zostały całkowicie zakazane. Dlaczego? Choć senes od dawna jest znany jako skuteczny środek wspomagający perystaltykę jelit i stosowany na zaparcia, jego regularne spożywanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Badania wykazały, że długotrwałe stosowanie tego zioła może uzależniać jelita, co powoduje, że bez wsparcia senesu naturalna praca układu trawiennego zostaje zaburzona. W skrajnych przypadkach może to prowadzić nawet do uszkodzenia wątroby. Nie można pominąć faktu, że chociaż działa doraźnie na problemy układu trawiennego, w dłuższej perspektywie tylko je pogłębia.

Senes – popularny, ale niebezpieczny środek na trawienie

Senes od wieków cieszy się popularnością jako "złoty środek" na problemy trawienne. Jego właściwości były znane już w starożytnych krajach arabskich ponad 1000 lat temu. Działa on na układ trawienny, przede wszystkim wspomagając wypróżnianie i przynosząc ulgę osobom cierpiącym na zaparcia.

Zioło to pobudza perystaltykę jelit, co przyspiesza przemieszczanie się treści pokarmowej w jelitach. W Polsce senes wciąż jest szeroko dostępny w postaci herbatek na zaparcia. Warto jednak wiedzieć, że chociaż faktycznie działa, mocno rozleniwia jelita i sprawia, że problem znacznie pogłębia się w przyszłości.

Senes bywa sprzedawany w formie suszu w sklepach zielarskich lub herbatek do parzenia. Warto także sprawdzić skład mieszanek ziołowych. Często jest dodawany do herbatek na odchudzanie i ziół, które mają przyspieszyć metabolizm. Nawet w tak niewielkim stężeniu może być szkodliwy.

Parzenie herbaty ziołowej
Niektóre zioła, tak jak senes czy żywokost, są zakazane w wielu państwach, fot. Robert Przybysz

Dlaczego warto zachować ostrożność przy stosowaniu senesu?

Mimo swoich właściwości przeczyszczających, senes może nieść ze sobą pewne zagrożenia. Oprócz ryzyka uzależnienia jelit, które nie potrafią pracować bez jego wsparcia, istnieje też ryzyko krwawienia, szczególnie u kobiet w ciąży i miesiączkujących. Długotrwałe stosowanie senesu może również prowadzić do zaburzeń funkcji wątroby, co sprawia, że lepiej go unikać lub używać jedynie w krótkotrwałych przypadkach, konsultując się wcześniej z lekarzem. Warto również pamiętać, że w wielu krajach produkt ten został całkowicie wycofany ze sprzedaży.

Choć ziołolecznictwo od wieków jest uważane za naturalną i bezpieczną metodę wspierania zdrowia, warto pamiętać, że nie wszystkie zioła są pozbawione ryzyka. Podobnie jak w przypadku leków, zioła mogą mieć skutki uboczne, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu lub niewłaściwym dawkowaniu. Warto pamiętać także o tym, że wiele popularnych ziół ma działanie światłouczulające, więc nie można ich stosować latem

Dlatego przed sięgnięciem po herbatki ziołowe czy suplementy roślinne, warto zasięgnąć porady specjalisty, aby uniknąć niepożądanych reakcji, takich jak uzależnienie organizmu od działania danego zioła, czy też poważniejsze problemy zdrowotne, jak uszkodzenia wątroby.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto