Zabijasz wszystkie rośliny doniczkowe? Te 4 gatunki przetrwają wszystko

Kwiaty doniczkowe do domu i ich wymagania oraz kwiaty łatwe w uprawie krok po korku
Kwiaty doniczkowe, które mają minimalne wymagania i nadają się do uprawy przez mało doświadczonych ogrodników, fot. Tatiana Foxy/dropStock/gabriela/Ksenia
ikona podziel się
Opublikowano: 26.01.2024 r., 14:42 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak-Milewska
Podobają ci się rośliny doniczkowe i masz ochotę na zielony kącik w swoim salonie, ale nigdy nic z tego nie wychodzi? Nie wszyscy niestety mają rękę do kwiatów. Ale i niektóre gatunki są bardzo wymagające i potrzebują bardziej zaawansowanej pielęgnacji. Dlatego na początek warto wybrać te kwiaty, które mają najmniejsze oczekiwania, a za minimum pielęgnacji odwdzięczą się pięknym wyglądem.

Żelazny kwiat: zamiokulkas

Nie bez powodu zamiokulkas zamiolistny znajduje się na szczycie naszej listy najbardziej wytrzymałych roślin. Nazywa się go wręcz żelazną rośliną, bo generalnie jest nie do zdarcia. Wystarczy, że rozejrzysz się w galeriach handlowych – jego wspaniałe liście rosną jak szalone nawet bez dostępu do naturalnego światła.

Zamiokuklas ma długie liście złożone z grubej łodygi i błyszczących, lśniących listków, które wyrastają parami. Roślina ciągle powiększa się o nowe liście i ma tendencję do rozrastania się. Osiąga około 1 m wysokości, może więc to naprawdę duży kwiat doniczkowy. W domu raczej nie kwitnie, ale jeśli ma zapewnione wszystkie warunki, może się tak zdarzyć.

Wymagania zamiokulkasa są po prostu minimalne. Nie przeszkadza mu słońce, nie przeszkadza mu cień. Możesz postawić go przy oknie lub na półce. Odsunąć od światła, przysunąć do kaloryfera. Jest mu to w zasadzie obojętne. Wybacza nawet długotrwałe zaniedbania pielęgnacyjne i brak wody. Jeśli ma jej za dużo, na łodygach mogą pojawić się ciemne plamy.

Grubosz drzewiasty dla tych, którzy zapominają o podlewaniu

Grubosz to kolejna z roślin zielonych, które nie mają większych wymagań. To sukulent o ciekawej budowie. Przypomina miniaturowe drzewko – rozgałęziająca się łodyga wyrasta pionowo w górę. Wyrastają z niej małe, grube i kumulujące wodę liście, które pięknie się błyszczą.

Grubosz drzewiasty ma tendencję do powolnego wzrostu. Jest to kolejna roślina, którą niewiele co interesuje. Ważne, by od czasu do czasu dać mu trochę wody i zadbać o to, by miał chociaż trochę dostępu do światła. Grubosze są łatwe w rozmnażaniu. Sadzonki boczne można ukorzeniać w wodzie, a jeśli urwie się listek, można posadzić go w podłożu, by wypuścił korzonki.

Zielistka, która przetrwa wszystko

Zielistka rośnie jak szalona. W praktycznie każdych warunkach rozwija się w ogromnym tempie. Rozrasta się na boki i ciągle wypuszcza nowe pędy, aż wygląda jak kula złożona z przewieszających się, długich. Są dwubarwne – ciemne paski na zewnątrz i jasne w środku, ładni układają się wokół doniczki. Zielistka także pięknie się rozmnaża. Wypuszcza pęd, na końcu którego pojawiają się nowe liście – nowa kulka, którą można odciąć. To ładnie wygląda.

Zielistki to mało wymagające i piękne kwiaty doniczkowe. Będą rosły w każdych warunkach, wytrzymują nawet niskie temperatury. Ładnie wyglądają, jeśli postawi się je wysoko, jak kaskada zielonych liści spływających z góry.

Roślina świetnie radzi sobie z okresową suszą, więc wspaniale sprawdzi się w przypadku początkujących lub zapominalskich ogrodników. Warto ją od czasu nawieźć, by ładnie się wybarwiała i szybciej rosła.

Rośliny doniczkowe o minimalnych wymaganiach, jak zamiokulkas, zielistka, grubosz
Rośliny doniczkowe, które mają minimalne wymagania uprawne, fot. Олеся Болтенкова

Roślina lecznicza i dekoracyjna: aloes

Aloes to przede wszystkim roślina lecznicza. W jego mięsistych liściach znajduje się sok w postaci gęstego żelu, który ma działanie kojące i przeciwzapalne. Zawiera także witaminy A, C i E, a do tego różnego rodzaju sole mineralne. Przy tym aloes to przepiękna roślina! Jest bardzo dekoracyjny i można uprawiać go w doniczkach w domu.

Nie jest szczególnie wymagający. To sukulent, kumuluje wodę, więc nie trzeba go zbyt często podlewać. Wystarczy, że będzie miał temperaturę wyższą niż 10 stopni Celsjusza i trochę słońca w ciągu dnia. Można postawić go na parapecie, gdzie będzie miał więcej dostępu do światła.

Aloes występuje w kilku wersjach kolorystycznych. Ładnie wyglądają odmiany z kolcami i te o barwnych liściach. Większość jest jasnozielona, ale są także takie o niebieskawym nalocie lub szarym zabarwieniu, które naprawdę pięknie wyglądają. Na uwagę zasługują odmiany o ciekawych plamkach, na przykład różowych. Kolorowe wersje aloesu mogą mieć nieco inne wymagania w stosunku do poziomu nasłonecznienia.

Źródła:

  • https://dziennikzachodni.pl/kwiaty-domowe-latwe-w-utrzymaniu-tych-roslin-nie-da-sie-zabic/ar/c9-18074117
  • https://polki.pl/dom/ogrod-i-balkon,nie-masz-reki-do-roslin-tych-5-roslin-doniczkowych-prawie-nie-da-sie-zabic,10438138,artykul.html
  • https://home.morele.net/ogrod-i-balkon/zielistka-pielegnacja-rozmnazanie-podlewanie-odmiany/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto