Zamiast wylewać, podlej tym hortensje. Latem będzie jak wielki bukiet

Hortensje nie są szczególnie kapryśne. Wystarczy trochę się nimi zająć, a odwdzięczają się kwiatami. Jednak naprawdę bujnym kwitnieniem wyróżniają się, kiedy są odpowiednio nawożone i podlewane. Ten sposób na podlewanie hortensji może wydawać się zaskakujący, ale zagwarantuje ci naprawdę piękne i bujne kwiaty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie wymagania wodne mają hortensje?
Hortensje to rośliny uwielbiające wilgoć, ale jednocześnie źle znoszące zastój wody przy korzeniach. Oznacza to, że podlewanie powinno być regularne, ale z umiarem. Szczególnie ważne jest utrzymanie stałej wilgotności gleby, zwłaszcza w okresie letnich upałów i podczas kwitnienia.
Rośliny należy podlewać 2-3 razy w tygodniu, a w czasie upałów nawet codziennie, najlepiej rano lub wieczorem. Warto także uważać, by nie pomoczyć pięknych liści hortensji. Mokre plamy są jak otwarta brama do przenikania dla drobnoustrojów. Do podlewania można wykorzystać deszczówkę – to miękka woda o lekko kwaśnym pH, która świetnie sprawdzi się dla hortensji. Dobrze sprawdzi się także przegotowana i odstana woda lub taka z dodatkiem składników zakwaszających. Więcej o sadznkach hortensji znajdziesz w tym artykule.
Trik na bujne kwitnienie
Podczas podlewania hortensji możesz dodatkowo zadbać o jej kondycję. Bujne kwitnienie możesz sobie zagwarantować, dodając do wody nieco… wody po ogórkach kiszonych. Chociaż wydaje się to zaskakujące, warto o tym pomyśleć. Jest to świetny ekologiczny nawóz, który dostarczy roślinie cennych mikroelementów.
Najlepiej sprawdza się w przypadku niebieskich hortensji, bo pomaga utrzymać kwaśny poziom pH podłoża. Do tego woda z ogórków zawiera bakterie probiotyczne, które chronią przed chorobami grzybowymi. Działają dobrze nie tylko na ludzi, lecz także właśnie na niektóre krzewy i rośliny kwitnące. Taką miksturą można spróbować nawozić także rododendrony czy magnolie.

Jak stosować wodę po ogórkach kiszonych
Przede wszystkim nie używaj nierozcieńczonej wody po kiszeniu ogórków. Zawiera bardzo dużo soli, co może uszkodzić zwłaszcza młode rośliny. Najlepiej rozcieńczyć ją wodą, optymalnie w proporcji 1 l wody z ogórków do 10 l wody z kranu. Mieszanina powinna trochę odstać, zanim zaczniesz podlewanie.
Zabieg wykonuj co 2-3 tygodnie, nie częściej, by nie zasolić podłoża. Możesz to robić przez cały okres wegetacyjny, zaczynając już teraz, wiosną. Nawożenie zakończ we wrześniu, zanim zakończy się okres wegetacyjny. Latem zauważysz, że hortensja ma więcej kwiatów, a jej oszałamiające bukiety są większe i piękniejsze niż kiedykolwiek.
Domowe nawozy do hortensji
Hortensje dobrze reagują na różnego rodzaju domowe nawozy. Ten krzew można nawozić także innymi składnikami, które z pewnością masz w domu. Wiosną warto podsypać go fusami z kawy – to naprawdę świetnie działający sposób, nie tylko na krzewy kwitnące, ale także na inne rośliny ozdobne.
Do tego świetnie sprawdzą się sproszkowane skórki od bananów. Możesz zacząć dodawać je już teraz. Dla nas to odpad, ale w skórkach znajduje się bardzo dużo potasu, który jest kluczowy do obfitego i pięknego kwitnienia.