Ogrody na dachach - przelotny trend, czy praktyczne rozwiązanie?

Zielony dach w tradycyjnym budownictwie
Dlaczego warto wybrać ogród na dachu?, fot. kateej
ikona podziel się
Opublikowano: 06.06.2024 r., 8:57 | Autor: Ewa Majkusiak
Odpoczynek w otoczeniu zieleni jest jednym z najbardziej naturalnych i komfortowych sposobów spędzania czasu. W zatłoczonych i przegrzanych miastach niełatwo o taką przestrzeń. W takiej sytuacji doskonałym wyborem są ogrody na dachu. Nie tylko obniżają temperaturę otoczenia, ale dbają również o komfort mieszkańców. Sprawdź, gdzie można zorganizować zielony dach i dlaczego warto!

Czym jest nowoczesny ogród na dachu?

Wybierając zamontowanie tarasu na dachu domu, warto starannie przygotować plan pracy, aby efekt był satysfakcjonujący. Budowane aktualnie ogrody na dachu to wysokiej jakości tereny zielone, które charakteryzują się szeregiem zalet nie tylko dla mieszkańców, ale również dla otoczenia.

Przede wszystkim zagospodarowanie dachu domu lub apartamentowca roślinami pozwala zadbać o lepszą izolację termiczną. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest także redukcja efektu miejskiej wyspy ciepła. Im więcej elementów zielonych, tym łatwiej obniżyć temperaturę otoczenia – powierzchnia budynków nagrzewa się gwałtownie i długotrwale, oddając temperaturę do otoczenia przez wiele godzin. Dodatkowo rośliny umieszczone na dachu poprawiają jakość powietrza poprzez absorpcję dwutlenku węgla.

Zielone dachy są również niezwykle estetyczne. Dodają uroku terenom pełnym bloków i szkła, a przy tym wpływają na wartość nieruchomości.

Czy ogrody na dachu są rozwiązaniem przeznaczonym tylko dla luksusowych apartamentowców?

Ogrody na dachach są często spotykane na luksusowych apartamentowcach – podnoszące cenę mieszkań i pozytywnie pływają na wizerunek dewelopera. Niemniej jednak jest ro rozwiązanie, które sprawdzi się równie dobrze w domach jednorodzinnych, na dachach budynków użyteczności publicznej, a w niektórych przypadkach – także np. na przystankach.

Choć organizowanie ogrodów na dachu na etapie budowy lub remontu wydaje się sporym i niekoniecznym wydatkiem, warto w kosztorysie uwzględnić także korzyści płynące z tej inwestycji. Przede wszystkim zielony dach pozwala wprowadzić oszczędności energetyczne dla całego budynku – zarówno latem, jak i zimą można o wiele łatwiej utrzymać komfortową temperaturę.

Ogrody na dachu, zwłaszcza w sytuacji, gdy bryła budynku pozwala na komfortowe zagospodarowanie tej przestrzeni, są także dodatkowym terenem rekreacyjnym. To doskonały pomysł w domach, które są otoczone niewielką działką.

Budynki komercyjne oraz użyteczności publicznej również wiele zyskują dzięki ogrodom na dachach. Można organizować tam miejsca spotkań, kawiarnie, przestrzeń rekreacyjną – np. w szkołach, szpitalach, czy przedsiębiorstwach.

Meble ogrodowe w otoczeniu roślin
Zielony dach, a temperatura w mieście, fot. Mariusz

Zielone dachy jako element walki z przegrzaniem miast

Decydują się na przygotowanie zielonego dachu i efektownego ogrodu, warto przeanalizować wszystkie korzyści tego rozwiązania. Kluczową i najczęściej poruszaną kwestią jest walka z przegrzaniem miast. Choć zielone dachy są zwykle wykonywane w celach zadbania o przestrzeń do odpoczynku czy rekreacji, skutkiem wprowadzania dodatkowych terenów zielonych w zatłoczone obszary miejskie ma również szereg innych, bardziej społecznych zalet.

W pierwszej kolejności jest to oczywiście izolacja termiczna. Warstwa zielonych roślin zmniejsza nagrzewanie się dachów, co w efekcie redukuje oddawanie tego ciepła w godzinach nocnych. Rośliny pobierają także ciepło z otoczenia, dzięki czemu przebywanie na takim dachu jest o wiele bardziej zdrowe i komfortowe dla mieszkańców.

Zielone ogrody zamontowane na dachach budynków przyczyniają się także do redukcji promieniowania słonecznego w porównaniu z klasycznymi dachami pokrytymi np. blachodachówką. Dodatkowo przestrzeń ta redukuje hałas, tworząc dodatkową barierę dźwiękową.

Źródła:

  • https://dziennikbaltycki.pl/ogrod-na-dachu-nowy-trend-przyjemny-i-pozyteczny/ar/c9-14016679
  • https://ogrodexpert.pl/blog/ogrod-na-dachu-wszystko-co-musisz-wiedziec/
  • https://hbreavis.com/pl/blog-article/zielone-dachy-tarcza-dla-przegrzanych-miast/
  • https://www.polprofili.pl/artykuly/ogrod-na-dachu-nowy-trend-w-budownictwie
  • https://dom.wp.pl/zielony-dach-modne-i-praktyczne-rozwiazanie-na-lata-6098125655200385a
  • https://mieszkaj.skanska.pl/blog/architektura-i-design/ogrod-na-dachu/
  • https://mieszkajsmart.pl/blog/zielone-dachy-budownictwo-ekologiczne-na-miare-xxi-wieku/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto