Zimowy wysiew nasion, czyli winter sowing cieszy się ostatnio ogromnym powodzeniem. Metoda polega na wysiewaniu roślin zimą. Jest dość prosta do wykonania. Ma wiele plusów i coraz więcej ogrodników przestawia się na siew zimowy. Jak wykonać winter sowing i jakie są tego korzyści?
Winter sowing oznacza dokładnie zimowy siew. Jest to metoda, która wykorzystuje naturalny cykl życia roślin, ale w warunkach kontrolowanych. I to mimo niesprzyjającej aury. Polega na wysiewaniu nasion zimą i wystawianiu ich na chłód.
Wysiewa się nasiona w pojemnikach wypełnionych częściowo ziemią. Następnie należy wystawić je do ogrodu. Znajdują się więc w trudnych warunkach atmosferycznych, przy mrozie, mocnym wietrze i opadach śniegu. Nasiona nie są chronione przez ścianki pojemników. Ale to dobrze – w przyrodzie nasiona kwiatów, które opadły latem lub jesienią pozostają pod ziemią i zostają przemrożone.
Dzięki temu zostają przemrożone, a kiedy zaczyna się ocieplać, stopniowo się rozwijają i kiełkują. Proces wzrostu rozpoczyna się naturalnie, w momencie, kiedy rusza wegetacja. To sprawia, że młode roślinki rozwijają się bardziej równomiernie. I są lepiej przygotowane do wiosennych porywów wiatru i zmian pogody. Winter sowing nie jest metodą przyspieszającą plonowanie.
Zalety metody zimowej
Metoda zimowego wysiewu nasion zdaje się mieć same plusy. W przeciwieństwie do przygotowywania rozsad w domu na parapetach, winter sowing jest po prostu o wiele łatwiejsze i mniej absorbujące. Po prostu wysiewa się nasiona do pojemników i wystawia na balkon. Nie trzeba ich pikować, kupować wielodoniczek i szukać dla nich miejsca w mieszkaniu. Nie potrzebują także stratyfikacji.
Na dodatek wysiewając rośliny zimą, ponosimy minimalne koszty. Ta metoda jest tania, bo tak naprawdę do wysiewu potrzebujesz tylko butelek plastikowych i uniwersalnej ziemi ogrodowej. Sadzonki nie potrzebują żadnej szczególnej opieki, a na dodatek ścianki butelek dobrze chronią je przed szkodnikami.
Wysiewa zimowy ma dodatkowy ogromny plus – rośliny są po prostu o wiele mocniejsze niż z tradycyjnej rozsady. Mają bardziej rozwinięty system korzeniowy. Rosną powoli i są po prostu silne. Są dobrze zahartowane i w momencie wysadzenia do ogrodu na stałe miejsce, lepiej radzą sobie ze zmianą. Ta metoda ma więc bardzo wiele plusów i naprawdę warto pomyśleć o jej zastosowaniu.
Siew zimowy do butelek
Zaleca się, by nasiona zimą siać do plastikowych butelek. Ten pomysł wydaje się nieco kontrowersyjny, ale w gruncie rzeczy ma mnóstwo plusów. Po pierwsze – produkujemy bardzo dużo butelek po wodzie mineralnej czy napojach gazowanych. Sadzenie nasion do butelek to swojego rodzaju sposób na recykling, nie trzeba kupować dodatkowych wielodoniczek i doniczek produkcyjnych, czyli ograniczamy zużycie plastiku.
Poza tym siew w butelkach chroni także rośliny przed zalaniem, zasypaniem śniegiem lub wiatrem. Butelka działa trochę jak szklarnia, a siewki mają zapewniony odpowiedni mikroklimat, który pozwala im wschodzić nieco szybciej.
Metoda polega na tym, że do butelki, mniej więcej do połowy wysokości, wsypujemy ziemię do wysiewu roślin. W pojemniku należy zrobić otwory w górnej części, by rośliny mogły mieć dostęp do powietrza. Aby łatwiej było wsypać podłoże należy przeciąć butelkę powyżej ziemi. Na czas zimowania dwie części można skleić taśmą.
Jakie rośliny wysiewamy zimą
W zasadzie zimą można wysiewać wszystkie kwiaty i warzywa poza egzotycznymi, które wymagają bardzo wysokiej temperatury do kiełkowania. Rozsady przygotowuje się po przesileniu zimowym, kiedy dzień jest dłuższy.
W styczniu wysiewa się nasiona kwiatów wieloletnich, jak malwy, złocień, maki, werbena, tytoń ozdobny czy ostróżki. W ten sposób możemy siać także czosnek, cebulę, szpinak, brokuły, fasolę, sałatę, kapustę, marchew i buraki. Warzywa lepiej siać w lutym, kiedy będą trochę dłużej miały dostęp do słońca.