Na czym polega Winter Sowing? Wypróbuj, jeśli chcesz mieć piękne i bujne kwiaty

Skiełkowane nasiona i siewki z metody winter sowing w platikowym pojemniku
Skiełkowane nasiona w plastikowym pojemniku w czasie zimowego siewu, fot. Szymon Chwaliński
ikona podziel się
Opublikowano: 02.02.2024 r., 17:00 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak-Milewska
Zimowy wysiew nasion, czyli winter sowing cieszy się ostatnio ogromnym powodzeniem. Metoda polega na wysiewaniu roślin zimą. Jest dość prosta do wykonania. Ma wiele plusów i coraz więcej ogrodników przestawia się na siew zimowy. Jak wykonać winter sowing i jakie są tego korzyści?

Winter sowing to tajemnica pięknych kwiatów

Winter sowing oznacza dokładnie zimowy siew. Jest to metoda, która wykorzystuje naturalny cykl życia roślin, ale w warunkach kontrolowanych. I to mimo niesprzyjającej aury. Polega na wysiewaniu nasion zimą i wystawianiu ich na chłód.

Wysiewa się nasiona w pojemnikach wypełnionych częściowo ziemią. Następnie należy wystawić je do ogrodu. Znajdują się więc w trudnych warunkach atmosferycznych, przy mrozie, mocnym wietrze i opadach śniegu. Nasiona nie są chronione przez ścianki pojemników. Ale to dobrze – w przyrodzie nasiona kwiatów, które opadły latem lub jesienią pozostają pod ziemią i zostają przemrożone.

Dzięki temu zostają przemrożone, a kiedy zaczyna się ocieplać, stopniowo się rozwijają i kiełkują. Proces wzrostu rozpoczyna się naturalnie, w momencie, kiedy rusza wegetacja. To sprawia, że młode roślinki rozwijają się bardziej równomiernie. I są lepiej przygotowane do wiosennych porywów wiatru i zmian pogody. Winter sowing nie jest metodą przyspieszającą plonowanie.

Zalety metody zimowej

Metoda zimowego wysiewu nasion zdaje się mieć same plusy. W przeciwieństwie do przygotowywania rozsad w domu na parapetach, winter sowing jest po prostu o wiele łatwiejsze i mniej absorbujące. Po prostu wysiewa się nasiona do pojemników i wystawia na balkon. Nie trzeba ich pikować, kupować wielodoniczek i szukać dla nich miejsca w mieszkaniu. Nie potrzebują także stratyfikacji.

Na dodatek wysiewając rośliny zimą, ponosimy minimalne koszty. Ta metoda jest tania, bo tak naprawdę do wysiewu potrzebujesz tylko butelek plastikowych i uniwersalnej ziemi ogrodowej. Sadzonki nie potrzebują żadnej szczególnej opieki, a na dodatek ścianki butelek dobrze chronią je przed szkodnikami.

Wysiewa zimowy ma dodatkowy ogromny plus – rośliny są po prostu o wiele mocniejsze niż z tradycyjnej rozsady. Mają bardziej rozwinięty system korzeniowy. Rosną powoli i są po prostu silne. Są dobrze zahartowane i w momencie wysadzenia do ogrodu na stałe miejsce, lepiej radzą sobie ze zmianą. Ta metoda ma więc bardzo wiele plusów i naprawdę warto pomyśleć o jej zastosowaniu.

Siew zimowy do butelek

Zaleca się, by nasiona zimą siać do plastikowych butelek. Ten pomysł wydaje się nieco kontrowersyjny, ale w gruncie rzeczy ma mnóstwo plusów. Po pierwsze – produkujemy bardzo dużo butelek po wodzie mineralnej czy napojach gazowanych. Sadzenie nasion do butelek to swojego rodzaju sposób na recykling, nie trzeba kupować dodatkowych wielodoniczek i doniczek produkcyjnych, czyli ograniczamy zużycie plastiku.

Poza tym siew w butelkach chroni także rośliny przed zalaniem, zasypaniem śniegiem lub wiatrem. Butelka działa trochę jak szklarnia, a siewki mają zapewniony odpowiedni mikroklimat, który pozwala im wschodzić nieco szybciej.

Metoda polega na tym, że do butelki, mniej więcej do połowy wysokości, wsypujemy ziemię do wysiewu roślin. W pojemniku należy zrobić otwory w górnej części, by rośliny mogły mieć dostęp do powietrza. Aby łatwiej było wsypać podłoże należy przeciąć butelkę powyżej ziemi. Na czas zimowania dwie części można skleić taśmą.

Ogród z kwiatami, a także metoda winter sowing do uprawy kwiatów i warzyw
Rośliny z metody winter sowing mogą być mocniejsze i bardziej bujne, fot. kateej

Jakie rośliny wysiewamy zimą

W zasadzie zimą można wysiewać wszystkie kwiaty i warzywa poza egzotycznymi, które wymagają bardzo wysokiej temperatury do kiełkowania. Rozsady przygotowuje się po przesileniu zimowym, kiedy dzień jest dłuższy.

W styczniu wysiewa się nasiona kwiatów wieloletnich, jak malwy, złocień, maki, werbena, tytoń ozdobny czy ostróżki. W ten sposób możemy siać także czosnek, cebulę, szpinak, brokuły, fasolę, sałatę, kapustę, marchew i buraki. Warzywa lepiej siać w lutym, kiedy będą trochę dłużej miały dostęp do słońca.

Źródła

  • https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/zimowy-wysiew-nasion-w-butelkach-czyli-winter-sowing-na-czym-polega-ta-metoda-uprawy-aa-s5WT-XXWT-sQhk.html
  • https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/porady-domowe/15782-czy-mozna-zima-siac-nasiona-na-zewnatrz-tak-jesli-znasz-metode-winter-sowing
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto