Co to jest wertykulacja trawnika i po co ją wykonywać? To warto wiedzieć

Człowiek pchający kosiarkę na trawniku, koszenie trawnika
Wertykulacja trawnika, fot. Horticulture
ikona podziel się
Opublikowano: 12.04.2024 r., 10:54 | Autor: Justyna Sterczewska
Termin "wertykulacja" wywodzi się od angielskiego wyrażenia "vertical cut", co oznacza "pionowe cięcie". Jest to metoda pielęgnacyjna trawnika, która polega na eliminowaniu martwych części trawy, mchu i innych resztek organicznych, jak również na rozluźnianiu zbitej warstwy gleby. Działanie to osiągane jest przez pionowe nacięcia lub nakłuwanie trawy i gleby przy użyciu specjalistycznego sprzętu, zwanego wertykulatorem.

W jaki sposób działa wertykulacja?

Do wykonania wertykulacji stosuje się różnorodne typy urządzeń - wertykulatory, które mogą być ręczne, elektryczne (zarówno z zasilaniem sieciowym, jak i akumulatorowym) lub spalinowe. Ich głównym zadaniem jest wykonanie nacięć w glebie, co sprzyja lepszemu dostępowi powietrza i wody do systemu korzeniowego trawy.

Efektem przeprowadzenia zabiegu jest powstanie otworów na powierzchni trawnika, które ułatwiają swobodną wymianę powietrza i wody, a także umożliwiają głębszą penetrację składników odżywczych do korzeni trawy, znacząco wpływając na jej kondycję i wygląd.

Kiedy najlepiej wykonać wertykulację?

Wybór odpowiedniego momentu na wertykulację trawnika jest kluczowy dla jego zdrowia i wyglądu. Idealny czas na przeprowadzenie tego zabiegu przypada na okres wczesnej wiosny lub jesieni, kiedy to trawa aktywnie rośnie. W tych sezonach trawnik osiąga optymalny poziom wilgotności – jest wystarczająco suchy, by zabieg był możliwy, lecz na tyle wilgotny, by nie doprowadzić do uszkodzenia korzeni trawy.

Zabieg wertykulacji po zimie zalecany jest wówczas, gdy gleba już nie jest zamarznięta, a trawa zaczyna aktywnie rosnąć. Natomiast jesienią, najlepiej jest przystąpić do wertykulacji po okresie intensywnego wzrostu trawy, ale przed nadejściem pierwszych przymrozków.

Wertykulacja jest wskazana, gdy trawnik znajduje się w dobrej kondycji, nie jest przesuszony oraz po intensywnym okresie użytkowania, jakim jest lato. Nieodpowiednia pora lub zbyt częste przeprowadzanie tego zabiegu może negatywnie wpłynąć na kondycję trawnika i strukturę gleby. Zaleca się, by wertykulację realizować z umiarem, przestrzegając zasad właściwej pielęgnacji.

Kosiarka na trawniku, widok z góry
Do wertykulacji warto wybrać dobrej jakości wetrykulator, fot. Kryuchka Yaroslav

Jak prawidłowo przeprowadzić wertykulację trawnika?

Aby skutecznie wykonać zabieg, należy postępować według następujących wskazówek:

 1. Optymalny moment na wykonanie wertykulacji przypada na okres intensywnego wzrostu trawy, czyli wczesną wiosną lub jesienią, unikając okresów przymrozków.
 2. Zabieg ten można przeprowadzić ręcznie, wykorzystując specjalne grabie do wertykulacji, lub mechanicznie, za pomocą dedykowanego urządzenia – wertykulatora. Przy manualnej metodzie ważne jest, aby narzędzie było ostre i czyste. Z kolei korzystając z urządzenia mechanicznego, niezbędne jest przeprowadzenie odpowiedniego przeglądu technicznego.
 3. Przed rozpoczęciem wertykulacji konieczne jest uprzednie przygotowanie terenu poprzez usunięcie kamieni, gałęzi i innych elementów, które mogłyby uszkodzić narzędzie.
 4. Aby zabieg był najbardziej efektywny, gleba powinna być lekko wilgotna. Nie zaleca się przeprowadzania go na wysuszonym trawniku, co mogłoby przynieść więcej szkód niż korzyści dla trawy.
 5. Wertykulację należy realizować równomiernie na całej powierzchni trawnika, zaczynając od jednej strony i stopniowo przechodząc na przeciwną. Przy użyciu narzędzia mechanicznego zaleca się wykonanie pierwszego przejścia w jednym kierunku, a drugiego – prostopadle do niego.
 6. Po zakończeniu procesu wertykulacji, zaleca się zebranie wszystkich usuniętych odpadków organicznych przy użyciu grabi, odkurzacza do liści lub zamiatarki, aby powierzchnia trawnika była czysta.
 7. Ostatnim etapem jest dokładne nawodnienie trawnika, które wspomoże regenerację trawy i gleby po przeprowadzonym zabiegu.

Warto pamiętać, że wertykulacja jest zabiegiem, który należy stosować z rozwagą – zazwyczaj nie częściej niż raz lub dwa razy do roku, aby nie przeciążyć trawnika i nie zakłócić jego naturalnego cyklu wzrostu.

Czy grabienie zastępuje wertykulację?

Grabienie w porównaniu do wertykulacji często jest mylnie postrzegane jako równie efektywna metoda pielęgnacji trawnika. Jednak istotne jest by wiedzieć, czym różnią się te dwa zabiegi. Użycie nawet najlepszych grabi może nie przynieść oczekiwanych efektów i w niektórych przypadkach może nawet zaszkodzić trawnikowi.

Proces grabienia, realizowany za pomocą tradycyjnych grabi lub specjalistycznych urządzeń, skupia się na usuwaniu mchu i martwej materii roślinnej z powierzchni trawnika. Natomiast wertykulacja, wykorzystująca specjalistyczne noże i ostrza, pozwala na głębsze usunięcie warstwy filcu oraz innych zanieczyszczeń, takich jak chwasty czy obumarłe części trawy, zapewniając dokładniejszą pielęgnację. Profesjonalne maszyny do wertykulacji pracują na całej powierzchni trawnika, docierając możliwie blisko jego krawędzi, co pozwala na efektywniejsze oczyszczenie.

Jakie zabiegi wykonać po wertykulacji?

Po wertykulacji niezbędne są dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, aby trawnik mógł w pełni się zregenerować. Należy utrzymać odpowiedni poziom wilgotności trawnika, a następnie przystąpić do nawożenia, co stymuluje wzrost i odnowę. Teraz jest także doskonały czas na dosiewanie nowych nasion, które dzięki wykonanym nacięciom mogą lepiej zakorzenić się w glebie.

Piaskowanie jest kolejnym krokiem, który może okazać się korzystny, zwłaszcza po wertykulacji, gdyż liczne otwory stworzone podczas zabiegu ułatwiają szybkie i głębokie wnikanie piasku w glebę, zwiększając efektywność pielęgnacji. 

Poza wertykulacją, istotnym elementem kompleksowej pielęgnacji jest aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Zabieg ten, polegający na wycinaniu otworów w murawie, pozwala na rozluźnienie gleby i lepszy dostęp wody, tlenu oraz składników odżywczych do korzeni trawy. Aeracja, będąca zabiegiem uzupełniającym wertykulację, zalecana jest do wykonania równolegle podczas prac ogrodowych, aby osiągnąć najlepsze rezultaty w pielęgnacji trawnika.

Źródła:

 • https://domitech.pl/wertykulacja-trawnika-po-co-jak-i-kiedy-blog
 • https://mrgreengrass.pl/wertykulacja-trawnika/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto