Tuje są bardzo lubiane. Niemal na każdym podwórku jest ich przynajmniej kilka. Czy to w formie żywopłotu, czy ozdobnych kul rosnących na trawniku albo na rabacie. Uprawia się je także na balkonie. Są ładne, ale czasami mogą wymagać więcej, niż może nam się wydawać. Bez odpowiedniej dawki składników odżywczych stają się anemiczne, brązowieją na zimę i marnieją. Możesz tego uniknąć, dodając do nich ten wyjątkowy nawóz domowej roboty.
Tuje, aby zachować zdrowy i intensywnie zielony wygląd, potrzebują odpowiednich składników odżywczych. Nawożenie tui jest jednym z najistotniejszych zadań w czasie pielęgnacji. Najważniejszym z nich jest azot, który wspomaga rozwój zielonej masy roślinnej, czyli igieł i łodyg. Nawożenie azotem w okresie jesienno-zimowym to jednak błąd, ponieważ uniemożliwia roślinom przygotowanie się do zimowego snu.
W sierpniu i jesienią o wiele ważniejszy jest fofor. Wpływa na rozwój systemu korzeniowego, co z kolei zapewnia lepsze przyswajanie wody i innych minerałów. Potas natomiast wzmacnia odporność roślin na choroby i niekorzystne warunki pogodowe, takie jak susza czy mrozy. Odpowiednia równowaga tych składników w glebie to klucz do pięknie prezentujących się tui w ogrodzie. I pomoże zachować tuje w pełnym zdrowiu nawet czasie zimowych suszy i wczesnowiosennych przymrozków.
Domowy sposób na zdrowe tuje
Żółknięcie i przerzedzanie się gałązek tui często jest wynikiem niedoboru składników odżywczych. Prostym, domowym sposobem na poprawę kondycji tych roślin jest użycie domowego nawozu za kilka złotych. Absolutnym hitem okazuje się być żelatyna.
To otatni moment, by wzmocnić tuje przed jesienią żelatyna. Ten składnik dostarcza azotu i powoduje, że gałązki tui są mocniejsze i piękniej się prezentują. Jak przygotować ten tani domowy nawóz? Wystarczy rozpuścić jedną łyżeczkę żelatyny w szklance ciepłej wody, a następnie rozcieńczyć w trzech szklankach zimnej wody.
Tak przygotowany roztwór stosuje się do podlewania tui, co przyczynia się do szybkiego zagęszczenia krzewu i poprawy intensywności zieleni. Roztwór możesz robić na bieżąco i nawozić w ten spoób tuje co tydzień lub 10 dni w czasie podlewania. Przygotuj od razu większą porcję, tuje potrzebują zarówno sporo składników odżywczych, jak i wody. Zobaczysz, że na wiosnę rośliny będą w lepszej kondycji niż teraz. Możesz stosować go obok jesiennych nawozów do tui.
Pielęgnacja tui w ogrodzie
Pielęgnacja tui nie jest skomplikowana, ale wymaga systematyczności. Tuje potrzebują odpowiedniego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Chociaż są dosyć wytrwałe, brak wody może być dla nich zabójczy. Nawet zimą, jeśli temperatura nie jest ujemna, warto dać im odrobinę wody i zadbać o to, by nie przesychały nadmiernie.
Tuje potrzebują także regularnego przycinania, które sprzyja zagęszczaniu rośliny. Są bardzo wdzięcznym materiałem na formowane krzewy i można je dowolnie układać. Znoszą nawet mocne przycinanie, jednak trzeba wiedzieć, w którym momencie je wykonać, by nie osłabić rośliny.