Jak hodować dżdżownice kalifornijskie w kompostowniku? Wyjaśniamy

Dżdżownice w kompoście
Dżdżownice przyspieszają kompostowanie, fot. Maryana
ikona podziel się
Opublikowano: 19.06.2024 r., 11:09 | Autor: Justyna Sterczewska
Dżdżownice kalifornijskie zyskały sławę dzięki swojej zdolności do produkcji wermikompostu, inaczej zwanego biohumosem - niezwykle cennego nawozu naturalnego. W przydomowych ogrodach i na działkach hodowla tych dżdżownic może być prowadzona w kompostowniku, co znacznie skraca czas kompostowania i podnosi jakość uzyskanego nawozu w porównaniu ze zwykłym kompostem. Wyjaśniamy, jak hodować dżdżownice w kompoście.

Jakie zalety ma hodowla dżdżownic kalifornijskich?

Kompostowanie odpadów organicznych staje się coraz popularniejsze w wielu gospodarstwach domowych, a kluczową rolę w tym procesie mogą odgrywać dżdżownice kalifornijskie. Gatunek ten cechuje się dużą tolerancją na różnorodne pożywienie, co sprawia, że jest wyjątkowo efektywny w przetwarzaniu materii organicznej. Dżdżownice kalifornijskie nie tylko konsumują więcej odpadów, ale także rozmnażają się szybciej niż inne gatunki, co przekłada się na znacznie lepsze rezultaty kompostowania. Ponadto, te dżdżownice są mniej skłonne do ucieczki z kompostownika, koncentrując się wyłącznie na przetwarzaniu zawartości pryzmy kompostowej.

Hodowla dżdżownic kalifornijskich znacząco przyspiesza proces kompostowania, skracając go nawet o połowę. Dzięki ich obecności, materia organiczna jest szybko i efektywnie przetwarzana, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości kompostu w krótszym czasie. Uzyskany w ten sposób wermikompost wyróżnia się doskonałymi właściwościami, poprawiając plonotwórcze cechy gleby oraz jej aktywność biologiczną. Wermikompost wpływa korzystnie na jakość plonów, pomaga w zapobieganiu chorobom roślin i łagodzi stres związany z przesadzaniem roślin doniczkowych.

Jak pisze Onet.pl, nawóz produkowany przez dżdżownice kalifornijskie ma szerokie zastosowanie, jest zdrowy zarówno dla roślin doniczkowych, jak i ogrodowych. Znalazł on również zastosowanie w rolnictwie, uprawie winorośli oraz w produkcji szkółkarskiej. Wermikompost nie tylko wspiera zdrowy wzrost roślin, ale także poprawia strukturę gleby, dzięki czemu jest ona bardziej żyzna i lepiej przystosowana do uprawy różnych roślin. Hodowla dżdżownic kalifornijskich to zatem nie tylko efektywne zarządzanie odpadami organicznymi, ale również inwestycja w zdrowie i jakość naszych roślin.

Jak hodować dżdżownice w kompostowniku?

Decydując się na hodowlę dżdżownic kalifornijskich w kompostowniku, musimy pamiętać o trzech kluczowych elementach: odpowiedniej jakości pożywieniu, temperaturze oraz wilgotności. Przede wszystkim, dżdżownice te zjadają wszystkie materiały nadające się do kompostowania, takie jak roślinne odpadki z ogrodu, cienkie gałązki, liście, niewykorzystane części owoców i warzyw, a także kuchenne resztki, jak skorupki po jajach czy fusy po herbacie. Istotnym składnikiem jest celuloza, niezbędna do budowy kokonów, którą można dostarczyć w postaci wyprasek po jajach, pociętego kartonu czy papieru (bez farby drukarskiej). Ważne jest, aby unikać liści orzecha włoskiego, igliwia oraz większych ilości odpadów o odczynie kwaśnym, tłuszczów i resztek mięsa.

Temperatura jest kolejnym istotnym czynnikiem w hodowli dżdżownic kalifornijskich. Te dżdżownice nie są w stanie przetrwać zimy w ujemnych temperaturach, co zapobiega ich niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się. Optymalna temperatura dla ich rozwoju to około 20°C. Na zimę niewielki pojemnik z kompostowanym materiałem i częścią dżdżownic można przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem lub na wiosnę zakupić nową porcję dżdżownic, co jest dość proste i niedrogie, gdyż są one powszechnie dostępne jako przynęta wędkarska.

Jeśli mamy duży kompostownik, możemy spróbować przezimować dżdżownice na zewnątrz, przykrywając kompostownik warstwą słomy i trocin. To może pomóc utrzymać dodatnią temperaturę wewnątrz pryzmy, co pozwoli dżdżownicom przetrwać zimę. Sukces tego rozwiązania zależy jednak od  temperatur zimą, więc może być konieczne dodatkowe zabezpieczenie.

Ostatnim elementem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Dżdżownice kalifornijskie mogą przyjmować pokarm tylko w postaci półpłynnej, dlatego kompostowany materiał należy regularnie polewać wodą. Kompostownik powinien być umieszczony w cieniu, aby uniknąć przesychania kompostu w wyniku ogrzewania przez słońce. 

Prawidłowo prowadzona pryzma kompostowa powinna wydzielać przyjemny zapach świeżej ziemi. Jeśli z kompostu wydobywa się woń amoniaku lub zgniłych jaj, konieczne jest natychmiastowe napowietrzenie pryzmy, np. poprzez przewracanie jej przy pomocy wideł. To pomoże przywrócić właściwą równowagę i zapewnić optymalne warunki dla dżdżownic

Jak zapewnić optymalne warunki dżdżownicom?

Dżdżownice kalifornijskie mają dość specyficzne preferencje żywieniowe, dlatego należy unikać wrzucania do wermikompostownika niektórych rodzajów odpadów. Nie powinny tam trafiać duże gałęzie, resztki zwierzęce (poza skorupkami jajek), oleje, tłuszcze, nabiał, kolorowe gazety i kartony z nadrukami, papier nasączony chemikaliami, plastik, trociny, odchody zwierząt, świeży obornik, resztki roślin opryskanych pestycydami, igliwie oraz cytrusy i ich resztki.

Należy również unikać dodawania nawozów sztucznych oraz wylewania resztek z zabiegów ochrony roślin, zarówno biopreparatów, jak i środków chemicznych, w miejscu, gdzie przebywają dżdżownice. Dżdżownice kalifornijskie najlepiej czują się w kompoście o odczynie obojętnym, dlatego nie należy zakwaszać podłoża nadmiarem roślin iglastych, gdyż kwaśne środowisko jest dla nich niekorzystne.

Dżdżownice kalifornijskie można bez problemu kupić u hodowców, zazwyczaj w pojemnikach po 100 sztuk z wilgotną glebą i otworami w wieczku. Po otrzymaniu przesyłki należy jak najszybciej wypuścić je do kompostownika. Na standardowy kompostownik zaleca się 100-300 osobników, a na większy co najmniej 500, ponieważ dżdżownice te szybko się rozmnażają, co pozwala na efektywne przetwarzanie odpadów organicznych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Hodowla dżdżownic kalifornijskich w kompostowniku wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Dno kompostownika należy wyłożyć metalową siatką, co ochroni dżdżownice przed kretami. Warto również przykryć kompostownik siatką od góry, aby ptaki nie wyjadały dżdżownic. Idealnym rozwiązaniem jest kompostownik dwukomorowy. Najpierw napełniamy jedną komorę odpadkami organicznymi i wprowadzamy tam dżdżownice. Po przekompostowaniu materiału, rozpoczynamy napełnianie drugiej komory, na tydzień otwierając przegrodę, umożliwiając dżdżownicom przemieszczenie się do nowego źródła pożywienia. Gdy przejdą, zamykamy przegrodę i możemy korzystać z gotowego kompostu, podczas gdy dżdżownice kontynuują pracę w drugiej komorze.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto