Jak pozbyć się glonów z oczka wodnego?

Oczko wodne w ogrodzie bez glonów
Rodzaje glonów w oczku wodnym i sposób walki z nimi, fot. Krzysztof
ikona podziel się
Opublikowano: 12.06.2024 r., 11:29 | Autor: Katarzyna Barczyk
Istnieje bardzo wiele zalet posiadania oczka wodnego w swoim ogrodzie. Przede wszystkim jest to niesamowita dekoracja, ale również idealna okazja do tego, aby hodować w nim ryby oraz uprawiać kolekcjonerskie gatunki roślin. Ponadto wyjątkowy mikroklimat, jaki tworzy się w otoczeniu oczka wodnego, sprawia, że staje się ono zbawienne w czasie upalnych dni. Warto jednak zadbać o właściwą pielęgnację oczka wodnego i dowiedzieć się, w jaki sposób można skutecznie usunąć z niego glony.

Dlaczego musimy pozbyć się glonów z oczka wodnego?

Wydawać by się mogło, że każda roślina, a także inne mikroorganizmy, które zasiedlają samoistnie oczko wodne, są mile widziane. Okazuje się jednak, że w przypadku glonów nie jest to takie oczywiste, ponieważ wyrządzają one zdecydowanie więcej szkody, niż pożytku.

Jeżeli glonów nie jest zbyt dużo, to nie mają one zbyt dużego wpływu na ekosystem. Te proste rośliny odpowiadają za produkcję tlenu, dlatego jeżeli dochodzi rozrostu glonów, wtedy mamy do czynienia z zaburzeniem wielu wskaźników. Przede wszystkim mamy do czynienia z zaburzeniem odczynu pH wody. Wbrew pozorom, zawartość tlenu w oczku wodnym zaczyna spadać, co przyczynia się do pojawienia się brzydkiego zapachu.

Na powierzchni wody zaczyna pojawiać się zielony kożuch, który przyczynia do nieprzepuszczania promieni słonecznych. Oprócz tego proces samooczyszczania się oczka wodnego jest mocno zaburzony. To wszystko przyczynia się do tego, że inne organizmy są zagrożone zamieraniem. Nie bez znaczenia jest oddziaływanie glonów w oczku wodnym na zdrowie człowieka. Niektóre gatunki glonów wydzielają szkodliwe toksyny. Do takiej grupy glonów zaliczają się sinice, które przyczyniają się do wywołania u człowieka reakcji alergicznych, a w najgorszym przypadku doprowadzają do uszkodzenia nerwów.

Rodzaje glonów w oczku wodnym

W oczku wodnym najczęściej pojawia się kilka rodzajów glonów. Wśród nich znajdują się te, które są mniej lub bardziej bezpieczne dla innych organizmów, a nawet dla zdrowia człowieka. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od gatunku glonów, w każdej sytuacji ich nadmierny rozrost przyczynia się degradacji oczka wodnego.

Do najczęściej pojawiających się glonów, zaliczają się przede wszystkim:

  • Glony nitkowate - do warunków sprzyjających ich rozrostowi zalicza się nadmiar azotu oraz fosforu w wodzie. Możemy je poznać po tym, że na powierzchni oczka wodnego zaczyna pojawiać się gęsty, zielony kożuch. Wśród glonów nitkowatych, wymienia się takie rodzaje jak skrętnica (Spirogyra), mużocja (Mougeotia), zrostnica (Zygnema), czy też uwikło (Oedogonium).
  • Sinice - tak naprawdę mamy do czynienia tutaj z gromadą samożywnych bakterii. Niestety ich obecność stanowi bardzo duże zagrożenie zarówno dla innych organizmów, jak i również dla ludzi. Istnieją nawet pewne pobudki naukowe, że obecność sinic w jedzeniu, może mieć wpływ na zachorowania na stwardnienie zanikowe boczne (SLA).
  • Zielenice - najczęściej występują one w akwariach domowych, ale spotyka się je również w oczkach wodnych. Do czynienia mamy z zielenicami punktowymi (GSA), a także zielenicami połaciowymi (GDA). Te pierwsze przybierają postać zielonych kropek, natomiast zielenice połaciowe występują w formie wykwitów. Najczęściej atakują one liście roślin.

Naturalne sposoby na pozbycie się glonów

Jeżeli jesteśmy dalecy od tego, aby stosować chemiczne preparaty służące do usuwania glonów, to możemy spróbować naturalne metody. Nie bez znaczenia jest odpowiednia roślinność, która powinna porastać ⅓ powierzchni akwenu. Dobrze jest postawić przede wszystkim na rośliny naczyniowe, które pobierają składniki pokarmowe, dzięki czemu stają się konkurencją dla glonów. Wśród polecanych gatunków zalicza się lilia wodna, moczarka kanadyjska, czy też oczeret jeziorny.

Bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednie pH w oczku wodnym. Właściwy odczyn wody powinien utrzymywać się na poziomie 6,5-7,5. Jeżeli jednak pH staje się zasadowe, wtedy należy zakwasić wodę. Najlepszym sposobem jest ułożenie na dnie oczka wodnego torfu w specjalnych workach. Natomiast po kilku tygodniach należy je usunąć, ponieważ w innym przypadku dojdzie do gnicia.

Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej profilaktyki, która będzie zapobiegać namnażaniu się glonów. Do takich wskazówek zalicza się karmienie ryb tylko w takiej ilości, jakiej jest to potrzebne, tak aby nadmiar pokarmu nie stanowił pożywki dla glonów. Należy również regularnie czyścić oczko wodne z resztek roślinnych, czy też liści, które wpadają z drzew.

Oczko wodne w ogrodzie
Pomysły na to, jak zapobiec powstawaniu glonów w oczku wodnym, fot. Andrzej - RajPlanet

Pozostałe sposoby na pozbycie się glonów z oczka wodnego

Jednym z mechanicznych sposobów usuwania glonów z oczka wodnego jest zastosowanie specjalnego odkurzacza. Powinniśmy jednak pamiętać, że usuwając szlam wraz z glonami, usuwamy także pożyteczne mikroorganizmy.

Innym sposobem jest stosowanie specjalnych preparatów, które służą do rozkładania organicznego osadu. Należy sprawdzić skład tych środków, aby zawierały w sobie dobroczynne bakterie. Oprócz tego warto stosować również preparaty, które zapobiegają ponownemu powstawaniu glonów. Konieczne jest odpowiednie napowietrzanie oczka wodnego, ponieważ bakterie zawarte w takich preparatach zużywają bardzo dużo tlenu.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto