Jak stosować oprysk miedzianem? To musisz wiedzieć przez użyciem preparatu

Ręka trzymająca opryskiwacz skierowany w stronę liści
Oprysk miedzianem skutecznie zwalcza wiele chorób roślin, fot. adragan
ikona podziel się
Opublikowano: 23.05.2024 r., 11:10 | Autor: Justyna Sterczewska
Miedzian to ceniony środek w ochronie roślin, zwłaszcza w sadownictwie, gdzie skutecznie zapobiega chorobom grzybowym i bakteryjnym. W jego składzie znajduje się tlenochlorek miedzi, który jest kluczowy dla jego działania. Aby uzyskać najlepsze efekty, ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących dawkowania i częstotliwości stosowania. Jakie choroby można zwalczać przy jego pomocy? Dowiesz się z tego artykułu.

Jakie choroby można zwalczać miedzianem?

Miedzian to skuteczny środek przeznaczony do walki z chorobami grzybiczymi i bakteryjnymi atakującymi rośliny, takimi jak rdza, septorioza liści, zaraza ziemniaka na pomidorach, antraknoza, zaraza ogniowa czy kanciasta plamistość bakteryjna. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, miedzian powinien być stosowany jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów chorobowych. Możliwe jest również jego zapobiegawcze stosowanie, szczególnie jeśli dane schorzenie pojawiło się na roślinach w poprzednich sezonach.

Zalecany okres aplikacji preparatu to miesiące od marca do października. Dokładne terminy stosowania mogą się różnić w zależności od gatunku roślin, dlatego zawsze warto sprawdzić szczegółowe informacje zamieszczone na etykiecie produktu. Optymalny czas na opryski to chłodne, bezchmurne i bezwietrzne dni, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 6 stopni Celsjusza.

Podczas opryskiwania ważne jest, aby unikać deszczowych dni, pełnego słońca oraz temperatur spadających poniżej zera stopni Celsjusza. Taki dobór warunków pozwoli na maksymalne wykorzystanie potencjału środka i zabezpieczenie roślin przed rozwojem chorób.

Jakie choroby zwalcza miedzian?

Oprysk miedzianem jest skutecznym rozwiązaniem w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób roślin. Wśród nich znajdują się parch jabłoni (Venturia inaequalis) i parch gruszy (Venturia pyrina), które są powszechnymi problemami w sadach. W przypadku jabłoni, objawy choroby to ciemnobrunatne plamy na liściach prowadzące do ich przedwczesnego opadania. Grusza z kolei wykazuje brązowe plamy na liściach i owocach. Opryski miedzianem są zalecane zarówno w celu zapobiegania, jak i zwalczania tych infekcji.

Innymi chorobami, gdzie opryski miedzianem mogą przynieść korzyści, są monilioza, znana także jako brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych (Monilinia spp.), oraz zaraza ogniowa (Erwinia amylovora). Monilioza atakuje głównie drzewa owocowe takie jak wiśnie, śliwy, morele i brzoskwinie, powodując powstawanie brunatnych lub czarnych plam na owocach i ich gnicie. Zaraza ogniowa z kolei jest chorobą, która dotyka jabłonie i grusze, objawiając się obumarciem pędów i ciemnobrunatnymi plamami na tkankach roślin.

Kolejną chorobą, przeciwko której efektywnie działa miedzian, jest gronowiec szary (Botrytis cinerea). Ta choroba grzybicza może atakować wiele gatunków roślin, w tym winogrona, maliny, truskawki i inne. Charakteryzuje się tworzeniem pleśniowych nalotów na owocach i liściach, znacząco obniżając jakość i ilość plonów. Regularne stosowanie oprysków miedzianych pomaga w ochronie roślin przed tymi i innymi chorobami, zapewniając zdrowy wzrost i obfitość owoców.

W jaki sposób wykonywać opryski miedzianem?

Stosowanie oprysku miedzianego na drzewa owocowe wymaga odpowiedniej techniki oraz przygotowania, by zapewnić efektywną ochronę roślin przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu na środowisko. Kluczowy jest wybór właściwego opryskiwacza, który może być ręczny, plecakowy lub ciągnikowy, zależnie od wielkości sadu i liczby drzew. Ważne, by urządzenie było czyste i sprawne. Oprócz tego należy dokonać odpowiedniego wyboru preparatu miedzianego, który jest zalecany przez specjalistów i posiada niezbędne atesty, sprawdzając jego dostępność i dopuszczalność stosowania w danej lokalizacji.

Przygotowanie roztworu oprysku powinno odbywać się zgodnie z instrukcjami producenta. Dawkowanie i stężenie roztworu zależą od wielkości i rodzaju drzew. Jak wskazuje Onet.pl, odpowiedni moment na aplikację oprysku miedzianego jest równie istotny i powinien być dostosowany do celu oprysku — zapobiegawczego lub leczniczego — oraz specyfiki danego gatunku drzewa i jego fazy rozwojowej. Pogoda odgrywa kluczową rolę; najlepiej wykonywać opryski w bezwietrzną, spokojną pogodę, aby unikać rozprzestrzeniania środków poza celowaną powierzchnię i redukować ryzyko zanieczyszczenia.

Podczas opryskiwania ważne jest, aby równomiernie pokryć całe drzewo, włącznie z liśćmi i pędami, stosując ciśnienie i ruchy umożliwiające jednolitą aplikację preparatu. Zaleca się unikać nadmiernej aplikacji środków, przestrzegając zaleceń dotyczących dawek i częstości oprysków, by ograniczyć wpływ na środowisko. Bezpieczeństwo podczas pracy jest równie istotne; zawsze stosuj zalecane środki ochronne

O czym pamiętać podczas stosowania miedzianu?

Przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących stosowania miedzianu, w tym dawkowania i częstości jego użycia, jest kluczowe dla efektywnej ochrony roślin. Ważne jest także bieżące monitorowanie warunków atmosferycznych oraz stanu zdrowia roślin, co pozwoli na określenie najlepszego momentu i częstości przeprowadzania oprysków. Mimo że opryski miedzianem są cennym narzędziem w ochronie roślin, należy używać ich odpowiedzialnie, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych negatywnych skutków dla zdrowia roślin.

Źródła:

  • https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-08-31/kiedy-pryskac-miedzianem-drzewa-owocowe-jak-i-dlaczego-nalezy-go-stosowac/
  • https://planter.pl/oprysk-miedzianem-kiedy-i-jak-stosowac/24-5
  • https://dlaroslin.pl/content/592-kiedy-robi-sie-oprysk-miedzianem
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto