Jak wybrać najlepszą kosiarkę do ogrodu?

Wymiana oleju w kosiarce do trawy, najlepsze rodzaje kosiarek
Typy kosiarek do trawy i ich zalety, fot. macko
ikona podziel się
Opublikowano: 04.06.2024 r., 12:56 | Autor: Katarzyna Barczyk
Tylko właściciele ogrodów, w których rosną trawniki, doskonale wiedzą, jak ważne jest systematyczne koszenie trawy. Jeżeli zależy nam na tym, aby kosić w komfortowych warunkach, ale również dbając o prawidłową kondycję trawy, z pewnością powinniśmy się zastanowić nad tym, jaką wybrać kosiarkę. Zobacz, jaki rodzaj kosiarki będzie najlepszy dla twojego trawnika.

Jakie są rodzaje kosiarek?

Aby dowiedzieć się, która kosiarka najlepiej sprawdzi się w twoim przydomowym ogrodzie lub na działce rekreacyjnej, dobrze jest wcześniej zapoznać się z jej dostępnymi rodzajami. Okazuje się, że te maszyny nie ograniczają się wyłącznie do elektrycznych oraz spalinowych. Ponadto każda z nich posiada również swoje zalety, jak i również cechy, które dla pewnych osób będą traktowane jako słabe strony.

Wśród kosiarek ze względu na rodzaj napędu, wyróżniamy:

  • Kosiarki ręczne - jest to idealna propozycja dla właścicieli naprawdę niedużych trawników, które coraz częściej znajdują się przy mieszkaniach parterowych lub domach szeregowych. Oprócz tego, ich zwolennikami będą osoby ceniące sobie ekologię, czyli to, że tak naprawdę są zasilane siłą naszych rąk, nie potrzebując żadnego paliwa lub energii elektrycznej. Do wyboru mamy kosiarki ręczne z mechanizmem tnącym bębnowym, walcowym, czy też cylindrowym. Zaletą tej kosiarki jest to, że możemy ją wykorzystać w każdym miejscu bez obaw, że nie mamy dostępu do prądu, lub skończyło nam się paliwo. Kolejnym plusem jest to, że kosiarka ręczna nie emituje hałasu, co doskonale sprawdza się podczas koszenia, gdy małe dzieci ucinają sobie drzemkę. Wbrew pozorom, taki rodzaj kosiarki jest bardzo dokładny, dzięki czemu przycinanie trawy przy jej pomocy, korzystnie wpływa na kondycję trawnika.
  • Kosiarki akumulatorowe - maszyny idealnie sprawdzą się w przypadku niedużych i średnich ogrodów. Kosiarki akumulatorowe nie emitują spalin, a także ograniczają hałas podczas pracy. Najczęściej mamy do czynienia z maszynami, które są zasilane akumulatorami o mocy 40 W. Na naładowanym do pełna akumulatorze, można kosić ok. godziny bez przerwy. Dużą zaletą tej kosiarki jest to, że nie jesteśmy uzależnieni od dostępu do źródła prądu.
  • Kosiarki hybrydowe - tego typu kosiarki sprawdzają się u osób, które z reguły koszą po wcześniejszym podłączeniu maszyny do prądu, ale też czasami nie mają takiej możliwości. W związku z tym tego kosiarki posiadają dwie funkcje zasilania, na prąd, a także na akumulator. Obecnie nie mamy zbyt dużego wyboru tego typu kosiarek.
  • Kosiarki elektryczne - cieszą się one dość dużą popularnością, szczególnie u właścicieli niedużych ogrodów. Aby było możliwe koszenie przy ich pomocy, konieczne jest podłączenie ich do prądu. Ponadto należy uważać, aby podczas koszenia nie przeciąć przewodu. Jednak ich bardzo dużą zaletą jest to, że nie emitują zanieczyszczeń w postaci spalin, a także są o wiele cichsze w porównaniu do kosiarek spalinowych.
  • Kosiarki spalinowe - na kosiarki spalinowe decydują się właściciele dużych areałów przeznaczonych do koszenia. Mowa jest nie tylko o trawnikach, ale również zaroślach i chwastach, które rosną wokół drzew lub krzewów. To, co wyróżnia kosiarki spalinowe to przede wszystkim wysoka moc silnika, sięgająca nawet do 7KM. Ponadto nie ogranicza nas przewód zasilający prądem. Musimy jednak nastawić się na większy hałas oraz emisję spalin do atmosfery. Warto dodać, że tego typu kosiarki najlepiej radzą sobie z naprawdę wysoką trawą, a także nierównym terenem.
Mężczyzna koszący trawnik przy pomocy kosiarki spalinowej, szeroki wybór kosiarek
Wybór kosiarek do trawnika, a także sposób ich zasilania, fot. ftomasz

Na co zwracać uwagę przy wyborze kosiarki?

Jeżeli już wiemy, jakie wyróżniamy rodzaje kosiarek, dobrze jest również mieć na uwadze, jakie parametry są ważne, przy wyborze najlepszej maszyny. Z pewnością powinniśmy dopasować moc kosiarki do areału, jaki mamy do skoszenia. Im większa powierzchnia, tym moc silnika również musi być wyższa. W przypadku powierzchni wynoszącej ok. 600 mk dobrze jest się wyposażyć w kosiarkę o mocy ok. 4,5 KM. Natomiast w przypadku powierzchni wynoszącej ok. 1000 mk, lepiej poradzi sobie kosiarka o mocy 6 KM.

Kolejnym aspektem jest to, czy kosiarka powinna być wyposażona w kosz na trawę, a także jakiej powinien być on pojemności. Dzięki temu unikniemy konieczności grabienia, a skoszoną trawę możemy z powodzeniem kompostować lub wykorzystać przy ściółkowaniu. Ciekawą propozycją, na którą zwracał niedawno uwagę Onet.pl, są kosiarki wyposażone w funkcję mulczowania. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli komuś bardzo zależy na naturalnym nawożeniu, ponieważ mulczowanie polega na rozdrabnianiu skoszonej trawy, która następnie jest rozrzucana. W ten sposób skoszona trawa rozkłada się, odżywiając trawnik, ale jednocześnie nie zaburza to estetyki naszych trawników.

Kolejnym udogodnieniem, na które warto zwrócić uwagę, jest regulacja wysokości koszenia. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku świeżo założonych trawników, wysokość ściętej trawy nie powinna być niższa niż 6 cm. Dopiero przy późniejszym koszeniu możemy ją ściąć do wysokości ok. 4 cm. Jak widać, każda dodatkowa funkcja przy kosiarce może mieć wpływ na pielęgnację trawnika.

Źródła:

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto