Kiedy i jak przycinać storczyki? Czy obcinać przekwitnięte kwiaty?

Osoba przycinająca pędy storczyka
Jak wykonać przycinanie storczyka?, fot. Viesturs Kalvans
ikona podziel się
Opublikowano: 21.05.2024 r., 17:13 | Autor: Justyna Sterczewska
Zastanawiasz się, czy obcinać przekwitnięte pędy, czy pozostawić je nietknięte? To częste pytanie wśród osób, które pielęgnują swoje kwiaty w domu. Dowiedz się, kiedy i jak najlepiej przycinać storczyki, aby zachować ich zdrowie i piękno. Przycinanie jest kluczowym elementem pielęgnacji, który przynosi wiele korzyści, takich jak lepsze kwitnienie i zdrowy wygląd roślin. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć na temat przycinania.

Dlaczego przycinanie storczyków to ważny zabieg?

Przycinanie storczyków jest kluczowym elementem ich pielęgnacji, wykonywanym przez wielu miłośników tych pięknych roślin. Dzięki odpowiedniej technice skracania pędów roślina jest stymulowana do zdrowego wzrostu i bujnego kwitnienia. Ważne jest jednak, aby zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie storczyki wymagają takiej samej pielęgnacji – zależnie od gatunku, niektóre odmiany mogą nie potrzebować cięcia, ponieważ kwitną na tym samym pędzie przez kilka lat. W przypadku takich gatunków jak Phalaenopsis oraz Paphiopedilum pęd skracamy dopiero po jego całkowitym uschnięciu.

Wykonywanie przycinania storczyków ma kluczowe znaczenie z wielu powodów. Przede wszystkim, pozwala utrzymać atrakcyjny wygląd rośliny i sprzyja jej regeneracji. Poprzez skracanie przekwitłych części, storczyk może skoncentrować swoją energię na produkcji nowych liści, pędów i kwiatów. Usuwanie zbędnych pędów jest również ważne dla utrzymania orchidei w dobrej kondycji, ponieważ fragmenty chore, martwe lub uszkodzone mogą stać się pożywką dla patogenów, prowadząc do rozwoju chorób.

Przycinanie storczyków niesie za sobą dodatkowe korzyści, ułatwiając pielęgnację rośliny. Poprawia to dostęp do korzeni, co ułatwia przesadzanie pięknych okazów lub czyszczenie liści z kurzu. Taki zabieg nie tylko sprzyja zdrowiu i estetyce orchidei, ale także sprawia, że o podciętą roślinę jest łatwiej zadbać.

Kiedy należy przyciąć storczyka?

Orchidee przycina się zwykle w okresie ich uśpienia, bezpośrednio po przekwitnięciu. Taki zabieg stymuluje roślinę do wzrostu i obfitszego kwitnienia. Według hodowców najlepszym czasem na przycinanie jest od początku października do końca listopada, zanim roślina zdąży puścić nowe pędy i obsypać je pąkami. Przycinanie korzeni jest również istotne, gdy stają się one brązowe; należy wtedy delikatnie je odcinać, aby mogły wzrastać nowe, przy czym ważne jest, aby nie uszkodzić zdrowych korzeni.

Po opadnięciu kwiatów storczyk nie prezentuje się już tak efektownie, co jest znakiem do przycięcia przekwitłego pędu. Wiele osób bez żalu sięga wtedy po nożyczki, co sprzyja wzrostowi rośliny i jej bujnemu kwitnieniu w przyszłości. Zaleca się cięcie pędu nad trzecim oczkiem od dołu, aby roślina mogła zdecydować, czy będzie kwitła ponownie. Jeśli roślina nie ma sił na ponowne kwitnienie, pęd zacznie wysychać i wtedy należy go obciąć jak najbliżej korzenia. Czasem storczyk zasuszy tylko górną część pędu, wtedy wycina się tylko tę część, co daje szansę na wypuszczenie bocznych pędów i kolejne kwitnienie.

Niektóre odmiany, takie jak Paphiopedilum czy Phalaenopsis, kwitną na jednym pędzie przez wiele lat, dlatego nie przycina się ich po przekwitnięciu, lecz czeka, aż pęd całkowicie uschnie. Taki ostrożny i dostosowany do potrzeb konkretnej odmiany sposób przycinania pomaga zachować zdrowie i urodę orchidei.

Które części storczyka można przycinać?

Przed przycinaniem storczyków ważne jest rozróżnienie, które części rośliny mogą być usuwane, a których nie należy dotykać. Nigdy nie powinno się podcinać zielonych ani nieco żółtych liści orchidei – najlepiej poczekać, aż naturalnie uschną i same opadną. Również rozrastające się korzenie powietrzne powinny pozostać nietknięte, ponieważ odgrywają ważną rolę w fotosyntezie.

Można natomiast bezpiecznie przycinać przesuszone pędy kwiatowe storczyków. Podczas tego zabiegu należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić zdrowej struktury łodygi czy liści. Pęd przycina się bezpośrednio nad miejscem, gdzie zakończył się jego wzrost, na wysokości około 0,7 cm od widocznego węzła łodygi.

Kluczowe jest, aby podczas przycinania usuwać jedynie zdrewniałe, martwe części rośliny, unikając naruszenia żywych, rozwijających się tkanek. Dzięki temu storczyk będzie mógł skupić swoją energię na regeneracji i wzroście nowych, zdrowych części, co sprzyja jego ogólnemu zdrowiu i estetyce.

Czy można przycinać chore rośliny?

W przypadku zdrowych storczyków najlepszym momentem na przycinanie jest okres po przekwitnięciu kwiatów, co nie osłabia nadmiernie rośliny, lecz stymuluje ją do dalszego wzrostu i kwitnienia. Jeżeli przekwitły pęd jest całkowicie suchy, należy go przyciąć tuż nad podłożem. Natomiast jeśli tylko część pędu wyschła, istnieje szansa, że poniżej suchego fragmentu na jednym z pąków wyrośnie nowy kwiatowy pęd, dlatego w takim przypadku zetnijmy tylko martwą część.

Zielone jeszcze pędy po przekwitnięciu możemy przyciąć około 1 cm nad trzecim pąkiem. Po przycięciu roślinę pozostawiamy bez zraszania na dwa dni, co pozwoli ranom na lepsze zagojenie. Taki sposób postępowania przyczynia się do lepszego zdrowia i estetyki rośliny, a także jej szybszej regeneracji.

Właściciele chorych orchidei powinni podjąć bardziej zdecydowane kroki. Oprócz przycinania przekwitłych pędów ważne jest usunięcie wszystkich martwych lub zainfekowanych części rośliny. Po wyjęciu orchidei z doniczki dokładnie ją oglądamy i za pomocą zdezynfekowanego narzędzia przycinamy wszelkie zgniłe, wyschnięte lub brunatne korzenie. Zdrowe korzenie charakteryzują się zielonym lub srebrzystoszarym kolorem. Należy również usunąć martwe części nadziemne, w tym żółte liście, które ścinamy u nasady.

Osoba przycinająca kwiat storczyka
Nie wszystkie odmiany storczyków wymagają przycinania, fot. sablinstanislav

Co jeszcze warto wiedzieć o pielęgnacji storczyków?

Po przycięciu orchidei należy unikać zbyt intensywnej pielęgnacji; przez kilka dni po zabiegu warto zrezygnować z nawożenia i spryskiwania liści, aby nie tworzyć warunków sprzyjających rozwojowi grzybów na świeżo przyciętych częściach. Po okresie regeneracji storczyka można wrócić do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, pamiętając o zapewnieniu roślinom odpowiedniego światła, stałej wilgotności powietrza i temperatury w zakresie 18-22 stopni Celsjusza. Storczyki, jako jedne z najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych, wymagają ostrożności podczas przycinania pędów kwiatowych oraz stałego miejsca, gdyż nie przepadają za częstym przenoszeniem, co jest kluczowe dla ich zdrowia i estetycznego wyglądu.

Źródła:

  • https://deccoria.pl/artykuly/rosliny-domowe/jak-przycinac-storczyki-ciecie-zdrowych-pedow-usuwanie-martwych-korzeni-41-16364
  • https://www.krysiak.pl/blog/przycinanie-storczykow-krok-po-kroku/
  • https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/602-przycinanie-storczykow
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto