Podsyp tym maliny jeszcze w marcu. Latem będą się uginać od owoców

Maliny nie są roślinami trudnymi w uprawie. Jeśli jednak chcesz, by miały mnóstwo owoców, koniecznie zapewnij im odpowiednią dawkę składników odżywczych. Najlepiej wesprzeć je wiosną, zanim na dobre rozpocznie się wegetacja i będą intensywnie się rozwijać. Marzec jest dla tego najlepszym momentem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nawożenie malin wczesną wiosną
Wiosna czas intensywnych przygotowań do nowego sezonu w ogrodzie. Choć maliny są roślinami stosunkowo łatwymi w uprawie, to aby cieszyć się obfitym plonem, warto zadbać o nie już na przełomie zimy i wiosny. Jednym z kluczowych zabiegów, który warto przeprowadzić w marcu, jest wczesnowiosenne nawożenie malin.
Maliny wymagają odpowiednich składników odżywczych, by latem i jesienią obficie owocować. Zimowe miesiące mogą osłabić glebę wokół roślin, dlatego jej wzbogacenie na tym etapie jest niezwykle ważne. Warto zastosować organiczne nawozy, które poprawią żyzność podłoża i dostarczą roślinom niezbędnych minerałów.
Domowy sposób na nawożenie malin
Jednym z najlepszych, a przy tym naturalnych sposobów nawożenia malin jest zastosowanie skorupek jaj. Zachowaj je po jajkach, które wykorzystujesz w kuchni. Możesz je przechowywać przez kilka dni. Należy je zmielić i rozsypać wokół krzaczków malin.
Skorupki jaj są bogate w wapń, który wzmacnia system korzeniowy roślin i poprawia strukturę gleby. Dzięki temu rośliny będą mocniejsze, mniej podatne na choroby, a przede wszystkim będą obficiej owocować. A to przecież najważniejsze w uprawie malin.

Jak pielęgnować maliny po nawożeniu?
Stosowanie nawozu to za mało, nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji roślin. Kluczowe jest regularne podlewanie, zwłaszcza teraz, kiedy deszczu jest mało, a zima była w zasadzie bezśnieżna i gleba nie zgromadziła odpowiednio dużo wilgoci.
Uważaj natomiast z przycinaniem malin! Niektóre odmiany wydają owoce na pędach dwuletnich, inne na jednorocznych. Wiosenne obcinanie powinno być więc ostrożne, by nie skrócić krzewów o pędy, na których mogą pojawić się owoce. Warto jednak wyciąć wszelkie zniszczone, mocno zdrewniałe, ułamane przemarznięte gałązki – w ten sposób zrobisz miejsce dla nowych pędów. Więcej o tym, jak przycinać maliny przeczytasz tutaj.
Marzec to idealny moment na rozpoczęcie pielęgnacji malin. Wczesnowiosenne nawożenie dostarczy roślinom niezbędnych składników odżywczych, co przełoży się na zdrowy wzrost i obfite plony.
Nawożenie kilka razy w roku
Na pierwszym wiosennym nawożeniu malin się nie kończy. Zabieg należy powtórzyć jeszcze na przełomie kwietnia i maja. Wtedy dobrze sprawdzi się biohummus, gnojówka z pokrzyw lub dedykowane do tego zadania nawozy wieloskładnikowe.
Trzecie nawożenie przeprowadza się w czerwcu. Warto wtedy wspomóc rośliny, ponieważ to moment zawiązywania owoców. Wtedy krzewy najbardziej potrzebują fosforu i potasu. Można nawozić rośliny preparatami mineralnymi lub popiołem drzewnym. Po zbiorach natomiast przeprowadza się ostatnie nawożenie. Warto to zrobić pod koniec sierpnia albo na początku września. Zbyt późne nawożenie zmniejsza odporność krzewów na niskie temperatury.