Posadź koło śliw. Owoce będą większe i bez żadnych robaków

Nie od dziś wiadomo, że sadzenie roślin w odpowiednim sąsiedztwie wpływa na ich zdrowie, plonowanie i odporność. Niektóre gatunki mają na siebie dobroczynny wpływ, inne mogą się wzajemnie zagłuszać albo przenosić na siebie rośliny. Śliwa jest na to szczególnie podatna. Jeśli posadzisz obok niej te rośliny, możesz mieć pewność, że jej owoce nie będą miały żadnych robaków.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie drzewka obok śliwy
Drzewa owocowe nie zawsze mogą rosnąć obok siebie. To duże ryzyko, że będą się nawzajem zarażać różnymi chorobami. Jednak kilka gatunków ma dobroczynny wpływ na śliwy. Jest to czereśnia i wiśnia – to trio świetnie ze sobą współgra. Mają zbliżone wymagania i lubią ten sam rodzaj gleby. Do tego nie konkurują między sobą ani o wodę, ani o składniki mineralne.
Drugim wyborem do posadzenia obok śliw jest jabłoń. Ponieważ te gatunki mają różne systemy korzeniowe, nie zabierają sobie minerałów i minimalnie konkurują o wodę. Jabłonie zapuszczają głęboko korzenie, podczas gdy śliwy rosną płytko, więc mogą rosnąć bardzo blisko siebie. Na dodatek obie rośliny kwitną w tym samym okresie, co zwiększa ilość owadów zapylających. Duet jabłoń plus śliwa to gwarancja licznych i dużych owoców.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak jeszcze zabezpieczyć śliwy przed szkodnikami, sprawdź tutaj.
Co posadzić w pobliżu śliw
Niektóre rośliny mają silne działanie odstraszające szkodniki i inne patogeny. Warto je więc sadzić przy drzewach owocowych, zwłaszcza śliwach, ponieważ to one mają największe tendencje do chorowania. Pod koronami drzewek warto umieścić przede wszystkim cebulę i czosnek (także niedźwiedzi). Mają antybakteryjne i przeciwgrzybiczne działanie. Cebula przy tym wydziela intensywny zapach, który odstrasza szkodniki atakujące drzewa. Obie rośliny działają antyseptycznie na korzenie, chroniąc je przed patogenami.
Podobnie działa chrzan. Jest idealny zwłaszcza jako towarzystwo dla drzew pestkowych. Chroni je przed chorobami grzybicznymi – jest to naprawę silny naturalny antybiotyk i fungicyd. W przypadku śliw warto pomyśleć także o piołunie. Zioło ma charakterystyczny, intensywny zapach, który odstrasza mrówki i mszyce, które uwielbiają drzewa owocowe.
Bardzo ciekawie działa także mniszej lekarski. Jego żółte, miodne kwiaty przyciągają zapylacze – a to zawsze się przydaje w pobliżu drzew owocowych. Do tego odkryto, że jego sąsiedztwo może… polepszać smak owoców, sprawiając że stają się słodsze i delikatniejsze.
Dowiedz się także, jak przycinać śliwy, by miały mnóstwo owoców!
Różne odmiany śliwek obok siebie
Najlepszym towarzystwem dla śliwek są jednak inne śliwki! Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie. Wybierając odmiany śliw, które będą rosły w jednym ogrodzie, warto mieć na względzie kilka rzeczy. Po pierwsze podatność na szkodniki i choroby – lepiej wybierać te, które nie mają dużej podatności na te same schorzenia, bo będą sobie przekazywać patogeny.
Poza tym koniecznie trzeba znaleźć rośliny, które kwitną w tym samym czasie. Wiele odmian jest samopylnych, ale większość starszych odmian jest obcopylna. Dlatego warto zwrócić uwagę, by sąsiednie drzewka mogły być dla siebie zapylaczami.
Dobrym zapylaczem dla większości odmian jest ‘Cacańska Lepotica’, oraz ‘Blufree’. Chociaż ta ostatnia jest samopylna, ma długi okres kwitnienia i nadaje się do sadzenia obok takich odmian jak ‘Amres’, ‘Oneida’ oraz ‘Stanley’.