Pospiesz się! Te prace ogrodowe musisz zrobić jeszcze w styczniu

Ogród zimą i ławka przysypana śniegiem, a także prace w ogrodzie w styczniu
Ogród zimowy też wymaga pielęgnacji, a te prace domowe musisz zrobić zimą, fot. Ola.P_G.
ikona podziel się
Opublikowano: 22.01.2024 r., 11:40 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak-Milewska
Mogłoby się wydawać, że styczeń dla ogrodników to czas odpoczynku. Przyroda drzemie sobie pod śniegiem i nic nie trzeba robić. Nic bardziej mylnego. W zimowych miesiącach także trzeba dbać o ogród! Co trzeba koniecznie zrobić w styczniu?

Podlewanie roślin w styczniu

Roślinom, zarówno tym uprawianym w ogrodzie, jak i tym na balkonie, susza grozi nie tylko w czasie największych upałów. Bezśnieżne zimy też są dla nich niebezpieczne. Styczeń to dobra pora, by sprawdzić, jak się mają zimozielone krzewy, iglaki i rośliny wieloletnie uprawiane na balkonie. Bardzo prawdopodobne jest, że mogą mieć za sucho.

Chociaż rośliny zimą są w stanie uśpienia, także mogą potrzebować wody. Przez cały czas transpirują wodę przez liście. Jeśli leży śnieg, to raczej nie ma się czym martwić. W przeciwnym razie mogą mieć zbyt sucho. Objawy zauważysz dopiero na wiosnę w postaci zasuszonych gałązek i liści, które się nie odrodzą.

Zimą nie trzeba podlewać ich szczególnie często. Wystarczy raz w miesiącu. Sprawdź, czy rośliny nie są zbyt przesuszone i delikatnie je podlej. Szczególną uwagę zwróć na skrzynki i donice stojące na balkonie. Ziemia w małym pojemniku szybciej wysycha, a korzenie nie mają dostępu do zmagazynowanych pokładów wód gruntowych, więc te rośliny są narażone najbardziej.

Bielenie pni drzew owocowych w styczniu

Zima to także świetny moment na przeprowadzenie bielenia pni drzew owocowych. Nie robi się tego w przypadku drzew ozdobnych, ale u owocowych jest konieczne. Powinno się to zrobić, zanim sezon wegetacyjny ruszy z kopyta. Cieplejszy, bezśnieżny styczniowy dzień będzie zatem idealny.

Bielenie zapobiega uszkodzeniom pni drzew. Dzięki niemu kora nie nagrzewa się w czasie największych upałów. W czasie zabiegu sprawdź, czy na pniach nie widać pęknięć mrozowych. Jeśli tak jest, koniecznie posmaruj je maścią na rany drzew, by nie dopuścić do infekcji.

Zimowy ogród pod śniegiem i prace w ogrodzie w styczniu
Prace w ogrodzie, które trzeba wykonać zimą i pielęgnacja roślin zimą, fot. Firefly

Styczniowe wysiewy i uprawy

Jeśli chcesz mieć na wiosnę piękne kwiaty, styczeń to najlepszy moment na sadzenie roślin cebulowych. W doniczkach ze świeżym podłożem sadzi się cebule hipeastrum. Roślina szybko powinna wypuścić pęd i piękne kwiaty, które rozkładają się na cztery strony świata. Hipeastrum, inaczej zwany amarylisem, jest przepiękną rośliną i warto mieć ją w domu. Cebule podlewa się stopniowo, a po około 14 dniach od posadzenia trzeba włączyć nawożenie. Dzięki temu przyspieszy się ich wegetację.

Styczeń to także świetny moment do posadzenia syningii i achimenesa. Jeśli chcesz mieć na Wielkanoc piękne kwiaty wiosenne, także warto posadzić je już teraz. Hiacynty, żonkile i szafirki do uprawy w domu możemy wsadzić do małych doniczek, do czystej, świeżej ziemi i zacząć stopniowo podlewać. Na wiosnę powinny pięknie zakwitnąć.

Po Nowym Roku do skrzynek wysiewa się także pierwiosnki. Pojemniki należy wynieść na zewnątrz, ponieważ te rośliny nie wykiełkują bez przemrożenia. Nie trzeba ich nawet przykrywać. Najważniejsze, by zawsze miały dostatecznie wilgotne podłoże. Rośliny można znów wnieść do domu na wiosnę. Będą piękną dekoracją salonu.

Źródła:

  • https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/styczen-w-ogrodzie-2024-co-robimy-w-ogrodzie-w-styczniu-aa-PiXh-FoLD-z1z1.html#co-siejemy-w-styczniu dostęp 19.01.2024 r.
  • https://ogrodolandia.pl/styczen-i-luty-w-ogrodzie dostęp 19.01.2024 r.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto