Pozbądź się ćmy bukszpanowej bez chemii. Te sposoby kosztują grosze

Ćma bukszpanowa to prawdziwa zmora ogrodników. W tamtym roku było jej prawdziwe zatrzęsienie, a walka z nią jest naprawdę trudna! Wiele osób musiało pożegnać swoje bukszpany, bo ten uparty motyl jest naprawdę szkodliwy! Szkodnik potrafi w krótkim czasie doszczętnie zniszczyć bujne krzewy bukszpanu, pozostawiając po sobie jedynie suche, zniszczone gałązki. Na szczęście jest wiele sposobów, które pomogą ci w ekologiczny sposób pozbyć się ćmy na dobre! Zacznij już teraz, kiedy jest jej jeszcze niewiele!
Z tego artykułu dowiesz się:
Zaproś do ogrodu naturalnych wrogów ćmy
Jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie populacji ćmy bukszpanowej jest stworzenie warunków sprzyjających jej naturalnym wrogom. Jej larwy i dorosłe osobniki są zjadane przez sikorki, wróble i rudziki. Aby przyciągnąć te pożyteczne stworzenia, warto zamontować w ogrodzie budki lęgowe, karmniki i poidełka.
Innym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikiem są nietoperze, które polują na dorosłe motyle po zmroku. Instalacja specjalnych budek dla nietoperzy sprawi, że naturalne drapieżniki pomogą ograniczyć populację ćmy bez konieczności stosowania chemii. Więcej o ćmie bukszpanowej przeczytasz tutaj.
Domowe sposoby na ćmę – naturalne opryski
Zamiast sięgać po chemiczne pestycydy, warto wykorzystać naturalne opryski, które skutecznie eliminują larwy ćmy bukszpanowej i odstraszają dorosłe osobniki. Wiele roślin, które rosną w naszych ogrodach lub na pobliskich łąkach jest naturalnym zoocydem! Ich zapach odstrasza owady, dzięki czemu rośliny są mniej narażone na szkodniki.
Rośliny te możesz posadzić w okolicy bukszpanów, albo zrobić z nich domową miksturę, którą stosuje się jak oprysk. Można go stosować przez cały sezon. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest napar z wrotyczu. Jest o roślina o charakterystycznych żółtych kwiatuszkach i intensywnym zapachu. Wrotycz działa nie tylko na ćmy, lecz także inne szkodniki. Warto opryskać bukszpany zanim pojawią się larwy, a zabieg powtarza się jeszcze kilka razy.
Podobnie zadziała wyciąg z czosnku. Ma intensywny zapach, który skutecznie zniechęca samice ćmy bukszpanowej do składania jajek. I ten oprysk warto powtarzać od wiosny do jesieni.
Pułapki feromonowe na ćmę
Pułapki feromonowe to ekologiczna i skuteczna metoda walki z ćmą bukszpanową. Przyciągają one dorosłe samce swoim zapachem. To znacznie spowalnia cykl rozmnażania szkodnika, a to właśnie larwy są najbardziej żarłoczne i szkodliwe dla bukszpanów.
Tego rodzaju pułapki można kupić w sklepach ogrodniczych lub wykonać samodzielnie, wykorzystując naturalne substancje wabiące. Regularne monitorowanie ich skuteczności pomoże kontrolować populację ćmy i ograniczyć szkody w ogrodzie.
W sklepach ogrodniczych możesz także kupić bakteryjne środki biologiczne. Tak naprawdę są to kolonie bakterii bezpiecznych dla ludzi i roślin, które atakują owady, na przykład właśnie ćmy bukszpanowe. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się Bacillus thuringiensis.

Ręczne usuwanie gąsienic
Jeśli chcesz skupić się na ekologicznych aspektach, nie pozostaje ci w zasadzie nic innego, jak ręczne usuwanie gąsienic. Dlaczego? Większość środków co prawda odstrasza ćmy lub zmniejsza ich liczebność, ale może się zdarzyć, że jednak zdążą złożyć jajka na bukszpanie. Opryski z wrotycza czy czosnku ani feromony nie działają na larwy, a te są najbardziej szkodliwe. Usuwanie ich mechanicznie to najlepszy sposób, by nie dopuścić do powstania kolejnego pokolenia.