Sposoby na szybkie kompostowanie. Tak uzyskasz dobry kompost

Plastikowy kompostownik w ogrodzie
W jaki sposób przyspieszyć kompostowanie?, fot. hopsalka
ikona podziel się
Opublikowano: 15.06.2024 r., 15:10 | Autor: Justyna Sterczewska
Uzyskanie dojrzałego kompostu zwykle wymaga nawet 18 miesięcy, podczas których nawóz zyskuje zwartą strukturę i zapach świeżej ziemi. Czy istnieją sposoby na skrócenie tego czasu, aby szybciej używać kompostu do nawożenia? W artykule opisujemy skuteczne metody, które pozwalają na przyspieszenie procesu i uzyskanie wysokiej jakości kompostu w krótszym okresie.

Jak przygotować kompost?

Przygotowanie pryzmy kompostowej to kluczowy etap w procesie kompostowania, niezależnie od rodzaju kompostownika, czy to domowego, czy ogrodowego. Ważne jest, aby odpowiednio zbilansować składniki organiczne, zapewniając optymalne warunki dla mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozkład. Mieszanka powinna zawierać zarówno zielone resztki bogate w azot, jak i brązowe resztki, które dostarczają węglowodanów.

Taka kombinacja składników utrzymuje odpowiednią wilgotność i temperaturę w pryzmie, co sprzyja aktywności mikroorganizmów i przyspiesza proces kompostowania. Dzięki starannie przygotowanej pryzmie można uzyskać wysokiej jakości kompost, który będzie doskonałym nawozem dla roślin w ogrodzie lub na działce. Dlatego warto zainwestować czas w dokładne przygotowanie pryzmy.

Prawidłowo przygotowana pryzma kompostowa maksymalizuje potencjał kompostownika, umożliwiając uzyskanie wartościowego kompostu do pielęgnacji roślin. Taki kompost wspiera zdrowy wzrost roślin i promuje ekologiczne zarządzanie odpadami organicznymi, co przynosi korzyści zarówno ogrodowi, jak i środowisku.

Jakie są zalety stosowania kompostu w ogrodzie?

Kompost to pełnowartościowy, organiczny nawóz, powstający głównie z odpadów roślinnych i zwierzęcych. Proces jego tworzenia, zwany kompostowaniem, odbywa się w warunkach tlenowych przy udziale mikroorganizmów. Kompost wzbogaca glebę w niezbędne składniki próchnicze i witaminy, co zwiększa jej żyzność i poprawia strukturę. W przeciwieństwie do nawozów mineralnych czy obornika, kompost nie grozi przenawożeniem, co czyni go bezpiecznym i ekologicznym wyborem.

Stosowanie kompostu w ogrodzie i na działce niesie ze sobą wiele korzyści. Jako doskonały nawóz, nadaje się praktycznie do wszystkich roślin, w tym warzyw, krzewów owocowych, drzew oraz roślin ozdobnych i doniczkowych. Kompost uzupełnia próchnicę w glebie, zwany bio humusem, co polepsza strukturę podłoża, jego pulchność oraz przewiewność. Dzięki niemu rośliny rosną zdrowiej i rozwijają się lepiej, ponieważ jest źródłem wszystkich niezbędnych makro- i mikroelementów oraz witamin.

Dodatkową zaletą kompostu jest jego bezpieczeństwo. Nie ma ryzyka przenawożenia, co jest szczególnie istotne dla młodych roślin. Ponadto, kompost nie ma szkodliwego wpływu na ludzi, zwierzęta ani same rośliny, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla ekologicznych ogrodników i działkowców. Stosowanie kompostu przyczynia się do zdrowego wzrostu roślin, jednocześnie dbając o środowisko naturalne.

W jaki sposób przyspieszyć kompostowanie? 6 sposobów

  1. Regularne mieszanie - przerzucanie pryzm kompostowych co 2-3 tygodnie znacząco przyspiesza proces rozkładu, skracając go o kilka do kilkunastu tygodni.
  2. Użycie czarnej folii - wyłożenie skrzyni kompostowej czarną folią ogrodniczą podnosi temperaturę kompostu, co przyspiesza jego rozkład.
  3. Stymulatory kompostowania - preparaty takie  mogą skrócić czas potrzebny do uzyskania dojrzałego kompostu do 4-6 miesięcy. Są dostępne w sklepach ogrodniczych i Internecie i zawierają mikrooranizmy lub enzymy przyspieszające rozkład.
  4. Dodatek wapna - wapno pomaga przyspieszyć kompostowanie i zapobiega pleśnieniu resztek roślinnych, zwłaszcza gdy kompost zawiera dużo trawy. Zalecane dawki to 1-2 kg/m³ wapna palonego lub 2-4 kg/m³ wapna węglanowego. Należy jednak pamiętać, że wapno usuwa przyswajalny azot i może blokować niektóre rozpuszczalne w wodzie substancje, dlatego warto skonsultować się z ekspertem przed jego użyciem.
  5. Dodanie mączki rogowej - mączka rogowa przyspiesza kompostowanie, szczególnie gdy w pryzmach dominują zdrewniałe części roślin, pędy, korzenie czy kora.
  6. Wprowadzenie dżdżownic kalifornijskich - te dżdżownice przetwarzają materię organiczną na wartościowy biohumus, co zwiększa jakość kompostu i przyspiesza jego rozkład o kilka miesięcy. Dodatkowo, liście żywokostu dodane do kompostu mogą zwiększyć ilość dostępnych składników pokarmowych i nieznacznie przyspieszyć proces rozkładu.

Jakie zalety ma kompostowanie?

Kompostowanie to nie tylko efektywny sposób na pozbycie się odpadów organicznych, które niepotrzebnie zapełniają nasze kosze na śmieci, ale także doskonała metoda na uzyskanie naturalnego nawozu do ogrodu czy działki. Korzystając z domowych sposobów na przyspieszenie kompostowania, takich jak różnorodność surowców, odpowiednie przygotowanie pryzmy i zastosowanie starterów kompostowych, można szybciej uzyskać dojrzały kompost. Twórz wartościowy kompost z własnych odpadów organicznych i dbaj o swoje rośliny już dziś.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto