Ta roślina może skutecznie odstraszyć kleszcze, warto mieć ją w ogródku

Wrotycz pospolity
Wrotycz pospolity, fot. alicja neumiler
ikona podziel się
Opublikowano: 16.05.2024 r., 13:47 | Autor: Katarzyna Barczyk
Wrotycz pospolity, często nazywany „rośliną kamforową”, jest popularnym gatunkiem rosnącym na polskich łąkach oraz w miejskich osiedlach. Jak można przeczytać na Onecie, roślina ta wyróżnia się charakterystycznym, intensywnym zapachem przypominającym kamforę, który posiada zdolność odstraszania owadów, w tym również kleszczy. Silny aromat wrotycza czyni go efektywnym środkiem w walce z owadami.

Wrotycz pospolity w środowisku naturalnym i w ogrodzie

Wrotycz pospolity jest rośliną łatwo dostępną na polskich łąkach, poboczach dróg oraz w miejskich parkach i osiedlach. Preferuje gleby ubogie, piaszczyste i dobrze nasłonecznione miejsca. Można go również spotkać w lasach, na nieużytkach rolnych oraz w przydrożnych rowach.

Rozpoznanie wrotycza pospolitego nie jest trudne. Roślina ta osiąga wysokość od 50 cm do 1,5 metra. Charakteryzuje się sztywną, wyprostowaną łodygą oraz pierzastymi, zielonymi liśćmi o intensywnym zapachu. Kwiaty wrotycza tworzą żółte koszyczki zebrane w gęste baldachogrona na szczycie łodyg. Kwitnie od lipca do października, przyciągając uwagę swoim złocistym kolorem.

Wrotycz pospolity można również z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. Jest rośliną mało wymagającą, odporną na suszę i mrozy. Aby posadzić wrotycz w ogrodzie, wystarczy wysiać nasiona wiosną lub jesienią bezpośrednio do gruntu. Roślina ta dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Wrotycz, ze względu na swoje właściwości odstraszające owady, warto sadzić w pobliżu miejsc, gdzie przebywamy najczęściej, takich jak tarasy czy altany ogrodowe. Dzięki temu naturalnemu repelentowi możemy cieszyć się spokojnymi chwilami na świeżym powietrzu, wolnymi od natrętnych insektów.

Naturalny repelent i jego właściwości

Jednym z kluczowych składników wrotycza pospolitego jest tujon, związek chemiczny o właściwościach owadobójczych. Dzięki niemu wrotycz stanowi skuteczne, naturalne rozwiązanie w ochronie przed niepożądanymi insektami. Uprawiany w ogrodach, wzdłuż płotów lub w towarzystwie innych roślin, pomaga odstraszać owady. Z liści i kwiatów tej rośliny można sporządzać opryski, które można bezpiecznie stosować na skórę podczas wiosennych i letnich spacerów. Taki oprysk chroni przed kleszczami, muchami oraz komarami, co czyni go niezastąpionym w ochronie przed ukąszeniami owadów.

Zastosowanie i ostrzeżenia

Podczas spacerów po łąkach warto zerwać kilka gałązek wrotycza i schować je do kieszeni kurtki lub spodni, aby odstraszać owady. Można również przygotować hydrolat z wrotycza, który stanowi bazę do roztworu środka odstraszającego owady. Taki hydrolat, rozpylany bezpośrednio na sierść zwierząt i na ludzką skórę, skutecznie odstrasza owady, o ile nie występuje alergia na tę roślinę. Warto jednak pamiętać, że wrotycz nie jest tylko naturalnym repelentem - ma także działanie antypasożytnicze i przeciwgrzybicze. Ze względu na obecność tujonu, wrotycz pospolity jest trujący i nie powinien być spożywany przez ludzi ani zwierzęta. Dlatego powinien być używany wyłącznie zewnętrznie.

Więcej przeczytasz w Onecie: https://kobieta.onet.pl/dom/porady/sposob-na-kleszcze-ta-roslina-skutecznie-je-odstraszy-warto-miec-wrotycz/p42v0cn

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto