Wystaw kilka kubków z tym napojem w ogrodzie. Niezawodny sposób na inwazję ślimaków

Ślimaki zaczynają swój atak wiosną. Początek maja to moment, kiedy wychodzą z ukrycia i zaczynają pożywiać się liśćmi twoich roślin. Inwazji tych szkodników możesz zapobiec domowymi sposobami – są naprawdę skuteczne. Sprawdź, co zrobić, by ochronić swój ogród.
Z tego artykułu dowiesz się:
Inwazja ślimaków na początku maja
Pierwsze dni maja to moment zwiększonej aktywności w ogrodzie. Grabie idą w ruch, grille rozpalają się na dobre, a piękna pogoda pozwala na relaks w ogrodzie. Ale oprócz nas, z pierwszych ciepłych dni cieszą się także szkodniki, a zwłaszcza ślimaki. Choć niewielkie, potrafią wyrządzić spore szkody, zwłaszcza gdy pozwolimy im się zadomowić.
W tamtym roku w wielu ogrodach było ich po prostu zatrzęsienie. W tym roku lepiej działać zawczasu i dmuchać na zime. A właśnie na przelomie kwietnia i maja te mięczaki rozpoczynają nawiedzanie ogrodów. Żerują na młodych sadzonkach, warzywach i liściach roślin ozdobnych. W tym okresie robią także największe szkody. Jest ich jednak jeszcze mało, więc możesz zawczasu zareagować.
Prosty sposób na ślimaki
Nie musisz jednak sięgać od razu po chemiczne preparaty. Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów walki ze ślimakami jest piwo. Zwykłe piwo, takie jak to, które wyciągamy z lodówek w czasie majówki.
Zapach fermentującego trunku przyciąga ślimaki jak magnes – nie potrafią mu się oprzeć. Wystarczy wlać trochę do niskiego słoika albo miseczki i wystawić w kilku miejscach w ogrodzie. Ślimaki, skuszone zapachem piwa, próbują się do niego dostać i się napić. Jeśli wpadną do środka, nie uda się im wydostać.
Codziennie opróżniaj piwne pułapki z nieproszonyh gości. Najlepiej codziennie wieczorem na nowo napełniaj pojemniki świeżym piwem. Właśnie przed wieczorem ślimaki są najbardziej aktywne.
Naturalne metody na ślimaki
Piwna pułapka świetnie działa. Jeśli jednak w tamtym roku ślimaków było naprawdę dużo, albo już teraz widzisz mnóśtwo pomrowów, warto sięgnąć także po inne metody i zadziałać wielotorowo. Na ślimaki dobrze działa stworzenie przeszkody – fizycznej bariery, która ograniczy ich możliwość dojścia do roślin. Wokół grządek warto wysypać żwirek, popiół drzewny albo trociny.
Są to produkty bezpieczne dla innych zwierząt, także tych domowych, więc spokojnie możesz je stosować. Dobrze sprawdza się zasadzenie roślin, których ślimaki nienawidzą. Na szczycie najskuteczniej odstraszających roślin znajduje się owczywiście lawenda. Przy okazji poradzi sobie z komarami i kleszczami. Zadziała także czosnek i szałwia. Główki czosnku możesz także porozkładać w pobliżu roślin, które szczególnie chcesz chronić przed ślimakami. Sprawdź inne rośliny odstraszające ślimaki tutaj.
Działaj kompleksowo i wcześnie – zanim ślimaki zdominują Twój ogród. Wiosenne ograniczenie ich liczby to nie tylko mniej szkód, ale też większa szansa na spokojne lato bez konieczności sięgania po chemiczne środki.