Zwijanie się liści pomidorów. Przyczyny i zapobieganie

Chora sadzonka pomidorka
Zwijanie się liści pomidorów może mieć różne przyczyny, fot. Mariana Rusanovschi
ikona podziel się
Opublikowano: 28.06.2024 r., 11:53 | Autor: Justyna Sterczewska
Zwijanie i deformacja liści pomidorów mogą być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, co często można odwrócić poprzez poprawę warunków uprawy. Jednakże, takie objawy mogą również wskazywać na obecność chorób. Co może oznaczać zwijanie liści pomidora i jakie są jego przyczyny?

Uprawa pomidorów - droga do obfitych plonów

Uprawa pomidorów może być ciekawym doświadczeniem, ale wymaga również pewnego zaangażowania. Aby uzyskać dorodne i soczyste owoce, należy zapewnić roślinom odpowiednie warunki i pielęgnację. Kluczem do sukcesu jest obserwacja pomidorów i reagowanie na ich potrzeby.

Liście pomidora są doskonałym źródłem informacji o stanie rośliny. Zmiany w ich wyglądzie, takie jak żółknięcie, zwijanie się czy plamy, mogą wskazywać na niedobory składników odżywczych, choroby lub błędy pielęgnacyjne. Regularne przeglądy roślin są niezbędne, aby wcześnie wykryć problemy i podjąć odpowiednie działania.

Prawidłowa pielęgnacja pomidorów obejmuje:

 • Nawadnianie: Pomidory wymagają regularnego podlewania, ale unikaj nadmiernego nawilżania gleby, które może prowadzić do chorób grzybowych.
 • Nawożenie: Stosuj nawozy bogate w potas i fosfor, aby pomidory mogły prawidłowo rosnąć i owocować.
 • Ochrona przed szkodnikami i chorobami: Regularnie sprawdzaj rośliny pod kątem szkodników i chorób. Stosuj odpowiednie środki ochrony, jeśli to konieczne.

Pamiętaj, że pomidory są wrażliwe na zmiany warunków atmosferycznych, dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie stanowisko i regularnie je pielęgnować. Dbając o te aspekty, możesz cieszyć się obfitymi zbiorami pysznych pomidorów.

Dlaczego liście pomidorów się zwijają?

Zwijanie liści pomidorów to powszechny problem zarówno w uprawach gruntowych, jak i pod osłonami. Dotyczy różnych odmian pomidorów, w tym tradycyjnych i koktajlowych, choć u tych drugich występuje rzadziej. Główną przyczyną tego zjawiska jest zazwyczaj niewłaściwa pielęgnacja roślin, co może obejmować nadmierne nasłonecznienie, brak wody, zbyt duże zagęszczenie roślin oraz niedobór podstawowych składników pokarmowych.

Nadmierne nasłonecznienie i brak wody są jednymi z najczęstszych powodów zwijania liści. Zbyt duża liczba roślin na niewielkiej przestrzeni oraz niedostateczne dostarczanie niezbędnych składników pokarmowych także mogą przyczynić się do deformacji liści pomidorów. Właściwa pielęgnacja jest kluczem do zapobiegania tym problemom i zapewnienia zdrowego wzrostu roślin.

Aby dokładnie zidentyfikować przyczynę zwijania liści, konieczne jest uważne obserwowanie ich wyglądu. Szczegółowa analiza stanu liści pomoże określić problem i podjąć odpowiednie kroki naprawcze. Dzięki temu można skutecznie utrzymać zdrowe i wydajne rośliny pomidorów, minimalizując ryzyko dalszych problemów w uprawie.

Inne przyczyny zwijania się liści pomidorów

Zwijanie liści pomidorów może mieć różne przyczyny. Oto najczęstsze z nich:

 1. Zwijanie i skręcanie liści ku górze. Liście pomidorów zwijają się i skręcają ku górze z powodu nadmiernego nasłonecznienia. Aby temu zapobiec, należy zacienić uprawę, stosując maty osłaniające. Jeśli brzegi liści dodatkowo brązowieją, jest to oznaka długotrwałego braku wody.
 2. Zwijanie liści w dół i ciemnozielone zabarwienie. Gdy liście pomidorów zwijają się w dół i stają się ciemnozielone, przyczyną jest nadmiar azotu w glebie. W takiej sytuacji należy przerwać nawożenie mineralne, a nadmiar składników pokarmowych wypłukać poprzez intensywne nawadnianie.
 3. Skręcanie się liści do nerwu głównego i nekrozy na łodygach. Liście pomidorów skręcają się do nerwu głównego i do dołu, a następnie zasychają. Jeśli na łodygach pojawiają się nekrozy, może to być oznaka raka bakteryjnego. Wymaga to zastosowania odpowiednich środków ochrony roślin.
 4. Skręcanie i odbarwianie starszych liści. Starsze liście pomidorów skręcają się i odbarwiają, a wierzchołki roślin stają się ciemnozielone, co jest częstą oznaką niedoboru wapnia. Zaleca się sprawdzenie odczynu gleby i zastosowanie nawozu wapniowego.
 5. Zwijanie liści i lepkość. Jeśli liście pomidorów zwijają się i stają się lepkie, należy poszukać szkodników. Lepka spadź jest oznaką obecności mszyc na roślinach.
 6. Pajęczyna na zdeformowanych liściach. Obecność pajęczyny na zdeformowanych liściach pomidorów wskazuje na atak przędziorków. Wymaga to podjęcia odpowiednich działań ochronnych, aby zwalczyć te szkodniki.
Chora sadzonka pomidora
Aby uniknąć zwijania się liści ważna jest prawidłowa pielęgnacja, fot. Анастасия Бурлакова

Jak zapobiegać zwijaniu się liści pomidorów?

Gdy liście pomidorów się zwijają, ważne jest zapewnienie im właściwych warunków uprawy. Pomidory potrzebują odpowiedniego ciepła i dobrze nasłonecznionego stanowiska. Optymalna temperatura wynosi 28°C w dzień i 18°C w nocy. Równie istotne jest właściwe nawadnianie – najlepiej podlewać je bezpośrednio na ziemię, unikając zraszania łodyg i liści, co mogłoby sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych.

Do uprawy pomidorów najlepsza jest gleba lekka, przepuszczalna i lekko kwaśna, z pH w granicach 5,5-6,5. Jeśli odczyn gleby jest za niski, warto przeprowadzić wapnowanie. W okresie wegetacji zaleca się stosowanie podlewania pomidorów rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw (1 litr gnojówki na 10 litrów wody). Pomocne są także gotowe nawozy mineralne do warzyw, zwłaszcza te zawierające mangan i bor, które odgrywają kluczową rolę w uprawie pomidorów.

Właściwa pielęgnacja pomidorów, obejmująca odpowiednie warunki temperaturowe, nawadnianie oraz nawożenie, skutecznie zapobiega zwijaniu się liści. Dzięki temu w okresie zbiorów można cieszyć się dorodnymi i zdrowymi plonami.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto