Jak zrobić ławkę ogrodową z drewna krok po kroku? Poradnik praktyczny
Meble ogrodowe są dość drogie. Zwłaszcza te drewniane – mały zestaw może osiągnąć cenę kilku tysięcy złotych. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zrobienie ławeczki do ogrodu samodzielnie. Nie jest to wcale takie trudne, potrzebujesz tylko podstawowych narzędzi, nieco czasu i nasz poradnik praktyczny krok po kroku.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o meblach ogrodowych.
Jak zrobić ławkę ogrodową: wybór materiałów
Ławeczka do ogrodu z drewna to świetne rozwiązanie. Lekka, delikatna, naturalna, świetnie pasuje do każdego stylu ogrodu. Jeśli dobrze wybierzesz materiał, mebel będzie także bardzo trwały i będzie służył ci przez wiele lat.
Najczęściej wybierane są gatunki rodzime. Po pierwsze dlatego, że są łatwiej dostępne i tańsze niż drewno egzotyczne, po drugie ze względu na wysoką jakość. Osoby lubiące majsterkowanie i hobbystycznie zajmujące się stolarką najczęściej wybierają sosnę. Jest to jasne drewno, chociaż stosunkowo miękkie, dobrze znosi zmiany pogody. Sosna jest ponadto dość tania i łatwo poddaje się obróbce. To ona najlepiej sprawdza się na meble ogrodowe czy huśtawki dla dzieci. Można także wykorzystać ją, jeśli zastanawiasz się, jak zrobić budę dla psa.
Nieco rzadziej wybierane są dąb i buk. To twardsze gatunki, które będą także bardziej trwałe. Drewno nie musi być zatem tak często impregnowane, jak drewno sosnowe. Dużą zaletą jest także naturalny kolor drewna, który można podbić odpowiednią bejcą. Niestety warto wiedzieć, że dąb bywa drogi i zrobienie takiej ławeczki, zwłaszcza z oparciem może być dość kosztowne. Możesz także wykorzystać deski ze zużytych europalet. To tańsze rozwiązanie, a do tego ekologiczne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najlepszych meblach ogrodowych drewnianych?
Ławeczka do ogrodu w optymalnym rozmiarze
Jeśli już wybrałeś rodzaj drewna, czas zastanowić się nad projektem ławeczki do ogrodu. Oczywiście nikt od ciebie go nie wymaga, ale rozrysowanie planu to podstawa. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, żeby wiedzieć, ile drewna jest potrzebne. Po drugie – dobrze zrobiony projekt ułatwia wyznaczanie miejsc, gdzie trzeba wbić gwoździe czy przykręcić oparcie.
Szerokość ławki zazwyczaj jest dopasowana do ilości osób. Przyjmuje się około 60 cm na osobę – ławka dwuosobowa ma z reguły 120 cm, trzyosobowa – około 180 cm siedziska. Wysokość siedziska powinna mieć co najmniej 40 cm, by łatwo było w ogóle usiąść, może być jednak nieco wyżej. Znaczenie ma także głębokość siedziska – powinna wynosić między 38 a 40 cm. Tak będzie najbardziej komfortowo.
Wykonanie ławki ogrodowej krok po kroku
Krok 1: Przygotowanie materiału
Zanim rozpoczniesz właściwe wykonanie ławki ogrodowej, musisz przygotować materiał. Drewno powinno zostać zaimpregnowane i zabejcowane, a także dobrze wysuszone. Nie może być w nim pęknięć. Przed impregnacją należy przyciąć je na odpowiednie rozmiary, by zabezpieczyć także miejsce cięcia. Wszystkie elementy muszą być wyszlifowane na gładko. Nóżki warto zrobić okrągłe – szlifierką lub tokarką. Dzięki temu będą bardziej bezpieczne. Sprawdź także ten artykuł o tanich meblach ogrodowych.
Krok 2: Zbijanie siedziska
Pierwszym krokiem jest zrobienie siedziska. Możesz zrobić to na dwa sposoby – wykorzystać jedną dużą, szeroką deskę, która będzie służyła do siedzenia, lub do wąskich, poprzecznych listewek przybić kilka węższych deseczek, by ławka była lżejsza, bardziej ażurowa.
Krok 3: Mocowanie nóg
Zasady mocowania nóg są zależne od tego, co uwzględnił twój projekt. Mogą to być dwie masywne nogi przybite wprost do siedziska lub cztery delikatniejsze nóżki, każda w swoim rogu. Można je przymocować do listew wzmacniających siedzisko. Od strony wewnętrznej nogi przytwierdza się przy pomocy metalowych kątowników. To sprawi, że cała konstrukcja będzie maksymalnie bezpieczna.
Krok 4: Mocowanie oparcia
Wcześniej zrobiona konstrukcja jest już w zasadzie gotową ławką, ale dobrym rozwiązaniem jest także montaż oparcia. Najłatwiej jest zrobić go prostym sposobem – jedna cienka deseczka przymocowana do dwóch belek, które montuje się za pomocą kątowników i długich śrub do tyłu siedziska. Możesz jednak pokusić się o bardziej zaawansowane oparcie. Może ono składać się z cieniutkich deszczułek, być ozdobnie frezowane lub nacinane. A jeśli masz takie możliwości, możesz nieco dogiąć drewno na tokarce, by było anatomicznie wygięte pod plecy i odciążało odcinek lędźwiowy.
Zrobienie ławki do ogrodu tak naprawdę nie jest trudne. Jest to zdecydowanie o wiele łatwiejsze od tego, jak zrobić budę dla psa. Prostą, ale funkcjonalną konstrukcję możesz zrobić bardzo szybko i tanio. Ładniejsze oparcia czy wygodniejsze siedziska to już zadanie dla trochę bardziej doświadczonych miłośników stolarki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o meblach ogrodowych z Leroy Merlin?