Żagiel ogrodowy – nowoczesny sposób na zdrowy wypoczynek

Skuteczna osłona przed słońcem – żagiel na wymiar

Rynek oferuje osłony przeciwsłoneczne, w formie żagli, w różnych rozmiarach i kolorach. Montując żagiel zacieniający, zyskujemy ciekawy rodzaj zadaszenia. Żagiel na taras lub balkon chroni nas przed szkodliwymi promieniami UV oraz przed deszczem, dzięki czemu możemy cieszyć się przebywaniem na powietrzu, niezależnie od pogody. Tradycyjnie szyte osłony mają proste krawędzie, natomiast żagle serii Premium są specjalnie modelowane, by ich łukowate brzegi lepiej wytrzymywały naprężenia materiału. Dostępne są modele o kształtach trójkątnych, kwadratowych i prostokątnych. Dobór rozmiaru zależy od miejsca zastosowania osłony. Zamówione na wymiar, wyposażone są w odpowiednią liczbę oczek montażowych, by żagiel na taras został w perfekcyjny sposób zamontowany.

Zanim zdecydujemy się na konkretny żagiel, musimy zorientować się, jakie wymiary spełnią nasze oczekiwania. Na początek wyznaczamy punkty, do których przymocujemy efektowną przeciwsłoneczną ochronę. Żagiel ogrodowy powinien być nieco mniejszy niż wymierzona przez nas przestrzeń. Jest to istotne, bowiem dodatkowe miejsce wykorzystamy na elementy montażowe, takie jak śruby do naciągania, uchwyty i karabińczyki. Przy dużych powierzchniach żagli, miejsce montażu powinno być osłonięte od wiatru, a sposób zamontowania dokładnie przemyślany. Wygodniejsze i bezpieczniejsze jest zastosowanie kilku mniejszych płacht. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zabudowie ogrodu.

Zaleca się, by różnica między wymiarem żagla a obszarem, który będzie zacieniał, wynosiła około 30-50 cm. Użytkowanie osłon przeciwsłonecznych przez dłuższy czas sprawi, że materiał rozciągnie się i będzie wymagał dodatkowego naprężenia, by pozbyć się nieestetycznie zwisającego materiału. Mocniejsze naciągnięcie umożliwi dodatkowa wolna przestrzeń. W wypadku żagli rozsuwanych, różnica powinna wynosić około 25 cm. Użytkowanie żagli, zamiast tradycyjnych parasoli przeciwsłonecznych, jest ekonomicznie bardziej opłacalne. Poza tym oryginalny żagiel przeciwsłoneczny skutecznie osłoni przed intensywnym nasłonecznieniem znacznie większą powierzchnię, nie zajmując przy tym miejsca – montowany jest zwykle na wysokości około 2,5 m.

Żagiel zacieniający – rodzaje żagli przeciwsłonecznych

Osłony ogrodowe mają wyjątkowe właściwości. Materiał, z którego zostały wyprodukowane, nie blaknie na słońcu, jest podatny na rozciąganie związane z naprężeniami żagla oraz często jest wodoszczelny. Najczęściej żagle wykonane są z siatki poliestrowej o ciężarze 270 gr /1 m2. Włókna poliestrowe wyróżniają się wytrzymałością, nie kurczą się i nie ścierają. Niestety, żagiel poliestrowy nie jest higroskopijny, więc w czasie deszczu nie znajdziemy pod nim osłony, za to woda deszczowa skutecznie spłucze kurz.

Żagiel na taras wykonany z tkaniny poliestrowej typu Premium o wadze 200 gr/1 m2, jest higroskopijny, odporny na zniekształcanie i blaknięcie na słońcu. Montujemy go w lekkim nachyleniu, dzięki czemu woda deszczowa spłynie z żagla, nie zalegając na jego powierzchni. Ten rodzaj osłon dostępny jest również w wersji z nadrukiem, jedno lub dwustronnym, także wykonywanym na zamówienie, według indywidualnych potrzeb użytkowników. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dekorowaniu tarasu?

Żagiel przeciwsłoneczny czy też żagiel ogrodowy lub na taras czy na balkon oraz producenci i ceny żagli przeciwsłonecznych
Żagiel przeciwsłoneczny do ogrodu, na balkon i taras - rodzaje, ceny, opinie

Producenci oferują przeciwsłoneczne osłony wykonane z udoskonalonych powłok:

  • materiał poliestrowy z dodatkiem teflonu - wyróżnia się odpornością na gwałtowne podmuchy wiatru, nie przepuszcza wody deszczowej i powietrza, w 95% pochłania szkodliwe promieniowanie UV,
  • tkanina poliestrowa powleczona poliamidem PA - zapewni zaimpregnowanie i wzmocnienie żagla. Nadanie łukowatego kształtu czyni osłonę odporną na naprężenia materiału. Żagiel jest w 90% odporny na działanie promieni UV. Wyróżnia się higroskopijnością i przepuszczalnością powietrza. Oddychające tworzywo sprawi, że w naszym otoczeniu obecne będzie świeże powietrze i odpowiednio regulowana temperatura.

Żagiel na taras - kształt, kolorystyka, rozmiar i cena

Wyposażenie tarasu, balkonu lub altany w żagiel przeciwsłoneczny nada im niecodziennego i lekkiego wyglądu. Zależnie od potrzeb możemy wybrać żagiel trójkątny, prostokątny bądź kwadratowy, który rozpięty nad tarasem stworzy oryginalne zadaszenie. Cena kwadratowych osłon w wymiarach 3,6 m x 3,6 m oraz 5 m x5 m to około 120 zł do 315 zł. Dostępne są różnobarwne żagle – kremowe, limonowe, żółte, piaskowe, pomarańczowe i zielone. Bogactwo kolorystyczne pozwoli dobrać odpowiednią osłonę przeciwsłoneczną i dopasować ją do własnego stylu.

Żagiel prostokątny o wymiarach 3 m x 2 m oraz 4 m x 3 m kosztuje od 70 zł do około 155 zł. Możemy nabyć żagiel zacieniający w kolorze fuksji, zieleni, czerwieni, brązu, bieli lub limonki. Szeroka gama kolorystyczna spełni marzenia każdego użytkownika. Jasne osłony nadadzą otoczeniu łagodny charakter, sprzyjający wypoczynkowi. Żywe barwy sprawią, że nasza przestrzeń nabierze energii i staniemy się skłonni do aktywniejszych zachowań. Sprawdź także ten artykuł o budowie tarasów kompozytowych.

Trójkątne osłony przeciwsłoneczne przypominają żagle na jachtach, dzięki którym można zasmakować morskich podróży. Jeśli wybierzemy żagiel w kolorze białym, żółtym, piaskowym lub oliwkowym, podkreślimy radosny, wakacyjny i zarazem elegancki wystrój naszego tarasu lub ogrodu. Możliwe jest ustawienie osłony pod dowolnym kątem, w zależności od pozycji słońca. Montaż z lekkim nachyleniem osłony umożliwi spływanie wody deszczowej. W czasie gwałtownych zjawisk atmosferycznych zaleca się jednak jego zwinięcie. Pomiędzy końcem żagla a punktem, do którego będzie mocowany, zostawiamy odstęp 50 cm - na potrzebne elementy montażowe. Tego typu zacienienia dostępne są w rozmiarach 3 m x 3 m x 3 m - 3,6 m x 3,6 m x 3,6 m oraz 5 m x 5 m x 5 m. Cena za trójkątny żagiel przeciwsłoneczny kształtuje się od 64 zł do około 250 zł.

Opinie na temat producentów żagli przeciwsłonecznych wskazują, że mniejsze rozmiary osłon są wygodniejsze w użytkowaniu. Warto zastosować kilka niewielkich żagli, co nada otoczeniu wyjątkowości, a nam umożliwi szybkie zwinięcie zacienienia. Duże powierzchnie żagli mogą stać się problematyczne i mniej bezpieczne, np. w czasie gwałtownej wichury. A może zainteresuje cię także ten artykuł o budowie zielonego dachu?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny