Urządzenie ogrodu – garść podstawowych zasad

Projekty ogrodów idealnie dopasowane do ciebie

Zanim puścisz wodze fantazji i wstukasz w wyszukiwarkę frazę „galeria zdjęć ogrodów”, musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. To dzięki nim będziesz mieć pewność, że twój ogród będzie idealnie do ciebie dopasowany, a przebywanie w nim będzie nieustanną przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Po pierwsze, zadaj sobie pytanie, ile czasu może zająć ci pielęgnacja ogrodu. Nasadzenie mnóstwa roślin w ogrodzie, zwłaszcza dużym, to nie sztuka. Sztuką jest zadbanie o wszystkie rośliny tak, by kwitły i pięknie się rozwijały. Przede wszystkim zastanów się ile czasu możesz na to poświęcić i czy będziesz to robić z prawdziwą przyjemnością. Jeśli nie, to lepiej zdecyduj się na oczko wodne i ustaw meble ogrodowe na pięknym trawniku. Nawet najwspanialsze aranżacje ogrodów nie będą dobrze wyglądały, jeśli rośliny będą zaniedbane.

Drugie pytanie brzmi: czego w zasadzie oczekuję od swojego ogrodu. Zastanów się, czy chcesz uprawiać w nim warzywa lub krzewy owocowe, czy raczej nie zależy ci na plonach. Może marzy ci się strefa relaksu i wypoczynku lub miejsce imprez i spotkań z przyjaciółmi? A może w ogrodzie powinien znaleźć się plac zabaw, na którym twoje dzieci mogłyby szaleć do woli? Dopiero kiedy określisz swoje założenia, będziesz mógł przystąpić do kolejnego etapu: planowania. Jeśli dysponujesz działką o powierzchni 8 arów, w tym artykule znajdziesz szacowane koszty jej urządzenia.

Zagospodarowanie ogrodu: zachowaj umiar

Urządzanie ogrodów wymaga zrobienia bardzo dokładnego planu. Najlepiej wszystko rozrysować na kartce lub w specjalnym, amatorskim programie do rysowania. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że twoje projekty ogrodów pomieszczą wszystko, co sobie zamarzysz. Niestety, ale zagospodarowanie ogrodu przed domem często wymaga poświęcenia części pomysłów. Miejsca nigdy za wiele, na dodatek trzeba spojrzeć prawdzie w oczy: nie wszystkie wyobrażenia do siebie pasują.

Najważniejszą zasadą na tym etapie jest zasada umiaru. Lepiej posadzić lub posiać trochę mniej, niż za dużo. Lepiej przeznaczyć nieco więcej miejsca krzewom i drzewkom – nawet się nie obejrzysz, jak szybko się rozrosną i zaczną przytłaczać całą kompozycję. Poza tym umiar jest teraz szalenie modny. Świadczy o tym na przykład popularność ogrodów w stylu nowoczesnym.

Aby się przekonać, czy tak jest, warto przejrzeć zdjęcia i pomysły w Internecie. Galeria zdjęć z realizacjami ogrodów jest ogromna, możesz więc bez końca zapoznawać się z roślinami i podpatrywać rozwiązania. To najlepszy sposób na zorientowanie się, które pomysły będą dla ciebie idealne.

Pięknie w ogrodzie przez cały rok

Urządzanie ogrodów krok po kroku najczęściej zaczyna się wiosną, toteż nic dziwnego, że toną one w kolorowych kwiatach roślin cebulowych. I wyglądają pięknie, ale… do czasu. Jak tylko przekwitną w połowie czerwca ogród robi się pusty i nie prezentuje się już tak czarująco. Pomysł na ogród powinien brać pod uwagę upływ czasu i zmienność pór roku. Każda rabata powinna kwitnąć przez cały sezon, każdy zakątek ogrodu powinien pięknie prezentować się od wiosny do później jesieni. Warto zainwestować w krzewy, które wspaniale przebarwiają się późną jesienią i posadzić byliny, których kwiaty opadają dopiero po pierwszych przymrozkach. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje urządzenie ogrodu, przeczytaj ten artykuł.

Najlepsza aranżacja ogrodu to taka, która sprawia, że ten pięknie wygląda przez cały rok. Nie można zaniedbać ogrodu zimowego. W tym celu warto gdzieniegdzie umieścić zimozielony krzew lub kępy traw ozdobnych, które po opadach śniegu wyglądają jak olbrzymie, białe poduchy.

Pomysł na ogród: trzymaj się planu

Mając tak dokładnie przemyślany pomysł na ogród, możesz przystąpić do części najprzyjemniejszej. Czas działać! Jednak zagospodarowywanie ogrodów w praktyce nie jest takie proste, jak moglibyśmy sobie wyobrażać. Najtrudniejszym elementem okazuje się bowiem trzymanie się planów.

Nawet najlepiej zaplanowane urządzenie ogrodu ma ten minus, że w pewnym momencie jedziesz do sklepu ogrodniczego lub na giełdę kwiatową i… nagle masz ochotę na zupełnie inne rośliny, niż w projekcie. W ogrodzie jednak nie ma miejsca na nieprzemyślane ruchy i nadmiar kwiatów. Na szaleństwa i zmiany przyjdzie czas później, teraz trzymaj się planu. Szybko zauważysz jego słabe i mocne strony i będziesz mógł zmieniać i modyfikować zasadzone rośliny, a wtedy będziesz mógł pozwolić sobie na wprowadzenie nowych okazów, barwniejszych odmian i mniej spotykanych gatunków.

Urządzenie małego ogrodu

Zagospodarowanie małego ogrodu z tarasem

Aranżacja małego ogrodu na pierwszy rzut oka może się wydawać bardzo prosta, jednak wcale tak nie jest. Mocno ogranicza nas miejsce, dlatego z wielu rzeczy usiłujemy zrezygnować. Najczęściej z naszych planów wypada taras, a to nie zawsze jest dobra decyzja.

Nie jest prawdą, że taras jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych ogrodów. Jeśli jesteś właścicielem małego ogródka, ale marzy ci się miejsce, w którym możesz wypocząć lub świętować z przyjaciółmi długie, to koniecznie zdecyduj się na założenie tarasu. Nawet jeśli ma on zajmować przeważającą część ogrodu.

Urządzenie ogrodu o niewielkich wymiarach, w którym będzie taras, nie jest łatwa, zwłaszcza, jeśli chcesz także mieć rośliny uprawne. Jednak warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli nie potrzebujesz przestrzeni do zabaw dla dzieci. Wokół tarasu zasadź iglaki i krzewy o strzelistym pokroju. Ich kwitnienie będzie cieszyło oczy przez cały sezon, a jednocześnie możesz wtedy liczyć na trochę cienia na tarasie.

Jeśli chcesz uprawiać kwiaty sezonowe, a nie masz na nie miejsca, nic straconego. Wspaniale będą wyglądały w ozdobnych donicach ustawione na tarasie. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet. Możesz w ten sposób hodować rośliny egzotyczne, które nie nadają się do posadzenia w ogrodzie, zawsze możesz je schować na zimę. Zamykane tarasy i ganki to także świetne miejsca na ogrody zimowe. Jeśli interesują cię pomysły na to, jak urządzić ogród, przeczytaj także nasz artykuł: Aranżacja ogrodu przy domu jednorodzinnym.

Ogród wiejski to jeden z najlepszych pomysłów na małą powierzchnię. Wiele kwiatów swojskich nie wymaga szczególnej pielęgnacji.
Zagospodarowanie i urządzenie ogrodu małego i dużego - sprawdzone pomysły i rozwiązania

Mały ogród w stylu wiejskim

Urządzenie ogrodów w stylu wiejskim powoli wracają do łask. Rustykalne meble, klimatyczny gąszcz bardzo kolorowych kwiatów – w małym ogrodzie możesz stworzyć romantyczny, bardzo nastrojowy ogródek, który będzie kojarzył się z niewielkimi chatkami naszych babć i dziadków. Nie jest prawdą, że ogród w stylu wiejskim udaje się wyłącznie na większych powierzchniach. Wręcz przeciwnie – im mniej masz miejsca, tym mniej potrzebujesz roślin i czasu, by nad nimi zapanować.

Zagospodarowanie małego ogrodu w stylu rustykalnym nie jest trudna. Idealnie, jeśli przed twoim domem znajduje się studnia lub maleńka altanka o bielonych ściankach. Jeśli nie, nic straconego. Budowa studni może ciągnąć za sobą koszt, ale w zasadzie nie potrzebujesz tych rekwizytów. Wystarczą ci kwiaty. I to kwiaty przeróżne, barwne, kolorowe, wysokie, niskie, płożące, pnące i o wyprostowanym pokroju.

Projekty ogrodów wiejskich są pełne roślin kwitnących. Wystarczy ci kilka krzewów peonii o intensywnych barwach, kępy jeżówki przypominającej rumianek, przetaczniki, trochę gipsówki, nieco goździków, irysy i oczywiście przepyszne lilie. Świetnie sprawdzą się także malwy i słoneczniki, które będą górowały nad całym kolorowym dywanem kwiatów. W małym ogrodzie o tak licznych kwiatach raczej nie opłaca się trzymać trawnika, ale klimatu dopełnią kamyczki lub kora, wysypane między rabatami. Jeśli marzy ci się ogród w stylu wiejskim, koniecznie zaopatrz się w sekator i mnóstwo cierpliwości – wymienione kwiaty mają tendencję do bujnego rozrastania się. Ale w końcu na tym polega ich urok.

Duży ogród – projekty ogrodów

Urządzenie ogrodu z oczkiem wodnym

Oczko wodne to pierwsze skrzypce wielu dużych ogrodów. Aranżacja ogrodu przed domem bardzo często wykorzystuje zbiorniki wodne, ponieważ są oryginalne, urokliwe i bardzo ładne. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że pielęgnacja ogrodu, w którym jest oczko jest nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna, zatem warto dobrze to przemyśleć.

Oczka wodne, zwłaszcza takie z fontanną są centralnym punktem wielu dużych ogrodów. Projekty ogrodów najczęściej zakładają połączenie oczka wodnego ze skalnikiem. Kamienie są świetnym tłem dla oczka, pozwalają także na ukrycie wszystkich przewodów i węży, którymi doprowadzana jest woda. Można także wykorzystać je jako tło dla roślin i przytwierdzić nimi folię, którą wyłożone jest oczko.

Zbiornik wodny to świetny pomysł. Wprowadza do ogrodu mnóstwo życia i organizuje jego układ. Urządzanie ogrodu może zakładać ścieżki prowadzące wśród gąszczy nad brzeg oczka lub łączące je z tarasem czy innym miejscem odpoczynku.

Roślinność, którą sadzi się wokół oczka jest naprawdę bardzo ciekawa. Możesz swobodnie szukać wśród typowych roślin wodnych, dla których mokre środowisko jest zdecydowanie najlepsze. Dobrze przemyślana aranżacja ogrodu z oczkiem pozwoli ci na uzyskanie ładnego krajobrazu, który będzie dobrze wyglądał przez cały rok. Nie musisz decydować się na standardowe kaczeńce, niezapominajki czy nenufary. Oczko wodne jest środowiskiem idealnym dla wielu roślin, szczególnie tych o zielonych lub kolorowych, ozdobnych liściach. Wokół zbiornika możesz stworzyć całą kolekcję wyjątkowych faktur, barw i zdobień, które możesz urozmaicić różnymi kolorami kwiatów. Pomysły na to, jak urządzić ogród, są na wcyiągnięcie ręki. Jeśli szukasz projektu ogrodu dla siebie, propozycje znajdziesz w tym artykule.

Zagospodarowanie ogrodu: uporządkowany minimalizm

To zaskakujące, jednak okazuje się, że to właśnie duży ogród jest najlepszym miejscem do zaprojektowania minimalistycznych rabatek. Nowoczesne ogrody cechuje właśnie minimalizm, oszczędność w formie, „kanciastość” i regularność… o ile w przyrodzie oczywiście może być o nich mowa. Duże przestrzenie są idealne do takich ogrodów, ponieważ najnowocześniejsze ogrody wymagają zostawienia bardzo dużego, pięknego i zadbanego trawnika. Rośliny są tylko tłem i delikatnym urozmaiceniem.

Urządzenie ogrodów minimalistycznych ma jedną zasadę: im mniej, tym lepiej. Część z nich wykorzystuje tylko kilka kolorów. Nie ma tutaj miejsca na barwne plamy kwiatów, za to jest dużo przestrzeni do posadzenia zielonych krzewów, drzewek i iglaków, które są najczęściej ułożone piętrowo. Wysokie rośliny stanowią tło dla całej reszty i swojego rodzaju obramowanie trawnika.

Zagospodarowanie ogrodu wykorzystuje rośliny o delikatnych kolorach kwiatów. W ogrodzie jest dużo bieli i subtelnego różu, zdarzają się także odcienie niebieskiego. Wszystkie rabaty są jednobarwne, często nawet jednogatunkowe, są zawsze ograniczone kamieniami lub krawężnikami i mają regularny kształt. Aranżacja ogrodu przed domem w tym stylu to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią przestrzeń i potrzebują dużo miejsca do chodzenia po trawie, zabawy i wspólnego biesiadowania. Jednocześnie to dobry pomysł dla tych osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu. Jedynym obowiązkiem jest regularne przystrzyganie trawy i podlewanie kwiatów.

Nawet proste i skromne zagospodarowania ogrodów nie są takie łatwe. Projekty muszą być dobrze przemyślane i zaplanowane, aby ogród ładnie się prezentował i spełniał wszystkie swoje funkcje. Obojętnie, czy interesują cię aranżacje ogrodów o małej, czy o dużej powierzchni, zawsze musisz bardzo dokładnie rozważyć wszystkie rozwiązania. W końcu od tego, jak zaplanujesz swój ogród, będzie zależało to, czy stanie się on ulubionym miejscem wypoczynku twojej rodziny, w tym przede wszystkim dla dzieci.

ikona podziel się Przekaż dalej