Byliny kwitnące latem

Jeżeli zależy nam na kwiatach przez całe lato, to warto sięgnąć po specjalne gatunki bylin. Wśród nich znajdziemy rośliny o różnokolorowych kwiatach kwitnących na niebiesko, żółto, fioletowo, czy też biało. Są to rośliny wieloletnie, dzięki czemu nie musimy się martwić o coroczne obsadzanie rabat lub donic. W końcu byliny kwitnące świetnie sprawdzą się nie tylko w ogrodach, ale również na balkonach i tarasach.

Wymieniając byliny kwitnące całe lato, warto zwrócić uwagę na takie gatunki jak:

  • Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus) – są to byliny kwitnące latem zwane również krzewem Mojżesza. Nazwa wzięła się z powodu możliwości podpalenia olejków eterycznych dyptamu, których płomień zabarwia się na jasnoniebiesko. Wieloletnie rośliny kwitną na biało lub jasnoróżowo. Okres kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Pięknie ubarwione kępy liści, są już wystarczającą ozdobą. Ostatecznie roślina wydaje owoce w postaci torebek z czarnymi nasionami.
  • Dzwonek karpacki „Karl Foerster” (Campanula carpatica „Karl Foerster”) – są to byliny wieloletnie, kwitnące w okresie od czerwca do lipca. Kwiaty kwitną na niebiesko lub biało, w zależności od odmiany. Roślina osiąga do 40 cm wysokości, przez co doskonale sprawdza się zarówno w rabatach, jak i również w uprawie pojemnikowej.
  • Farbownik lazurowy (Anchusa azurea) – są to byliny kwitnące całe lato. Wiechowaty kwiatostan wydaje nieduże kwiatki zabarwione na niebiesko. W naturalnym środowisku występuje w basenie Morza Śródziemnego. Roślina osiąga nawet do 1,5 m wysokości.
  • Goździk alpejski (Dianthus alpinus) - są to niewielkie byliny osiągające wysokość do 10 cm. Kwitnące latem na różowo lub kremowo, tworzą niewielkie kwiatostany z pięcioma płatkami. Te wieloletnie rośliny idealnie sprawdzą się nie tylko w rabatach, ale również na skalniakach, a także skarpach.

Byliny długo kwitnące

Wśród roślin o długim okresie kwitnienia, wymienimy następujące byliny:

  • Aster (Aster) – są to byliny kwitnące na niebiesko, fioletowo, żółto, a nawet różowo. Okres kwitnienia przypada na maj-październik. Astry świetnie czują się w nasłonecznionych stanowiskach. Można je zatem obsadzać na skalniakach oraz skarpach.
  • Dalia ogrodowa (Dahlia x cultorum) – są to byliny długo kwitnące, których okres kwitnienia przypada na lipiec, sierpień i październik. Wyróżnić możemy kilka popularnych odmian. Do nich zalicza się Dahlia Clair de Lune kwitnąca na żółto, Dahlia Brilliant Eye kwitnąca na czerwono, czy też purpurowa odmiana Dahlia Purple Gem.
  • Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida) - sezon kwitnienia begonii rozpoczyna się w maju, a kończy dopiero w październiku. Są to byliny długo kwitnące na żółto, biało lub różowo, w zależności od konkretnej odmiany. Osiągają do 30 cm wysokości, przez co świetnie sprawdzają się nie tylko w rabatach ogrodowych, ale również donicach balkonowych.
  • Nachyłek wielokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – są to byliny kwitnące na żółto aż do października. Wyróżnia się niewielkimi kwiatostanami o rozpierzchłych płatkach. Roślina lubi nasłonecznione stanowiska o umiarkowanie wilgotnym podłożu.

Jak widać, bylin kwitnących przez całe lato, a nawet dłużej, jest naprawdę sporo. Niektóre gatunki wyróżniają się kilkoma odmianami, które kwitną w różnych kolorach. Dzięki temu wystarczy zdecydować się na niektóre z nich, by móc stworzyć w swoim ogrodzie wyjątkowo kolorową kompozycję. Największą zaletą bylin jest nie tylko to, że są wieloletnie, ale również świetnie nadają się do obsadzenia niemalże w każdym miejscu. Z powodzeniem uświetnią nie tylko nasze rabaty ogrodowe, ale również mogą być obsadzane w donicach ustawionych między innymi na parapetach okien lub zawieszonych na balustradach balkonowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny