Byliny kwitnące na skalniak

Tworząc skalniaki kwitnące, na pewno należy zwrócić uwagę na takie gatunki bylin, jak:

 • Bodziszek (Geranium) – są to byliny na skalniak, które najlepiej czują się w słonecznych lub też nieco zacienionych stanowiskach. Byliny kwitnące obejmują ponad 300 gatunków, z czego aż 16 z nich występuje w Polsce jako dziko rosnące kwiaty. Jego wyróżnikiem są fioletowe kwiaty uformowane w rozchylone kielichy.
 • Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) – rośliny idealne na skalniaki kwitnące, ponieważ ich wysokość nie przekracza 30 cm. Wyróżniają groniastymi, niewielkimi kwiatostanami w kolorze fioletowym. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się kwiaty w kolorze białym bądź różowym. Zaletą tej byliny na skalniak są minimalne wymagania uprawowe.
 • Farbownik lazurowy (Anchusa azurea) - byliny kwitnące w sezonie od czerwca do sierpnia. Charakteryzują się pięknymi niebieskimi kwiatami zebranymi w wiechowate kwiatostany. Wysokość tej byliny na skalniak osiąga do 1,5 metra. Dlatego może stanowić tło dla pozostałych roślin.
 • Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulina) – żółte byliny osiągające wysokość od 80 do 150 cm. Żółte kwiaty tworzące baldachy kwitną przez cały lipiec i sierpień. Oprócz interesującego wyglądu, kwiaty na skalniak wydzielają przyjemny aromat.
 • Miłek wiosenny (Adonis vernalis) – są to kolejne żółte byliny, które osiągają wysokość od 15 do 40 cm. Idealne kwiaty na skalniak, które kwitną w okresie wiosennym, a dokładniej od kwietnia do maja. Nie mają większych wymagań uprawowych, chociaż lepiej czują się na wapiennym lub piaszczysto-żwirowym podłożu.
 • Pierwiosnek (Primula) – długokwitnące rośliny na skalniaki wyróżniające się różnymi kolorami kwiatów od czerwonych, poprzez fioletowe, aż po żółte. Kwiaty na skalniak zaczynają kwitnąć już w marcu, a przekwitają dopiero pod koniec sierpnia. Dzięki nim skalniaki kwitnące są pięknie usypane delikatnymi kwiatami przez większą część sezonu.
 • Pragnia kuklikowata (Waldsteinia geoides) – żółte byliny o maksymalnej wysokości do 25 cm. Drobne kwiatki widoczne są w kwietniu i maju, później roślina cieszy oczy ozdobnymi liśćmi. Mimo że są to kwiaty na skalniak o niedużej wysokości, nie należy sadzić je na nasłonecznionym stanowisku. Te wieloletnie byliny zdecydowanie lepiej czują się w zacienionych stanowiskach.
  Owoc bielunia dziędzierzawego satura stramonium, czyli roślina, która działa silnie jak narkotyk i zagraża życiu
  Byliny na skalniak ogrodowy – co najlepiej wybrać?
 • Rozchodnik ostry (Sedum acre) – kolejne żółte byliny o wysokości nie większej niż 10 cm. Są to zatem idealne rośliny na skalniak, które nie będą przysłaniać innych gatunków. Okres kwitnienia przypada na sezon wakacyjny. Roślina nie ma większych wymagań uprawowych, może być obsadzona na suchej i nasłonecznionej glebie.

Roślin na skalniaki kwitnące można wymieniać jeszcze naprawdę wiele. Jak się odnaleźć wśród tych wszystkich propozycji? Najlepiej jest zaplanować miejsce na skalniak, ocenić warunki glebowe, jakie jesteśmy w stanie zapewnić roślinom, a następnie dopasowywać do nich gatunki. Oczywiście powinniśmy skupiać się tylko na tych, które najbardziej nam się spodobają.

Rośliny na skalniak

Na skalniakach pięknie prezentują się również wieloletnie byliny, które nie kwitną, ale wyróżniają się ciekawym ulistnieniem. Takich gatunków jest nieco mniej niż byliny kwitnące. Jednak na pewno wystarczająco dużo, by znaleźć odpowiednie gatunki, spełniające nasze oczekiwania. Takie zielone rośliny na skalniak mogą stanowić ciekawe tło dla innych bylin kwitnących.

Do zielonych bylin na skalniaki, zaliczają się między innymi:

 • Kostrzewa Gautiera (Festuca gauteri) – są to kępy zimnozielonych bylin na skalniaki, które osiągają do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Po posadzeniu bardzo szybko zobaczymy efekty pięknie rozwijającej się rośliny. Te wieloletnie byliny najlepiej czują się w nasłonecznionych i bardzo wilgotnych stanowiskach.
 • Aralia sercowata „Sun King” (Aralia cordata „Sun King”) – jest to dość wysoka bylina osiągająca do 1 m wysokości. Jednak może sprawdzić się na skalniaki, które umiejscowione są na przykład na skarpach. Są to rośliny na skalniak, które wyróżniają się sercowatymi liśćmi w odcieniu żółtym.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny