Byliny wieloletnie

Niektóre kwiaty cieszą oczy wyjątkowym wyglądem oraz raczą nas pięknym zapachem. Niestety większość gatunków wyróżnia się krótkotrwałym okresem kwitnienia. Jeżeli zależy nam na tym, by jednak kwiaty jak najdłużej gościły w naszym ogrodzie, warto zapoznać się z bylinami długo kwitnącymi. Okazuje się, że tych gatunków jest dość sporo, dlatego na pewno każdy znajdzie dla siebie wyjątkowe okazy.

Wymieniając byliny długo kwitnące, do nich zalicza się między innymi:

  • Trzykrotka wirginijska (Tradescantia andersoniana) – jest to bylina rozpoczynająca swój okres kwitnienia w maju, a kończąca dopiero we wrześniu. Osiąga wysokość do 90 cm. Kwiaty w kolorze niebieskim, najładniej rozwijają się przy słonecznej pogodzie. Natomiast podczas zachmurzenia, zaczynają się zwijać. Najlepiej rosną w niewielkich kępkach na bardzo żyznym podłożu.
  • Kołotocznik wierzbolistny (Bupthalmum salicifolium) – kwiaty w żółtym ubarwieniu, możemy podziwiać w okresie od czerwca do września. Są to byliny wieloletnie, które również należy sadzić w niewielkich kępkach. Same kwiaty i pędy dorastają do 50 cm wysokości.
  • Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) – są to bardzo popularne byliny długo kwitnące, ponieważ ich okres kwitnienia przypada na sezon letnio- jesienny, aż do października. Nie są to zbyt wysokie rośliny, osiągają maksymalnie 15 cm wysokości. Bylinę warto posadzić w nasłonecznionym miejscu. Może sąsiadować w pobliżu roślin obsadzanych na skalniakach.
  • Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) – jest to bylina wywodząca się między innymi z Madagaskaru. Rośliny osiągają wysokość od 1 metra, dzięki czemu mogą stanowić piękne tło dla innych kwiatów. Byliny wieloletnie wyróżniają się okazałym kwiatostanem mieniącym się w kolorach od żółtego aż po czerwony.
  • Odętka wiginijska (Physostegia virginiana) – są to pojedyncze pędy, które dorastają do 70 cm wysokości. Jednocześnie wyróżnia się przynajmniej kilka odmian, które pozwalają na uzyskanie białych, aż po różowe kwiaty. Najważniejszy jest również długi okres kwitnienia, który rozciąga się od czerwca, aż do września.
  • Gailardia oścista (Gaillardia pulchella) – jest to średniej wysokości bylina, która kwitnie przez cały sezon wakacyjny. W tym celu należy je przyciąć po pierwszym przekwitnięciu. Pięknie prezentuje się w ogrodzie ze względu na słoneczno-pomarańczowe kwiaty. Są to rośliny, które wymagają żyznego podłoża.
  • Aster krzaczasty (Aster dumosus) – jest to bylina znana pod nazwą marcinka lub michałka. Aster krzaczasty kwitnie nawet aż do połowy listopada, przez co roślina pokazuje swoją odporność na niewielkie przymrozki. Często sadzonki są proponowane w sprzedaży z okazji Święta Zmarłych. Kwiaty opadają przy dużo niższych temperaturach. Aster krzaczasty przepięknie prezentuje się ze względu na swoje fioletowo-niebieskie rozpierzchłe kwiatostany.
Astry to kwitnące byliny wieloletnie, które wspaniale wyglądają w ogrodzie, a także informacje o bylinach wieloletnich krok po kroku
Byliny wieloletnie – najpopularniejsze odmiany długo kwitnące do ogrodu

Trawy ozdobne i pozostałe rośliny

Oczywiście byliny, to tylko niektóre rośliny, które kwitną przez kilka miesięcy. Warto sadzić je w towarzystwie innych roślin. W tym przypadku świetnie sprawdzą się trawy ozdobne, które mogą stanowić wyjątkowe tło dla wcześniej wspomnianych bylin. Wśród nich wyróżnimy między innymi trawy pampasowe, miskant chiński, kostrzewę popielatą, rozplenicę japońską, czy też wyczyniec łąkowy.

Warto dodać, że byliny również z powodzeniem mogą być obsadzane na skalniakach. Większość z nich najlepiej czuje się w ogrodzie, ale oczywiście nie ma najmniejszego problemu z obsadzeniem ich w donicach. Dzięki temu przyozdobią nam taras lub balkon. Dzięki długo kwitnącym gatunkom możemy ograniczyć ilość roślin do minimum. Dodatkową zaletą wieloletnich bylin jest to, że każdego roku nie musimy pamiętać o wysiewie ozdobnych roślin.

ikona podziel się Przekaż dalej