Zaprojektowanie ogrodu oraz jego wykonanie – krok po kroku

Architekt krajobrazu jest specjalistą, który w profesjonalny sposób wykona projekt całego ogrodu, wybranej strefy ogrodowej, np. rekreacyjnej lub użytkowej, z miejscem na oczko wodne i plac zabaw dla dzieci. Projekt uwzględni roślinność, która nada się do upiększenia naszego ogrodu, a także wybierze najlepsze nawierzchnie ogrodowych ciągów komunikacyjnych. Zanim zostanie wykonany projekt, klient przedstawia własną koncepcję ogrodu, która, w razie konieczności, zostanie w fachowy sposób zmodyfikowana - zawsze przy pełnej współpracy ze zleceniodawcą.

Kompletny projekt ogrodu składa się z koncepcji projektu – opracowanej w biurze projektowym oraz z części wykonawczej. Zaprojektowanie ogrodu polega na sporządzeniu dokumentacji, zawierającej:

 • rzut ogrodu z góry,
 • opis przyszłych funkcji ogrodu,
 • przedstawienie obecnego zastałego stanu ogrodu,
 • przedstawienie koncepcji, dotyczących aranżacji ogrodu - zaprojektowanie nasadzeń odpowiedniej roślinności, wykonania oczka wodnego, ciągów komunikacyjnych, elementów małej architektury, oświetlenia, itp. - z opisem zastosowania odpowiednich materiałów do ich wykonania,
 • wizualizację ogrodu – np. w postaci makiet oraz w 3D,
 • szczegółowy kosztorys ogrodu, prezentujący, ile kosztuje projekt ogrodu
 • harmonogram prac, jeśli zlecimy realizację zlecenia w jednym miejscu.

Cena zaprojektowania ogrodu oraz to, ile kosztuje wykonanie ogrodu, zależy od wielkości naszej działki, ukształtowania terenu oraz rodzaju gruntu. Wpływ na ponoszone koszty ma także lokalizacja ogrodu, a także prestiż biura projektowego:

 • przykładowy koszt projektu koncepcyjnego typowego ogrodu, o powierzchni około 500 m2, wynosi od 1600 zł do 6000 zł - za 1 m2 zapłacimy średnio około 3 zł – 6 zł.
 • za projekt ogrodu oraz zakup i nasadzenie roślin zapłacimy średnio od 20 zł do 40 zł za 1m2.
 • jeśli interesuje nas profesjonalna aranżacja ogrodu, powinniśmy przygotować się na wydatki, od około 5000 - zł do około 25000 zł.

 Ciekawą propozycję aranżacji ogrodów, wraz z kalkulatorem kosztów, znajdziesz tutaj.

Cena zaprojektowania ogrodu w różnych rejonach Polski

Ile kosztuje projekt ogrodu? Najtańsze oferty

Najniższe koszty za projekt ogrodu poniosą właściciele niewielkich przestrzeni ogrodowych. Im większy ogród, tym wyższa cena za projekt. Zróżnicowany cennik zależy także od ukształtowania terenu, na którym zakładamy ogród oraz od lokalizacji ogrodu. W północnej i wschodniej Polsce za projekt ogrodu zapłacimy niższą cenę. Droższe oferty prezentują biura projektowe, mieszczące się w zachodnich i południowych rejonach kraju.

Za projekt ogrodu w województwach kujawsko-pomorskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim, pomorskim i warmińsko-mazurskim, zapłacimy brutto:

 • za projekt ogrodu do 500 m2 - od około 1590 zł do około 1900 zł,
 • za projekt ogrodu od 500 m2 do 1000 m2 –od około 2330 zł do około 2950 zł,
 • za projekt ogrodu powyżej 1000 m2 – od około 3620 zł – 4330 zł,

Najtańszą ofertę za projekt ogrodu do 500 m2 znajdziemy w Białej Podlaskiej, za projekt ogrodu od 500 m2 do 1000 m2 - w Jędrzejowie, natomiast projekt przestrzeni ogrodowych, powyżej 1000 m2, najtaniej zlecimy w Nowej Soli. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aranżacjach ogrodów.

Ile kosztuje projekt ogrodu? Najdroższe oferty

Jeśli nasz ogród znajduje się w droższych rejonach Polski, np. w pobliżu ośrodków przemysłowych lub turystycznych i w pobliżu dużych miast, za projekt ogrodu zapłacimy drożej:

 • projekt ogrodu do 500 m2 kosztuje najwięcej w województwie lubuskim – od około 1700 zł do około 1880 zł. Podobnie ceny kształtują się w województwie małopolskim, śląskim i dolnośląskim,
 • projekt ogrodu od 500 m2 do 1000 m2 jest najdroższy w województwie małopolskim – cena za projekt wynosi od około 2480 zł do 2760 zł,
 • projekt ogrodu, powyżej 1000 m2, najdrożej opracują projektanci w województwie dolnośląskim – za projekt zapłacimy od około 3950 zł do około 4180 zł. Podobne ceny odnajdziemy w ofertach biur projektowych w województwach śląskim, opolskim, wielkopolskim, łódzkim i zachodniopomorskim.
Pięknie zaaranżowany ogród oraz ile kosztuje projekt ogrodu i ile kosztuje wykonanie ogrodu
Projekt ogrodu krok po kroku, czyli ile kosztuje projekt ogrodu, ile kosztuje wykonanie ogrodu

Najdroższe projekty ogrodów do 500 m2 dostępne są w Pruszkowie, za ogród do 1000 m2 najwięcej zapłacimy w Kozienicach, natomiast za projekt ogrodu powyżej 1000 m2 najdrożej zapłacimy w Grójcu.

W województwie mazowieckim ceny projektów ogrodowych są bardzo zróżnicowane. W Warszawie, za projekt typowego ogrodu do 500 m2 zapłacimy około 1950 zł, za projekt do 1000 m2 – 2870 zł, natomiast cena projektu ogrodu powyżej 1000 m2 kosztuje około 4250 zł. Podobne ceny proponują projektanci w Grójcu i w Pruszkowie. Najtańsze oferty odnajdziemy w Radomiu i w Płońsku - wynoszą około 1630 zł za ogród do 500 m2, 2470 – za ogród do 1000 m2 oraz 3770 zł za ogród, powyżej 1000 m2.

Klienci, kontaktujący się z biurem projektowym, mogą liczyć na indywidualną wycenę za projekt ogrodu. Często istnieje możliwość bezpłatnej wyceny. W tym miejscu znajdziemy zestawienie cen za projekt ogrodu we wszystkich województwach oraz w 160 miastach.

Ile kosztuje wykonanie ogrodu? Przegląd prac w zakładanym ogrodzie

To, ile kosztuje wykonanie ogrodu, uzależnione jest od działań, które zapewnią pomyślą realizację naszego projektu.

Ocena warunków wodnych i gruntowych - odpowiedni drenaż, uchroni ogród przed gromadzeniem nadmiernych ilości wody. Z fachowych obliczeń wynika, że zabezpieczenie ogrodu poprzez budowę systemu drenażowego, pochłania około 5% - 10% wszystkich kosztów. Jeśli będą wykonane prace ziemne, np. pragniemy w naszym ogrodzie usypać atrakcyjne wzniesienie, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Wykonanie szlaków komunikacyjnych, w postaci ścieżek i podjazdów, o wybranej nawierzchni oraz oświetlenie ogrodu, np. w części rekreacyjnej, pochłonie około 30% kosztów. Osoby, które zlecą wykonanie systemu nawadniającego ogród oraz marzą o własnym oczku wodnym muszą liczyć się z kosztami, wynoszącymi około 20% kosztów wykonania ogrodu.

Około 40 % kosztów musimy przeznaczyć na zakup i zasadzenie roślin, założenie trawnika oraz wyposażenie ogrodu w meble ogrodowe, grill ogrodowy, wybudowanie altanki, pergoli, ustawienie ogrodowych ławeczek czy wyposażenie miejsca zabaw dla dzieci w huśtawki i piaskownicę. Koszty aranżacji ogrodu możemy sprawdzić, korzystając z kalkulatora, dzięki czemu mamy możliwość porównania kosztów urządzenia ogrodu, w opcji tańszej i droższej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny