Co należy zrobić przed rozpoczęciem prac nad aranżacją ogrodu?

Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie wszystko rozplanować. Najważniejsze będzie uwzględnienie rozmiarów posesji. Przyjmujemy, że nasza działka po odliczeniu powierzchni domu ma powierzchnię 8 arów (kształt działki 20x40 metrów). Na posesji o tych rozmiarach możemy już wykonać ozdobny trawnik, posadzić kilka ozdobnych drzewek i wykonać funkcjonalne miejsce wypoczynku. 

Aranżację ogrodu możemy rozplanować samodzielnie. Wystarczy naszkicować odręczny projekt i wybrać odpowiednią roślinność. Jednak tego typu działania wymagają dużej wiedzy oraz doświadczenia z zakresu ogrodnictwa i budownictwa. Pamiętajmy, że niewłaściwe urządzenie ogrodu będzie się wiązało z późniejszymi przeróbkami. To z kolei zwiększy koszty całego przedsięwzięcia. Zatem jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy ani doświadczenia, wówczas lepiej będzie kupić indywidualny projekt aranżacyjny. Wykwalifikowany projektant ustali wszystkie preferencje mieszkańców, zwróci uwagę na wymagania roślin i zapewni odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. Najtańsze projekty można nabyć już za 500 zł. Jednak nie każdy z nich charakteryzuje się odpowiednią jakością wykonania. My decydujemy się na zakup indywidualnego, dobrego jakościowo projektu aranżacyjnego. Będzie to wydatek rzędu 1 200 zł.

Budowa elementów ogrodowych

Pierwszym etapem prac powinno być wykonanie nawierzchni ogrodowych. Nasze prace rozpoczynamy od wykończenia tarasu, który efektownie połączy dom z aranżacją ogrodową. Zakładamy, że całkowita powierzchnia tarasu to 13 m2.

Prace rozpoczynamy od wykonania fundamentów i konstrukcji nośnej. Fundamenty najlepiej będzie wykonać z siatki słupów żelbetonowych. Za tanie materiały oraz wynajęcie niedrogiej ekipy zapłacimy ok. 3 100 zł. W następnej kolejności przystępujemy do ułożenia nawierzchni tarasowej oraz wykończenia dwóch schodków. Nawierzchnia zostanie wykonana z najlepszego jakościowo konglomeratu, a schody z trwałego prefabrykatu. Ich wykonanie będzie kolejnym wydatkiem w wysokości 10 300 zł (z uwzględnieniem kosztów robocizny).

W drugiej kolejności przystępujemy do oszacowania kosztów wykonania ogrodzeń. Prace rozpoczynamy od montażu dobrej jakościowo bramy wjazdowej o szerokości 4 m. Do wyboru mamy modele rozwierane oraz przesuwne. Brama rozwierana będzie tańsza, jednak nieco mniej funkcjonalna. Dlatego decydujemy się na dobrą jakościowo bramę przesuwną, wyposażoną w efektywny napęd. Zakup oraz montaż bramy zamknie się w kwocie 2 530 zł. Z kolei dobra jakościowo furtka będzie nas kosztowała dodatkowe tysiąc złotych.

Od frontowej strony posesji warto zamontować ozdobne ogrodzenie, które podniesie walory wizualne całego otoczenia. Wybieramy dobre jakościowo ogrodzenie stalowe (o wysokości 1,5 m) z pełnymi fundamentami. Pamiętajmy, że produkty z metalu zapewnią nam najwyższy poziom ochrony, a jednocześnie będą bardzo trwałe i estetyczne. Jeśli zdecydujemy się na elementy ocynkowane, wówczas nie trzeba będzie ich regularnie konserwować. Średnia cena zakupu i montażu ogrodzenia frontowego to wydatek rzędu 770 zł/mb. Na naszej posesji montujemy 16 mb ogrodzenia, co wiąże się z wydatkiem wysokości 12 300 zł. Kwota ogrodzenia frontowego może się wydawać bardzo wysoka. Pamiętajmy jednak, że tego typu produkty są montowane raz na kilkadziesiąt lat i warto zadbać o ich wysoką jakość.

Większość posesji przylega do ulicy wyłącznie od jednej strony. Po bokach oraz z tyłu przeważnie znajdują się inne działki mieszkalne. Ogrodzenie od strony sąsiadów można wykonać ze zwykłej siatki, co pozwoli nam na oszczędzenie paru groszy na dalszą aranżację ogrodu. Montaż ogrodzeń pomiędzy działkami mieszkalnymi nie jest w żaden sposób określony prawnie. Jednak w większości przypadków utrzymuje się zasadę prawej strony. Oznacza to, że każdy właściciel działki odpowiada za budowę ogrodzenia od strony prawej od frontu oraz ewentualnie z tyłu. Według owej zasady nasze ogrodzenie będzie miało szerokość 60 mb. Wybieramy dobrą jakościowo, ocynkowaną siatkę, o grubości 3 mm. Słupki podporowe będą znajdowały się w odległości co 2,4 m. Decydujemy się także na wykonanie solidnych fundamentów. Ostateczna cena wykonania całego ogrodzenia z siatki wyniesie około 18 500 zł. Owe koszty można znacznie zmniejszyć poprzez rezygnację z fundamentów, jednak nie polecamy takiego rozwiązania. Trwałość takiego ogrodzenia zostałaby bardzo mocno ograniczona.

Ostatnim wydatkiem jest wykonanie podjazdów i ścieżek. Warto wykonać przynajmniej podjazd do garażu oraz chodnik prowadzący od furtki do drzwi wejściowych. Od wielu lat największą popularnością cieszy się montaż kostki betonowej. To stosunkowo tania i łatwa do utrzymania w czystości nawierzchnia. Jej cechą charakterystyczną jest odporność na ściskanie oraz na skrajnie niekorzystne warunki pogodowe. Na naszej posesji znajdzie się miejsce na 50 m2 kostki betonowej z podsypką piaskową. Uśredniony koszt wykonania 1 m2 to ok. 110 zł. Zatem za wykonanie całej nawierzchni zapłacimy 5 500,00 zł.

Wszystkie prace związane z budową kosztowały łącznie nieco ponad 53 tysiące złotych. Kolejnym etapem prac będzie aranżacja ogrodu.

Aranżacja i urządzenie ogrodu przez profesjonalnych ogrodników to niezbyt droga usługa. Wybór roślin i zrobienie projektu ogrodu wchodzi w zakres usług podstawowych
Ile kosztuje urządzenie i aranżacja ogrodu?

Aranżacja ogrodu a wybór roślin

Po zakończeniu wszystkich prac budowlanych możemy rozpocząć urządzenie ogrodu. Pierwszą czynnością powinien być wybór odpowiednich roślin ogrodowych. Na wstępie zajmujemy się trawnikiem. Nasza aranżacja ogrodu opiera się o założenia stylu nowoczesnego. Dominują w nim łatwe w pielęgnacji trawniki, a ozdobne rośliny pełnią jedynie funkcję uzupełniającą. Całkowita powierzchnia trawnika zostaje wyszczególniona w projekcie aranżacyjnym. W naszym wypadku jest to 150 m2. Do obsiania takiej powierzchni potrzebujemy 4,29 kg nasion traw. Na trawie nie będziemy oszczędzać. Wybieramy najlepsze jakościowo nasiona traw sportowych, które charakteryzują się największą trwałością oraz bujnym wzrostem. Za całe opakowanie zapłacimy 130 zł. Nieco większym wydatkiem będzie koszt robocizny. W grę wchodzi nie tylko samo sianie traw, ale także przekopanie ziemi, wyrównanie i przygotowanie terenu, a także trzykrotne wałowanie posianej trawy. Za komplet tego typu prac zapłacimy ok. 8,00 zł/m2, czyli łącznie 1 200,00 zł za cały trawnik.

Dodatkowym wydatkiem będzie montaż systemu automatycznego nawadniania, który znacznie ograniczy ilość ogrodowych prac pielęgnacyjnych. Za wykonanie niedrogiego systemu nawadniania zapłacimy ok. 1 800,00 zł.

Po posadzeniu traw przystępujemy do zakupu drzew i krzewów. W ogrodzie o powierzchni 8 arów z pewnością znajdzie się miejsce na dwa ozdobne drzewa iglaste. Zakup niewielkich okazów będzie kosztował ok. 58,00 zł. W reprezentatywnym punkcie posesji wkopiemy ozdobne drzewko liściaste. Będzie to elegancka sadzonka kasztanowca o wysokości 180 cm. Zapłacimy za nią maksymalnie 70,00 zł.

Od prawej strony posesji posadzimy efektowny żywopłot, stworzony z krzewów iglastych. Do tego celu najlepiej nadają się ozdobne cisy lub jałowce. Są to trwałe gatunki charakteryzujące się bujnym przyrostem oraz podatnością na formowanie. Długość prawej strony naszej działki wynosi 40 mb. Rośliny należy wsadzić w odległości maksimum 1,5 m. Zatem potrzebne nam będzie 27 niewielkich sadzonek. Koszt pojedynczego krzewu to średnio 28,50 zł. Za komplet wszystkich sadzonek zapłacimy 769,50 zł.

Ostatnim wydatkiem będzie zakup efektownych winobluszczy, które ozdobią altankę ogrodową. Wybieramy 4 zdrowe sadzonki milinu o wysokości 90 cm. Są to rośliny kwitnące, które nadadzą naszej aranżacji luksusowego charakteru. Za komplet sadzonek zapłacimy 90,40 zł.

Koszt zakupu i posadzenia wszystkich roślin ogrodowych wyniósł około 4 200 zł.

Zakup elementów wyposażenia

Nasza aranżacja ogrodu jest już niemal gotowa. Wystarczy jedynie dokupić odpowiednie elementy wyposażenia. Zakładamy, że posesja będzie czasem wykorzystywana do organizowania rodzinnych uroczystości okolicznościowych. W tym wypadku warto zainwestować w dobre jakościowo meble ogrodowe, które umożliwią wygodny wypoczynek na świeżym powietrzu. Wybieramy trzyosobową, drewnianą ławkę ogrodową wyposażoną w wyprofilowane oparcie. Zapłacimy za nią przynajmniej 650 zł. W tej samej cenie nabędziemy także elegancki zestaw mebli ogrodowych. W skład zestawu wchodzi uniwersalny stolik ogrodowy oraz 4 technorattanowe krzesła.

Nieopodal traw tworzymy niewielką altankę ogrodową o powierzchni nieprzekraczającej 25 m2. Budowa altan o mniejszej powierzchni nie będzie się wiązała z koniecznością uzyskania pozwolenia budowlanego. To z kolei zmniejszy koszt całego przedsięwzięcia i znacznie ułatwi wszystkie prace. Za dobrą jakościowo, drewnianą altankę ogrodową zapłacimy 3 500 zł. Cena obejmuje także kompleksowy montaż.

Aranżacja i organizacja rabat w ogrodzie to usługa, którą mogą wykonać profesjonalni ogrodnicy. Urządzenie ogrodu obejmuje także wybór odpowiednich roślin.
Ile kosztuje urządzenie i aranżacja ogrodu?

Nieopodal altany warto umieścić mebel służący zarówno do zabawy jak i do wypoczynku. W tym celu świetnie sprawdzi się przestronna huśtawka ogrodowa stanowiąca atrakcję zarówno dla młodszych jak i starszych użytkowników. Najlepsze jakościowo produkty posiadają wolnostojący stelaż, szczelne zadaszenie oraz ozdobne poduszki. Za elegancką huśtawkę ogrodową zapłacimy kolejne 649 zł.

Ostatnim wydatkiem będzie zakup grilla ogrodowego. Na naszej posesji nie będzie miejsca do wykonania dużego węglowego paleniska. Pamiętajmy, że każdy grill węglowy powinien być oddalony od domu i punktów granicznych posesji. Dym wydobywający się z paleniska jest dość szkodliwy i nie powinien dostawać się do pomieszczeń mieszkalnych ani do zabudowanych altan. Z tego względu wybraliśmy luksusowy model gazowy, wyposażony w trzy regulowane palniki. Taki grill jest dość masywny, jednak z reguły posiada stabilne kółka, które ułatwiają jego przenoszenie. Za luksusowy grill gazowy zapłacimy 2 500 zł.

Łączny koszt zakupu wszystkich elementów wyposażenia ogrodu wyniósł niecałe 8000 zł.

Całkowite koszty wykończenia i aranżacji ogrodu

Każda aranżacja ogrodu może odznaczać się inną gamą kosztów. W naszym kosztorysie uwzględniliśmy wykonanie wszystkich najważniejszych prac od ogrodzenia posesji, aż po zakup mebli ogrodowych. Poszczególne wydatki kształtowały się następująco:

  • Projekt aranżacji ogrodu – 1 200,00 zł
  • Budowa elementów stałych w ogrodzie - 53 272,91 zł
  • Rośliny - 4 166,04 zł
  • Wyposażenie ogrodu - 7 949,00 zł

Urządzenie i aranżacja ogrodu pochłonęło koszt w wysokości 66 537,95 zł. Większość wydatków dotyczyła ogrodzenia posesji oraz wykonania podjazdów i chodników. Owe wydatki można z łatwością zmniejszyć. Wystarczy zrezygnować z montażu ozdobnego ogrodzenia frontowego, a w zamian kostki wykonać zwykłe ogrodzenie z siatki lub tanich paneli stalowych. Można też zrezygnować na przykład z drogiego grilla lub części mebli ogrodowych. Taka aranżacja ogrodu z pewnością byłaby o wiele tańsza w wykonaniu. Jednak my zdecydowaliśmy się na rozwiązanie droższe, które zapewni efektowny wygląd posesji i podkreśli elegancki charakter aranżacji ogrodowej. Takie urządzenie ogrodu z pewnością przetrwa w idealnym stanie przez wiele sezonów, a posesja stanie się bardzo praktyczna i wielofunkcyjna.

ikona podziel się Przekaż dalej