Ogród w stylu angielskim - najważniejsze informacje

Ogród angielski i jego charakterystyka

Ogród angielski jest bardzo charakterystycznym stylem. Zawojował cała Europę i dużą część Ameryki Północnej i przez dziesięciolecia był najbardziej popularnym stylem urządzania ogrodu. Jego najważniejsze cechy to dzikość, tajemniczość i fascynująca struktura, a przynajmniej tak to ma wyglądać. Ogrody angielskie bynajmniej nie są niedotknięte ręką człowieka, ale mają niemal tak się prezentować. Niemal, ponieważ trzeba nadać im trochę ładu, by w tej naturalnej scenerii człowiek mógł czuć się swobodnie, wygodnie i zrelaksować się. Na dodatek całość ma prezentować się romantycznie, a wieczorna przechadzka po ogrodzie ma przypominać przechadzkę po łąkach i lasach dzikiej natury.

Ogród w stylu angielskim przede wszystkim ma żyć. Faluje, mieni się różnymi kolorami, jest w nim mnóstwo zieleni krzewów i mnóstwo barwnych kwiatów. Bardziej niż rośliny, ważna jest jego struktura i plan. Ma być pełen tajemniczych zakamarków, a ścieżki mają być kręte i praktycznie niewidoczne pośród wszystkich roślin.

Oczywiście w ogrodzie w stylu angielskim jest miejsce na elementy dekoracyjne i małą architekturę, jednak muszą być przemyślanie zaaranżowane. Ławeczki i altanki powinniśmy napotykać przypadkowo, ukryte pomiędzy krzewami i pnączami. Do tego gdzieniegdzie muszą pojawiać się głazy i duże kamienie, które będą porozrzucane po ogrodzie w różnych miejscach. Jeśli chcesz założyć ogród w tym stylu, możesz kierować się opisami z książek Jane Austin, ogrodami z romantycznych filmów, których akcja dzieje się w XIX wieku. Ogród angielski ma być piękny, romantyczny, nieuporządkowany i zachwycający. Warto przenieść go do XXI stulecia, by poczuć ten wyjątkowy klimat i styl.

Cechy ogrodu angielskiego - teren

Ogrody angielskie nie mają płaskich powierzchni. Idealnie gładkie trawniki nie są tutaj mile widziane. Teren powinien być raczej zróżnicowany, więc jeśli masz nierówną działkę - zostaw ją tak jak jest. W razie potrzeb możesz także usypać różnej wielkości górki i pagórki, które łagodnie będą opadać.

W ogrodzie w stylu angielskim nie ma także miejsca na równe nasadzenia, żywopłoty i szpalery. Nie ma tutaj żadnych geometrycznych nasadzeń i idealnie okrągłych, projektowanych od sznurka, rabat kwiatowych. Zamiast tego są gaje i skupiska roślin o różnych kolorach i wielkościach. Często wykorzystuje się drzewa o malowniczych koronach, a krzewy puszcza, by rosły według własnych upodobań. Styl angielski zakłada jak największą naturalność, dlatego też ścieżki nie są wykładane płytkami ani kostką. Nie są także wyrysowane od sznurka, lecz kręte i delikatne, jakby wytyczone przez chodzących tą drogą ludzi. Opis takiego ogrodu może wydawać się prosty, ale ten styl jest dość wymagający. Jeśli marzy ci się ogród w stylu angielskim, lepiej założyć go od razu. Wprowadzenie zmian tego typu w ogrodzie nowoczesnym i minimalistycznym jest bardzo trudne. O wiele lepiej sprawdzi się styl wiejski - jego nieuporządkowana dzikość i multum kolorów to cechy, które sprawdzą się także w stylu angielskim.

Ogrody angielskie - typowe rośliny i aranżacja

Cechy ogrodu angielskiego sprawiają, że warto zaopatrzyć się w odpowiednie rośliny które pozwolą na osiągnięcie takiego stylu na każdej przestrzeni. Opis ogrodu angielskiego powinien aż kipieć kolorami, więc bardzo ważne są kwiaty. W ogrodach tego typu najczęściej stosuje się kwitnące krzewy, ponieważ wrażenie gąszczu i wysypu kolorowych kwiatów jest jak najbardziej pożądane. Świetnie sprawdza się tamaryszek i tawuła, które całe są obsypane kwiatami. Pięciornik gęsi o drobnych kwiatuszkach można posadzić w różnych zakamarkach ogrodu, podobnie jak hibiskusy o zachwycających, wielkich kwiatach czy dostojne, piękne piwonie. Oczywiście nie może zabraknąć także róż parkowych i okrywowych, które kaskada spływają między innymi roślinami, całe w pięknych, kolorowych kwiatach.

Można postawić także na drzewa, ale głównie może te o mniejszych rozmiarach, jak klon palmowy czy klon czerwony albo dekoracyjne odmiany śliw. Są niższe i dają większe wrażenie przytulności, dobrze komponują się z krzewami liściastymi. Przykłady roślin, które świetnie nadają się do ogrodu angielskiego to także budleja Dawida o pięknych fioletowych kwiatach, berberys, który przebarwia się na jesień i ma atrakcyjne, czerwone owoce lub hortensje, zachwycające wielkimi kwiatostanami.

Warto postawić także na krzewinki i półkrzewy oraz rośliny płożące, jak na przykład mieczyki, lawenda, kocimiętka, macierzanka, bratki czy nawłoć. Dobrze sprawdzą się także anemony oraz dekoracyjne odmiany maków i krwawników. Rośliny, które mają tendencję do szybkiego wzrostu i rozmnażania się są idealne, ale trzeba nad nimi panować. Rośliny w ogrodzie angielskim powinny być dzikie, nieprzycinane. O wiele lepiej sprawdzają się rośliny w naturalnych formach niż regulowane lub szczepione na pniu. To bardzo ważne elementy tego stylu - ogród ma wyglądać maksymalnie naturalnie, nie jak stworzony ręką człowieka.

Ogród angielski - projekt ogrodu krok po kroku

Projekt ogrodu angielskiego

Cechy ogrodu angielskiego sprawiają, że może wydawać się kompletnie nieuporządkowany. Czy naprawdę w takim przypadku potrzebny jest projekt? Może lepiej, by tam wszystko działo się bez wielkiego planu?

Projekt ogrodu, a przynajmniej orientacyjny rysunek i szczegółowy opis, jest bardzo ważny zanim przystąpisz do zakładania ogrodu. Nawet taki styl, jak angielski, ma swoje założenia, i trzeba wprowadzić chociaż minimum organizacji. Warto przygotować chociaż szczątkowy rysunek, by zaznaczyć, gdzie co ma się znajdować. Rozstawienie większych elementów ogrodu, czyli małej architektury, drzew i większych krzewów, w pierwszej kolejności to podstawa, by ogród był harmonijny. Dzięki temu unikniesz wrażenia przeładowania i chaosu.

W kolejnym kroku należy zaplanować rabaty. Jeśli chodzi o ustawienie i ilość roślin, można improwizować. Warto jednak chociaż wybrać podstawowe rośliny, które spełniają cechy typowe dla stylu ogrodu angielskiego. Po ich zakupie możesz rozstawiać doniczki z sadzonkami w różnych miejscach, by zobaczyć, jak całość będzie się prezentować. Pamiętaj, by zostawić im odpowiednio dużo przestrzeni, dzięki czemu będą mogły się prawidłowo rozwijać i nie będą zajmowały za dużo miejsca. Projekty możesz przygotować samodzielnie lub zamówić u profesjonalnego architekta krajobrazu. Aranżacja ogrodu angielskiego nie jest prosta, warto więc skorzystać z rad specjalisty, aby uniknąć groteskowego efektu przeładowania.

Mały ogród angielski?

Cechy ogrodu angielskiego sprawiają, że wydaje się, że musi on zajmować spory teren. I faktycznie, jeśli chciałoby się literalnie trzymać zasad, to tak jest. W końcu ogrody angielskie powstawały przy domach i dworach najbogatszych, którzy na brak przestrzeni nie mogli narzekać. Jednak mały ogród przydomowy także może czerpać z założeń ogrodu angielskiego.

Projekty jednak wykorzystują tylko część założeń z ogrodów tego typu, jak na przykład mnóstwo kolorów i rośliny, które nie są w żaden sposób strzyżone czy formowane. Mały ogród także może pięknie wyglądać w takiej wersji, tylko trzeba zachować umiar, żeby nie przytłoczyć przestrzeni. Świetnie sprawdzają się tutaj pnącza, ponieważ zajmują minimalnie mało miejsca, a pięknie wyglądają zwłaszcza w czasie kwitnienia. Ogrody angielskie w rozmiarze S można także wyposażyć w urocze altanki. Warto postawić na niskie drzewka i karłowate odmiany niektórych krzewów. Zastosowanie niektórych elementów typowych dla ogrodu angielskiego to dobry kompromis, który pozwoli ci założyć piękny, uroczy i pełen tajemnic ogród.

Ogród angielski ma takie cechy jak romantyczność i tajemniczość. Styl ogrodu angielskiego jest bardzo charakterystyczny. Dowiedz się jak założyć ogród w stylu angielskim!

Bibliografia:

  1. Gawłowska A., Projektowanie ogrodu, wyd. Wademecum, ebook, str. 66-67
  2. Jakubowski P., Maćkowiak Ł., Ogrody angielskie. Naturalne piękno przez wieki po dziś, w: DIO dostęp: https://ogrodidom.eu/files/pdf/ogrodyangielskie.pdf z 29.11.2023r.
  3. https://www.homebook.pl/artykuly/4380/ogrod-angielski-jak-zaprojektowac-ogrod-w-stylu-angielskim dostęp 29.11.2023r.
  4. https://twojogrodek.pl/Jak-urzadzic-ogrod-w-stylu-angielskim dostęp 29.11.2023 r.
ikona podziel się Przekaż dalej