Ogród wertykalny - najważniejsze informacje

Ogrody wertykalne - co to jest

Ogrody wertykalne od kilku lat cieszą się dużym powodzeniem w Polsce. Jest to nic innego, jak zielone ściany - rośliny tak sadzone, by rosły na ścianach i zajmowały jak najmniej miejsca. Początkowo ogrody wertykalne miały być sposobem na urozmaicenie betonowej dżungli miast, ale szybko pojawiły się także we wnętrzach, w biurowcach i miejscach użyteczności publicznej. Można zrobić je także w mieszkaniu.

Ogród wertykalny ma wiele zalet. Przede wszystkim zajmuje minimalnie mało miejsca. W zasadzie wystarczy mieć odpowiednio dużą ścianę i tyle - już można zakładać ogród wertykalny. To świetny sposób na dekorację w salonie, można także zastosować go na zewnętrznej ścianie domu lub na balkonie.

Ogród wertykalny w domu?

Ogród wertykalny w domu to świetny pomysł! Zakłada się go najczęściej w salonie, gdzie rośliny mogą być dobrze wyeksponowane. To idealne rozwiązanie dla miłośników roślin ogrodowych i ogrodnictwa, którzy nie mają miejsca, by realizować swoją pasję w tradycyjny sposób. Na dodatek jest to po prostu bardzo dekoracyjne. Nic tak nie zdobi, jak rośliny doniczkowe - świetnie się prezentują i wprowadzają do każdego pomieszczenia życie oraz ruch.

Ogród wertykalny w domu, wbrew pozorom, nie jest trudny w utrzymaniu. Wszystko zależy od tego, jakie gatunki wybierzesz, ale większość rośli do takiej uprawy dobrze się sprawdza i nie mają szczególnych wymagań. Samo zakładanie ogrodu wertykalnego nie jest trudne i nie wymaga ani szczególnego doświadczenia ani wiedzy. Możesz z powodzeniem zrobić samemu idealnie zaprojektowany ogród pionowy.

Dlaczego warto założyć ogród wertykalny w mieszkaniu

Budowa ogrodu wertykalnego na ścianie w salonie, gabinecie czy biurze ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim zielona dekoracja w mieszkaniu tworzy niezwykły urok, może przywodzić na myśl tętniącą życiem tropikalną dżunglę i zawsze pięknie wygląda.

Nie można zapomnieć także o tym, że rośliny mają niezwykłą zdolność do oczyszczania powietrza. Wiele z nich ma właściwości, dzięki którym z powietrza wyłapywane są szkodliwe substancje i związki. Na dodatek jest ono bardziej natlenione - to same zalety! Kolejnym plusem jest to, że patrzenie na zieleń uspokaja, pomaga się zrelaksować i poczuć lepiej. Rośliny w domu to idealny sposób na stworzenie przestrzeni ułatwiającej relaks i odpoczynek. Taki pionowy ogródek w wersji mini na ścianie to strzał w dziesiątkę, jeśli czujesz się zestresowany na co dzień. Nie bez powodu największe firmy stosują ogrody wertykalne w swoich biurach i taki rodzaj ozdób pojawia się także w salonach urody i gabinetach ofertujących zabiegi relaksacyjne. Teraz taki klimat możesz stworzyć w swoim domu!

Ogrody wertykalne - zakładanie

Jak zrobić samemu ogród wertykalny

Jak zaprojektować ogród? Jeśli chcesz zrobić ogród wertykalny na ścianie w swoim domu, musisz dobrze przemyśleć wybrane miejsce. Obojętnie, czy robisz to na zewnątrz, czy wewnątrz w mieszkaniu, koniecznie sprawdź, jakie warunki ma ta ściana. Trzeba pamiętać, że musi być wytrzymała na obciążenie, czyli musi to bć ściana nośna. Ściana na której jest 1 metr kwadratowy ogrodu wertykalnego musi znosić obciążenie od kilkunastu kilogramów w górę! Tyle ważą rośliny i ziemia użyta do ich sadzenia.

Ogród wertykalny w salonie powinien być także dobrze naświetlony. Najlepiej sprawdzają się ściany o wystawie zachodniej lub południowej, bo tam panują najlepsze warunki świetlne. Jeśli robisz je na zewnątrz, lepiej unikaj południowych ścian, ponieważ na nich nasłonecznienie może być zbyt mocne, a rośliny mogą potrzebować bardzo intensywnego podlewania.

Konstrukcja ogrodu wertykalnego na balonie jest łatwiejsza niż w mieszkaniu. Najczęściej kupuje się pionowy stojak, coś w rodzaju piętrowego kwietnika, który montuje się na ścianie. Każde pięterko obsadza się roślinami, tak by nie było widać konstrukcji. Można tutaj zastosować nie tylko rośliny balkonowe, wybór kwiatów na zewnętrzny ogród wertykalny jest znacznie większy.

Ogród wertykalny - zakładanie krok po kroku

Montaż ogrodu  wertykalnego w mieszkaniu jest najtrudniejszy. Jednak poziom trudności i rodzaj montażu zależą od wyboru systemu. Rośliny można uprawiać w plastikowych modułach lub kiszeniach, w których sadzi się sadzonki jak w skrzynkach. To najłatwiejszy sposób - wtedy montuje się specjalną kratownicę na ścianę, a pojemniki z roślinami wystarczy na niej osadzić. W ten sposób możesz uzyskać zieloną ścianę, która zawsze będzie żywa. Jeśli jakaś roślina przestanie się odpowiednio rozwijać lub będzie się przesuszać, możesz po prostu wyjąć pojemnik i ją wysadzić, zastąpić nową. Cena takiego rozwiązania nie jest wysoka.

Pomiędzy kratownicą a ścianą należy zamontować warstwę izolacyjną. Można użyć PCV. Warstwa izolacyjna ma na celu ochronę ściany przed zazielenieniem pod wpływem roślin oraz przed zniszczeniami pod wpływem wilgoci.

Rośliny w ogrodzie wertykalnym sadzi się najczęściej dość gęsto, żeby tworzyły zwartą, zieloną i żywą ścianę. Dlatego bardzo trudno jest je nawadniać, jest to mocno utrudnione. Z tego względu często stosuje się systemy nawadniania kropelkowego do ogrodów wertykalnych. Zamontowanie takiego systemu wraz z pompą jest nieco trudniejsze i wymaga podłączenia go do wody, co oznacza demolkę ścian i kładzenie rurek w ich wnętrzu. Nie jest to najłatwiejsze, ale na etapie remontu czy wykańczania mieszkania specjaliści mogą w tym pomóc. Cena takiego przedsięwzięcia jest jednak już dość wysoka.

Ogród wertykalny: najlepsze rośliny na ścianę

Ściana w domu obsadzona roślinami

W mieszkaniu rzadko można zobaczyć rośliny ogrodowe, które uprawiamy w naszych warunkach klimatycznych. O wiele częściej wykorzystuje się egzotyczne gatunki, które dobrze czują się w domowych warunkach uprawy roślin. Nie przeszkadza im centralne ogrzewanie zimą, wręcz przeciwnie, przez cały rok potrzebują ciepła.

Ogród wertykalny ma tę zaletę, że rośliny są posadzone bardzo gęsto i bardzo blisko siebie. To sprawia, że tworzy się wśród nich specyficzny mikroklimat, który jest bardziej wilgotny. Dlatego są mniej narażone na przesuszenie. Ogród pionowy w salonie potrzebuje mniej podlewania niż ten w ogrodzie czy na balkonie, ponieważ na zewnątrz silniej operuje mocne słońce, które wysusza ziemię w doniczkach. Aby cieszyć się pięknem kwiatów konieczne jest więc regularne podlewanie lub stosowanie systemów nawadniających. I w ogrodzie, i w domu, rośliny potrzebują także przycinania, by nie rosły zbyt bujnie i nie zabierały pozostałym gatunkom naświetlenia słonecznego.

Wybór roślin do ogrodu wertykalnego

W ogrodach wertykalnych w mieszkaniu najczęściej pojawiają się rośliny o minimalnych wymaganiach. Powinny być łatwe w uprawie i niewymagające jeśli chodzi o ilość potrzebnego miejsca. Najważniejsze jest to, by ich podziemna część nie była zbyt rozbudowana. Korzenie w ogrodzie wertykalnym mają ograniczony wzrost. Nie powinno się także wybierać roślin o rozbudowanych liściach, które mogą zasłaniać sąsiadkom dostęp do światła słonecznego.

Roślinami, które szczególnie warto obsadzić ogrody wertykalne są wszelkie pnącza zimozielone i nie tylko. W domu mogą to być wszelkie odmiany bluszczu pospolitego, niektóre z nich mają naprawdę ciekawe, zdobione paskami i plamkami liście, albo na przykład epipremnum. W ogrodzie mogą to być zupełnie inne gatunki roślin, chociaż bluszcz także dobrze się sprawdzi. Może to być winobluszcz lub wiciokrzew.

W domu warto postawić na niewielkie gatunki, takie jak skrzydłokwiat, zielistki czy maranty, kalatea i fitonia, która jest niewielka i bardzo dekoracyjna. Dobrze sprawdzają się także domowe gatunki  rodziny ananasowatych, jak bromelia czy skrytokwiat. Ładnie prezentują się także paprocie, jak na przykład nefrolepis lub karłowate odmiany draceny. Anturium i inne gatunki z rodziny obrazkowatych także dobrze się sprawdzą.

W ogrodzie i na balkonie można postawić na rośliny kwitnące o pięknych kwiatach, na przykład z rodziny begoniowatych. Wspaniale prezentują się także gatunki o ozdobnych liściach, jak funkie i żurawki. Niektóre odmiany są bardzo małe, wiec dobrze wyglądają na żywej, zielonej ścianie.

Bibliografia:

  1. https://homelook.pl/wertykalny-ogrod/ dostęp 27.11.2023
  2. https://greenproject.com.pl/jak-zalozyc-ogrod-wertykalny-w-domu/ dostęp 27.11.2023
  3. https://plumeria.sklep.pl/_blog/143-3_proste_kroki_jak_stworzyc_ogrod_wertykalny_.html dostęp 27.11.2023
ikona podziel się Przekaż dalej